Na Pražském jaru večer zahraje Julia Fischer

Na festivalu Pražské jaro dnes zahraje jeho rezidenční umělkyně, houslistka Julia Fischer. Recitálový večer v Rudolfinu se svou dvorní klavírní partnerkou Milanou Černjavskou postavila na dvou závažných houslových sonátách, které zarámovala virtuózními skladbami. Na úvod zařadila pověstnou Tartiniho sonátu zvanou Ďáblův trylek a na závěr dva kousky slavného španělského houslového mága Pabla de Sarasateho, které budou zároveň ochutnávkou nového CD obou umělkyň.Fischer bude na festivalu dvakrát jako sólistka, 27. května se pak představí v projektu Julia Fischer Quartet v roli klavíristky.

V Praze rodačka z Mnichova, která má příbuzné v Košicích, debutovala v roce 2004. Tehdy zahrála Mozartův Houslový koncert D dur. Ve dvaceti třech letech se stala nejmladší profesorkou houslové hry v Německu, když začala vyučovat na Vysoké hudební škole ve Frankfurtu, od roku 2011 je profesorkou na Vysoké hudební škole v Mnichově.

Šedesátý devátý mezinárodní hudební festival Pražské jaro tradičně zahájila 12. května Smetanova Má vlast, letos v podání České filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Festival potrvá do 3. června. Více informací se nachází na webových stránkách festivalu.

Foto Uwe Arens

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky