Náčelník letiště, který zaujal elektroakustickou hudbou. Před 20 lety zemřel skladatel Karel Odstrčil

Před dvaceti lety, 21. května 1997, zemřel v Praze v sedmašedesáti letech skladatel zejména elektroakustické hudby Karel Odstrčil. Odkaz Karla Odstrčila sahá od komorní hudby k symfonickým dílům, od instruktivní literatury pro děti až k sedmnácti baletům a rozsáhlým audiovizuálním a multimediálním projektům, od elektroakustické tvorby po klasické sborové kompozice. V roce 1964 byla provedena jeho třídílná symfonická báseň 451° Fahrenheita, která získala ocenění v soutěži Českého hudebního fondu.

Karel Odstrčil (zdroj musicbase.cz)

Do hudebního života přišel Karel Odstrčil (narozen 5. srpna 1930 ve Valašském Meziříčí) v šedesátých letech z neobvyklého směru – vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a působil jako odborný středoškolský pedagog a pak také jako náčelník civilního letiště v Příbrami. Od počátku však soukromě studoval hudbu a byl žákem nestora českých autorů Klementa Slavického.

Z popudu Klementa Slavického se pak Karel Odstrčil po roce 1989 zasadil o znovuzaložení Umělecké besedy a uvedl v život její hudební odbor. Vedl rovněž Společnost elektroakustické hudby s bohatými zahraničními kontakty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]