Na svatojakubských varhanách v Praze dnes zazní japonská hudba
“Ohira pochází z Tokia. Jeho kariéru odstartovalo vítězství v prestižní mezinárodní varhanní soutěži Johanna Pachelbela v Norimberku v roce 2016. Působí jako titulární varhaník hlavního luteránského kostela ve Stuttgartu, a proto kromě japonské hudby budou znít i skladby J. S. Bacha,” uvedla ředitelka festivalu Irena Chřibková.
Letošní ročník varhanního festivalu začal 1. srpna 2019. Na zahajovacím koncertu vystoupil americký varhaník Mark Steinbach.
Festivalové koncerty představující hudbu různých stylů a období se konají v bazilice sv. Jakuba až do poloviny září, a to vždy ve čtvrtek. Každý koncert obohatí videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Poslední srpnový koncert bude příští týden patřit polské umělkyni Marii Magdaleně Kaczorové, která je laureátkou několika mezinárodních varhanních soutěží. Rozvíjí bohatou koncertní činnost po celé Evropě a v Japonsku. Ve svém programu s názvem Čtyři B představí čtyři německé skladatele s počátečním písmenem B – Bacha, Böhma, Beethovena a Barblana.
Mladá česká dvojice Pavla Salvová a Jan Rotrekl budou protagonisty prvního zářijového koncertu Umění čtyř rukou a čtyř nohou. Závěrečný koncert se koná k poctě Petra Ebena u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin. Návštěvníci uslyší poslední Ebenovo dílo na texty Jana Ámose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Texty přednese skladatelův syn Marek Eben, za varhany usedne svatojakubská varhanice Chřibková.
Svatojakubské varhany postavil v roce 1705 Abrahám Stark z Lokte. Během staletí prošly několika úpravami až do dnešní podoby, kdy jsou se svými čtyřmi manuály, 91 znějícími rejstříky a 8277 píšťalami největší v Praze.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]