V pátek začíná Svatováclavský hudební festival

Jedinečné okamžiky v rámci svého motta „koncert v kostele je zážitek“ slibuje jeden z pěti největších festivalů klasické hudby v Česku, Svatováclavský hudební festival. Letos proběhne od 2. do 28. září 2022 a nabídne 33 koncertů.
Elīna Garanča (zdroj Elīna Garanča)
Elīna Garanča (zdroj Elīna Garanča)

Přípravy festivalu vrcholí a již nyní máme naše TOP projekty téměř vyprodané – jak koncert světové hvězdy Elīny Garanči, italské sopranistky specializující se na baroko Roberty Mameli, nebo basbarytonisty Adama Plachetky. Jsem za to nesmírně rád, je to totiž jasný ukazatel, že naše celoroční práce má smysl a Svatováclavský hudební festival je už snad pro všechny hodně daleko za hranicí přízviska ,regionální‘. Přesto, že regionální je více než jiné velké festivaly – letos zavítáme do osmnácti měst a obcí našeho kraje, který nabízí rozmanitou paletu akusticky i architektonicky zajímavých sakrálních památek“ uvádí dramaturg a ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák

Festival bude slavnostně zahájen 2. září 2022 v Katedrále Božského Spasitele, letos Mozartovou Velkou mší c moll a „Lineckou symfonií“ v podání PKF – Prague Philharmonia společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty v čele se Simonou Šaturovou a Martinou Jankovou.

Simona Šaturová (zdroj Simona Šaturová)
Simona Šaturová (zdroj Simona Šaturová)

V novogotické perle Ludgeřovic zazní 4. září sborový recitál rezidenčního tělesa SHF Českého filharmonického sboru BrnoPetrem Fialou v doprovodu flétny, harfy a varhan, se kterým vystoupí také tenorista Richard Samek.

5. a 7. září (Hlučín a Ostrava) se představí Collegium Marianum s hráčkou na flauto traverso Janou Semerádovou a Lenkou Torgersen. První koncert bude plný děl barokních mistrů „Souboj titánů“, . Druhý se pak bude konat v nejstarším ostravském kostele, kdy doprovodí italskou sopranistku Robertu Mameli.

Jana Semerádová (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)
Jana Semerádová (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)

In Medias Brass vystoupí 6. září v Ostravě a 8. září v Sudici. 7. září pořádá masterclass na Ostravské univerzitě. Hned 9. září vystoupí v Ostravě Adam Plachetka v doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní nejen Biblické písně Antonína Dvořáka, ale také díla Mozartova.

Mezi talenty mladé generace lze jistě zařadit houslistu Jiřího Vodičku (koncertní mistr České filharmonie) a také flétnistku Michaelu Koudelkovou (v soutěži Kaleidoscope vybrána mezi 6 finalistů z celkových 2000 soutěžících z 88 zemí světa). Jejich jednotlivé programy s italskými koncerty (Vodička s ansámblem Barocco sempre giovane) proběhnou od 9. do 11. září.

Jiří Vodička (zdroj Polymusic, foto Petra Hajská)
Jiří Vodička (zdroj Polymusic, foto Petra Hajská)

12. září se v Ostravě představí festivalová rezidenční tělesa Collegium Marianum a Collegium 1704, ke kterým se přidá Hipocondria Ensemble, Musica Florea Radkem Baborákem, hráči na unikátní basetové rohy Lotz Trio, For Several Friends nebo belgické Goeyvaerts String Trio Cappellou Marianou či francouzští La Quinta Pars specializující se na renesanční hudbu. Vystoupí také pěvkyně Markéta Cukrová.

Sopranistka Hana Blažíková je téměř každoročním hostem SHF. 14. září v Ostravě a 15. září se ve Frýdku-Místku představí ve zbrusu novém programu velkého pražského barokního orchestru a sboru Hipocondria Ensemble “Brixi znovuobjevený”.

Hana Blažíková, Hipocondria Ensemble - Šimon Brixi znovuobjevený (foto Petr Dyrc)
Hana Blažíková, Hipocondria Ensemble – Šimon Brixi znovuobjevený (foto Petr Dyrc)

Světelnou hudební show přiveze 17. září do Opavy performerka a varhanice Katta a 18. září uvede Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse u nás nepříliš známé anglické oratorium Izrael v Egyptě.

19. září se odehraje nejdražší koncert v historii SHF Operní gala mezzosopranistky Elīny Garanči Janáčkovou filharmonií Ostrava. Nebude se konat v obrovské sportovní hale, jak by se dalo čekat, ale v Evangelickém Kristově kostele v samotném srdci Ostravy. Lotyšská diva se tak po delší době navrátí do Česka, a to výhradně na SHF. Zazní navíc zbrusu nový program „plný křehké něhy a jemnosti, kdy duše každého bude moci konečně najít chvíli zastavení a spočinout v její kráse“ jak přibližuje sama Garanča.

Norbert Twórczyński (zdroj Norbert Twórczyński)
Norbert Twórczyński (zdroj Norbert Twórczyński)

21. září zazní pod taktovkou Norberta Twórczyńského koncert NFM Vratislavské filharmonie s basistou Jarosławem Brękem. Koncert se koná v Mariánských Horách, mimo jiné se uskuteční česká premiéra Symfonie č. 8 „Banganarti Hymns“ polského skladatele Pawła Łukaszewského. Skladba je inspirovaná mimořádným archeologickým objevem v Súdánu poutní svatyní zasvěcenou archandělovi Rafaelovi, na jejíž stěnách jsou malby a nápisy z 12.–14. století.

Jasně profilovaným festivalovým projektem bude spojení dvou smyčcových kvartet – Bennewitzova a Zemlinského kvarteta – k provedení Mendelssohnova Oktetu Es dur (22. září – Kopřivnice, 23. září – Albrechtice).

Peter Schöne (zdroj Peter Schöne)
Peter Schöne (zdroj Peter Schöne)


Interpretace půvabných Mahlerových písní se zhostí vokální ansámbl Martinů Voices (vystoupí jak a capella, tak s Bennewitzovým kvartetem a dvěma trombonisty 24. září v Ostravě) – ale i německý barytonista Peter Schöne se sólovými hráči tvořícími PhilHarmonia Octet Prague (25. září, Ostrava). 

28. září se bude v ostravské katedrále závěrečný „svatováclavský“ koncert, který bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka. Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla Vykopalová, Richard Samek a Svatopluk Sem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments