Na Vltavě roste plovoucí scéna Prague Sounds s největším výtlakem v historii festivalu

U Slovanského ostrova právě finišuje stavba plovoucí scény festivalu Prague Sounds / Struny podzimu. Festival, jehož historie se začala psát v roce 2020, se stal již nedílnou součástí pražské kulturní nabídky. Letos však dostává další rozměr, a to jak ve smyslu fyzickém, tak přeneseném. Koncert pro Evropu, který zde odehraje 2. září 2022 od 20:00 hodin Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova, totiž bude oslavou společného evropského domova při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Zároveň se letošní scéna oproti předchozím ročníkům rozroste.

Prague Sounds (zdroj Struny podzimu)
Prague Sounds / Struny podzimu (zdroj Struny podzimu)

„Pro historicky první koncert České filharmonie přímo na hladině Vltavy plovoucí jeviště ještě rozšiřujeme, aby pojalo 170 účinkujících. Zvětšení se dočká také hlediště, jehož kapacita vzroste z 1000 na 1200 sedících diváků. Půjde tedy o největší výtlak v historii Prague Sounds,“ usmívá se ředitel festivalu Marek Vrabec.

Na Koncertu pro Evropu zazní v úvodu Beethovenova Óda na radost. „Divákům rozdáme noty i text a věřím, že potvrdíme pořekadlo „co Čech, to muzikant“ a že se náš mohutný divácký chór ke zpěvu přidá,“ těší se Vrabec. Poté už budou následovat skladby našich světově proslulých skladatelů – Karneval Antonína Dvořáka, Vltava Bedřicha Smetany a monumentální Glagolská mše Leoše Janáčka. Vstupenky na plovoucí hlediště jsou v tuto chvíli již vyprodané, ale jako obvykle bude možné koncert sledovat i z nábřeží, Slovanského ostrova, mostu Legií a také z plavidel. „Letos vypluje i regata plachetnic, která dotvoří jedinečnou atmosféru tohoto svátečního večera,“ doplňuje další z novinek Vrabec. Slavnostní zahájení koncertu obstará nový zvon #9801. Jeho označení odkazuje na počet zvonů umlčených v naší zemi za II. světové války. Za každý zničený zvon byl vložen jeden kilogram do nového zvonu, proto má hmotnost právě 9801 kg.

Během pátečního podvečera nabídne festival Prague Sounds také doprovodný program Koncertu pro Evropu v dolní části Václavského náměstí, který pak vyvrcholí přímým přenosem Koncertu pro Evropu na velkoplošné obrazovce od 20:10 hodin.

Komu se nepoštěstí zažít Koncert pro Evropu naživo na místě, nebo prostřednictvím přenosu na Václavském náměstí, může si tuto výjimečnou kulturní událost vychutnat i u televizní obrazovky. Přímým přenosem odvysílá úvod koncertu ČT1, přenos celého večera nabídne ČT art. Do světa bude koncert vysílat mezinárodní TV Arte. Myslím, že náš společný evropský domov nabyl v dnešní válečné době na významu. Jsme rádi, že toto poselství můžeme vyslat nejen do ulic Prahy, ale také do všech koutů naší republiky, Evropy a vlastně do celého světa,“ uzavírá Vrabec.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments