Na Pražském jaru zaznělo Berliozovo monumentální Te Deum

V zaplněné Smetanově síni Obecního domu dnes na festivalu Pražské jaro zaznělo monumentální Te Deum francouzského skladatele Hectora Berlioze. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu slavné dílo provedl americký dirigent John Nelson, který je specialistou na Berliozovo dílo. Spolu s nimi vystoupil Slovenský filharmonický sbor, Kühnův smíšený sbor a Kühnův dětský sbor.
John Nelson (foto Marco Borggreve)

Úvod večera přinesl humornou chvilku, když pomocníka, který pro dirigenta připravoval noty, přivítal potlesk, protože se část lidí domnívala, že již přichází Nelson.

V první půli koncertu zazněla Berliozova čtyřvětá symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii. Inspirací mu byla virtuozita Niccola Paganiniho i příběh stejnojmenné Byronovy poemy, kterou propojil s filozofií vlastního osudu. Sólový part provedl přední český violista Karel Untermüller. Výkon absolventa Pražské konzervatoře a člena Heroldova kvarteta odměnilo publikum dlouhotrvajícím potleskem.

Následující Te Deum skladatele, od jehož smrti letos 8. března uplynulo 150 let, je zkomponované pro tři sbory, tenoristu, varhany a orchestr. Premiéru mělo v roce 1855 u příležitosti světové výstavy v Paříži. Na prvním provedení spojilo síly 900 zpěváků a instrumentalistů. Důležitou roli v Berliozově Te Deum sehrává tenorový part. Toho se v Praze ujal Američan Nicholas Phan, jehož časopis Opera News označil za majitele “jednoho z nejkrásnějších mladolyrických hlasů současnosti”.

Závěrečný aplaus si vysloužili také sbormistři Jozef Chabroň (Slovenský filharmonický sbor), Jaroslav Brych (Kühnův smíšený sbor) a Jiří Chvála (Kühnův dětský sbor).

Dnešní koncert k oslavě francouzského skladatele nesl název Vizionářský Berlioz. “Berlioz je opravdu jeden z největších vizionářů v historii. Pro mě je to nejzajímavější a největší skladatel,” uvedl Nelson na setkání s novináři.

V průběhu své kariéry Nelson dirigoval prakticky všechny významné orchestry působící v USA a Kanadě – v New Yorku, Chicagu, Filadelfii, Clevelandu, Bostonu, Los Angeles, San Francisku, Montrealu a Torontu. V Evropě vedl všechny přední londýnské orchestry, drážďanskou Staatskapelle, lipský Gewandhausorchester, Orchestre de Paris, Filharmonii Oslo, Českou filharmonii, Budapešťský festivalový orchestr a všechny hlavní španělské orchestry.

Pražské jaro ve čtvrtek pokračuje v Rudolfinu vystoupením předního amerického ansámblu komorní hudby Boston Symphony Chamber Players. Soubor je od svého vzniku v roce 1964 tvořen nejlepšími hráči Bostonského symfonického orchestru. Národní divadlo v programu festivalu uvede premiéru opery Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům v režii Radima Vizváryho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat