Slovenská filharmonie vystoupila na švýcarském festivalu Murten Classics

Slovenská filharmonie se vrátila z uměleckého turné ve Švýcarsku, kde se od 23. do 28. srpna účastnila 34. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Murten Classics 2022. Na třech festivalových koncertech provedla díla G. Rossiniho, S. Barbera, J. Sibelia, A. Liadova, M. Musorgského, I. Stravinského a J. Raffa.

Murten classics 2022: Slovenská filharmonie (zdroj Slovenská filharmonie)
Murten Classics 2022: Slovenská filharmonie (zdroj Slovenská filharmonie)

Posledně jmenovaný skladatel je na slovenských pódiích prakticky neznámý. Během svého života v letech 1822 až 1882 však patřil k nejoblíbenějším skladatelům ve svém rodném Švýcarsku i v dalších evropských zemích. Protože si vedení festivalu klade za cíl propagovat vedle světových děl i díla méně hraných skladatelů domácí provenience, vybralo pro letošní ročník právě Joachima Raffa. Dirigentem prvních dvou filharmonických koncertů byl nový umělecký ředitel festivalu a profesor dirigování na Zürcher Hochschule der Künste Christoph-Mathias Mueller.

Třetí koncert, který rovněž zaznamenala švýcarská rozhlasová stanice SRF 2 Kultur, řídil šéfdirigent Slovenské filharmonie Daniel Raiskin. Sólisty večera byli dva mladí houslisté – na prvním a druhém koncertu mezinárodně uznávaná Eldbjørg Hemsing s Barberovým houslovým koncertem, která provedla na „stradivárkách“ z roku 1707. Během třetího večera zahrál Koncert pro housle a orchestr Joachima Raffa teprve osmnáctiletý nadějný talent Anatol János Toth. Rodák ze švýcarského Laufenu hrál na housle vyrobené francouzským nástrojařem Nicolasem Lupotem v roce 1797. Hlavním tématem letošního festivalu, které se prolínalo všemi akcemi, byla „noc“, zazněla proto díla inspirovaná nocí a její magickou atmosférou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments