Taneční domy v Praze – současnost i budoucnost

S koncem léta se uzavřela první úspěšná sezóna v Domě tanečního umění v pražském Braníku. Památkově chráněná budova Branického pivovaru z konce 19. století, která byla před rokem zrekonstruována, poskytuje od loňského září zázemí pro taneční vzdělávání i kontinuální činnost profesionálních nezávislých souborů. Taneční prostory se dále rozrůstají i na Žižkově. PONEC – divadlo pro tanec zahájí 10. září již svou 22. sezonu a spolu s kulturní veřejností oslaví rozšíření žižkovského kreativního hotspotu o nové prostory Art Centra Krenovka, kde získalo první vlastní zkušební sál. Do budoucna však nezůstane u jednoho sálu. Pražský magistrát bude spolupracovat s radnicí Prahy 3 a spolkem Tanec Praha na vytvoření Domu tance, který by měl sídlit v nyní nevyužité budově bývalých městských lázní v Husitské ulici na Žižkově. Radní města schválili memorandum o spolupráci při jeho budování.
Dům tanečního umění Praha (foto Michal Hančovský)

Dům tanečního umění v Braníku oslavil první sezonu své existence
S koncem léta se uzavřela první úspěšná sezóna v Domě tanečního umění v pražském Braníku. Památkově chráněná budova Branického pivovaru z konce 19. století, která byla před rokem velmi citlivě revitalizována a zrekonstruována, poskytuje od loňského září kvalitní zázemí pro taneční vzdělávání i kontinuální činnost profesionálních nezávislých souborů. Jedná se o moderně vybavené, reprezentativní a současně funkční prostory, které jsou důstojným prostředím pro školní výuku i uměleckou činnost.

„Naši poslední absolventi zažili svůj závěrečný rok studia už v nové budově Domu tanečního umění. Po letech hledání, jednání, vysvětlování a přesvědčování se nám konečně podařilo, bez pomoci státu a veřejné správy, zajistit důstojné prostředí pro školní výuku i uměleckou činnost – ve spolupráci s Mezinárodním centrem tance a oběma studentskými soubory: Balet Praha Junior a Baby Balet Praha,“ vysvětluje Jan Schneider, ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha. „Součástí tohoto unikátního projektu je i kvalitní rehabilitační, produkční, propagační a technologické zázemí. Plně mobilní programy tanečního divadla, které mohou být inscenovány i v těch nejnáročnějších podmínkách naší divadelní sítě, včetně zahraničí. Doufáme, že to zajistí ještě kvalitnější ‚profil absolventa‘ a jeho následné úspěšné uplatnění v praxi.“

Precizní rekonstrukce zachovala dřevěné i industriální prvky architektonicky zajímavé budovy. Je tu pět sálů, denně se v nich na zkouškách vystřídá až 170 studentů. Zázemí nabízí posilovnu a rehabilitaci i moderně vybavené učebny pro teorii. Do budovy se vešel i sklad pro stovky kostýmů, divadelní rekvizity i kulisy. „Jen za uplynulou sezonu ještě poznamenanou covidovými opatřeními studenti Tanečního centra Praha absolvovali přes padesát představení v osmi městech,“ doplňuje Jan Schneider.

Dům tanečního umění Praha (foto Michal Hančovský)

V Domě tanečního umění Praha sídlí nejen konzervatoř a gymnázium Taneční centrum Praha, ale i profesionální nezávislý soubor Pražský komorní balet, studentské juniorské soubory Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, agentura Mezinárodní centrum tance, Nadace Tanec a divadlo, Nadační fond a Institut Pavla Šmoka, a také Terpsichore – přípravka konzervatoře. Mezi rezidenty Domu tanečního umění vznikla velmi dobrá synergie, neopominutelným faktem je i to, že se díky sdílení prostor a prostředků všem zúčastněným daří snižovat náklady na jejich profesionální práci. Branický pivovar s neopakovatelným geniem loci bezpochyby výrazně přispěl k rozvoji a zvýšení prestiže tanečního žánru a tanečního divadla v České republice.

„Vždycky jsem věřila, že by se dalo najít místo, kde bychom mohli být všichni společně: malé děti se zájmem o pohyb, studenti při již seriózním studiu tanečního umění v konzervatoři a profíci, kteří jim ukazují cestu a cíl k profesionální divadelní práci,“ říká Linda Svidró, umělecká ředitelka Pražského komorního baletu. „To se podařilo, a navíc zrekonstruovaný Branický pivovar je jako splněný sen: nádherné prostředí plné tvůrčí energie, citlivě zrekonstruovaná architektura, která vaše oči potěší každý den. Moc si vážíme toho, že zde můžeme pracovat a díky spolupráci s konzervatoří Taneční centrum Praha se radovat z umělecké práce,“ pochvaluje si nové působiště.

„Je zvláštní si představit, že by člověk skutečně mohl začít svoji taneční kariéru jako čtyřletý v přípravce, projít osmiletým studiem konzervatoře, spojeným s členstvím ve dvou studentských souborech, už za studia spolupracovat s profesionálním souborem, po absolvování do něj i vstoupit, prožít zde svojí kariéru, do důchodu jít jako pedagog, choreograf, manažer, divadelní technik, nebo zkrátka spolupracovník jednoho z rezidentů Domu tanečního umění… a při tom všem neopustit jeden areál budov,“ doplňuje Jan Schneider. „Doufáme, že tento ojedinělý projekt nejen přežije, ale bude se dále rozvíjet. Třeba nám s tím jednou naši absolventi, až se vrátí z uměleckých souborů, kulturních institucí a univerzit – prostě ‚ze světa‘, pomohou.“

Dům tanečního umění Praha (foto Michal Hančovský)

Divadlo PONEC zahájí sezonu dalším oživením dolního Žižkova a oslaví otevření Krenovky
PONEC – divadlo pro tanec zahájí 10. září již svou 22. sezonu a spolu s kulturní veřejností oslaví rozšíření žižkovského kreativního hotspotu o nové prostory Art Centra Krenovka. V rámci openingu bude mít veřejnost možnost seznámit se s plánovanými aktivitami divadla včetně nahlédnutí do tvůrčího procesu očekávaných podzimních premiér českých i zahraničních umělkyň a umělců, jako jsou Marie Gourdain a Lukáš Karásek, Temporary Collective, Tereza Lenerová, POCKETART nebo Ostružina. „Program divadla se bude konat nejen v divadle PONEC, ale i v jeho blízkém okolí a vyvrcholí uměleckou prohlídkou rodícího se Art Centra Krenovka,“ vysvětluje Markéta Perroud, umělecká ředitelka divadla PONEC.

Krenovka – taneční studio Tance Praha (foto Vojtěch Brtnický)

Na Žižkově v blízkosti divadla PONEC vzniká nové umělecké centrum a Tanec Praha z. ú. je hrdým partnerem tohoto projektu. Projekt s oficiálním názvem „Usedlost Krenovka na pražském Žižkově – nové centrum pro současné umění a komunitu“ umožní inovativní využití kulturní památky Krenovka. Naváže na celkovou stavební rekonstrukci objektu a v urbanisticky problematické lokalitě dolního Žižkova přispěje ke vzniku centra pro tvorbu a prezentaci umělců a komunitní aktivity spojené s kultivací a oživením okolí. Tanec Praha zde našel administrativní zázemí a hlavně svůj historicky první zkušební sál – Studio Krenovka.

„SUDOP Real a. s., osvícený majitel Krenovky, se rozhodl investovat do umění a postavil nám nádherné studio, které jsme díky Fondům EHP mohli vybavit kvalitní taneční podlahou a vytvořit i vhodné zázemí pro umělce a náš tým. Téměř čtvrtina objektu tak slouží tanečnímu umění a vzniká zde i dočasný ‚creative shelter’ pro umělce z Ukrajiny, to vše v synergii s čítárnou Unijazzu a výtvarnými ateliéry Trať 42,“ vysvětluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha z. ú.

Divadlo PONEC (foto Vojtěch Brtnický)

Vedení Prahy schválilo dohodu o dalším tanečním centru, má být na Žižkově
Pražský magistrát bude spolupracovat s radnicí Prahy 3 a spolkem Tanec Praha na vytvoření Domu tance, který by měl sídlit v nyní nevyužité budově bývalých městských lázní v Husitské ulici na Žižkově. Radní města schválili memorandum o spolupráci při jeho budování. Projekt Domu tance před zhruba dvěma lety uspěl v soutěži, kterou radnice Prahy 3 vypsala na využití objektu.

Vybudování tanečního centra by podle dřívějších informací mělo stát asi 150 milionů korun, větší část chce sdružení Tanec Praha získat z Národního plánu obnovy. Město pak podle radní města pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) zřejmě zajistí nutné spolufinancování. Radnice Prahy 3 na základě soutěže poskytla spolku budovu do nájmu za symbolickou cenu na 25 let. Memorandum o spolupráci musí ještě schválit Praha 3.

Dům má být tvůrčím a vzdělávacím centrem komunitního charakteru. Umělcům nabídne prostor a technické i administrativní zázemí pro tvorbu a výzkum. Otevřen by měl být i pro veřejnost, kdy by jeho součástí byla kavárna, wellness pro tanečníky i návštěvníky a uskutečňovaly by se zde také nejrůznější prezentace. Plánovány jsou také rezidenční ateliéry pro umělce ze zahraničí a regionů. „Tím, že to byly lázně, jsou tam různé možnosti například cvičeben nebo rehabilitačních místností a podobných věcí, které jsou potřeba,“ dodala Třeštíková. Žižkovské lázně byly v provozu od roku 1903 a byly v nich mimo jiné dva bazény a parní lázně. Následně budova sloužila k několika jiným účelům. V posledních letech je dům prázdný.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments