Nadace Bohuslava Martinů ocenila Smetanovo trio a město Polička

Pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů převzalo vedení města Polička za trvalou propagaci díla slavného rodáka a péči o místní pamětihodnosti skladateli věnované. Ocenění získalo také Smetanovo trio, které se významně zasloužilo o provádění komorních skladeb Martinů, a to na koncertních turné u nás a v zahraničí i v mezinárodně oceněných nahrávkách.
Smetanovo trio (zdroj Smetanovo trio)
Smetanovo trio (zdroj Smetanovo trio)

Nadace B. Martinů si klade za cíl podporovat skladatelův odkaz a uvádění jeho díla. Pamětními medailemi oceňuje již více než čtvrtstoletí význačné osobnosti, jejichž osud byl s Martinů a jeho hudbou výrazně spojený a které se zasloužily o šíření jeho jména. Mezi oceněné patří například dirigent Rafael Kubelík, klavírista Rudolf Firkušný, cembalistka Zuzana Růžičková nebo muzikolog Jaroslav Mihule, autor skladatelovy biografie. Loni byl oceněn sochař Milan Knobloch, autor skladatelova náhrobku a památníku s nadživotní sochou v Poličce.

Právě město Polička je jedním z letošních oceněných. Nadace mu medaili uděluje za soustavnou propagaci díla skladatele a dlouholetou tvořivou spolupráci. Město podporuje provoz Centra B. Martinů, které spravuje značnou část materiální pozůstalosti skladatele a návštěvníkům přibližuje jeho život např. instalací vrodné světničce ve věži kostela sv. Jakuba. Medaili předal člen správní rady prof. Jiří Hlaváč a ředitel Nadace doc. Irvin Venyš do rukou starosty Jaroslava Martinů. „Děkujeme za ocenění, které Nadace Martinů uděluje velmi vzácně. Těšíme se na další milou budoucí spolupráci,“ vyjádřil se představitel města.

Pamětní medaile Nadace Bohuslava Martinů (zdroj Smetanovo trio)
Pamětní medaile Nadace Bohuslava Martinů (zdroj Smetanovo trio)

Pamětní medailí bylo oceněno také Smetanovo trio za vynikající tuzemskou a zahraniční prezentaci díla Bohuslava Martinů při veřejných koncertech a nahrávkách.Přední český komorní soubor se interpretaci díla poličského rodáka věnuje po celou dobu své existence. Klavírista Josef Páleníček, který trio v roce 1934 založil, se s Martinů seznámil v Paříži a až do konce života mu byl blízkým osobním přítelem. Současné obsazení souboru tvoří klavíristův syn, violoncellista Jan Páleníček, klavíristka Jitka Čechová a houslista Jan Talich. Interpretaci skladeb Martinů pro své nástroje se členové věnují i samostatně. Čechová s Páleníčkem společně nahráli Sonáty pro violoncello a klavír nebo Variace na slovenskou lidovou píseň. Jako Smetanovo trio vydali v roce 2016 u Supraphonu kompletní repertoár pro toto obsazení. Tehdy ještě s houslistou Jiřím Vodičkou nahráli všechna tři klavírní tria a proslulé Bergerettes. Nahrávce se dostalo světového úspěchu, získala prestižní BBC Music Magazine Chamber Award 2017 a stala se nahrávkou týdne Sunday Times.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments