Nahlédnutí do nitra Ramóna Vargase

Jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov byl včera zahájen operním galakoncertem Ramóna Vargase, letos jednapadesátiletého mexického tenoristy žijícího ve Vídni. Na programu byla díla italských a francouzských mistrů. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídil Ondrej Lenárd.

Prvním bodem programu byla předehra k Rossiniho Lazebníku sevillskému. Pomalá, mechanicky zahraná, nudná. Vargas se publiku představil scénou a romancí Marcella z opery Vévoda z Alby Gaetana Donizettiho, která mu poskytla dostatek prostoru na to, aby svůj sametově znějící hlas předvedl v plné šíři. Po hromotlucky podaném intermezzu z Pucciniho Manon Lescaut následovala cavatina Romea z Gounodovy opery Romeo a Julie. Stejně jako v předchozím čísle zde Vargas upozornil na svůj cit pro hloubku zpívaného slova a přirozeně působící líčení vnitřního světa postav, kam své publikum nechává na okamžik nahlédnout. Zdá se, že se tenorista cítí mnohem jistěji v horním rejstříku a především v pasážích, kdy se jeho hlas může rozvinout v plné síle. Možná právě proto program zahrnoval mimo jiné také árii Cavaradossiho ze třetího dějství Pucciniho opery Tosca, kterou zvládl zcela suverénně, aniž by svůj hlas nutil k něčemu, co by jeho povaze neodpovídalo. Stejným dojmem působila také árie Macduffa z Verdiho opery Macbeth, která zazněla po Farandole z Bizetovy Arlézanky. Ta mne spolu s ostatními orchestrálními čísly vede k zamyšlení nad dramaturgií večera, neboť mezi zpívanými a doprovodnými čísly byl vždy opravdu velký stylový kontrast. Lamento Federica z Cilèovy Arlézanky v sobě mělo jak lyrickou naléhavost, tak i dramatický náboj a pro mne právě ono bylo společně s árií Werthera vrcholem večera. Mezi těmito áriemi byla uvedena ještě předehra k Rossiniho Vilému Tellovi, která se ze všech orchestrálních skladeb vydařila nejlépe. Ve dramatické árii Rodolfa z Verdiho Luisy Miller Vargas opět zdařile upozornil na tendenci k přechodu směrem k dramatičtějším partům. Po uspěchané předehře k Verdiho Síle osudu následovala Rossiniho La Danza, kterou Vargas podal se stejným šarmem jako na Wiener Opernball v roce 2009. Přídavky byly dva. Nejprve árie Amor ti Vieta z Girdanovy Fedory a neapolská píseň Core n´grato od Salvatora Cardilla, ve které interpret připomněl, že do jeho repertoáru patří také písně.

Závěrem si dovolím dvě výtky k technickému zajištění koncertu. Tou menší byl asynchronní zvuk, čehož si při sledování obrazovky se záběry z pódia nešlo nevšimnout. Ozvučení se týká druhá a velká výtka, protože účinkující i obecenstvo by si zajisté zasloužili lepší aparaturu, která by byla schopna zvukové reprodukce bez silného šumu a bzučení. Tyto problémy naštěstí diváky nepřipravily o zcela jedinečné setkání se sympatickou hvězdou současného operního nebe, jakou Ramón Vargas nepochybně je.

Ramón Vargas
Slavnostní zahajovací koncert 20.ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
Ramón Vargas (tenor)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Dirigent: Ondrej Lenárd
15.července 2011 Pivovarská zahrada Český Krumlov

program:
Gioacchino Rossini: předehra k opeře Lazebník sevillský
Gaetano Donizetti: Innoservato penetrava… angelo casto e bel z opery Vévoda z Alby
Giacomo Puccini: intermezzo z opery Manon Lescaut
Charles Gounod: L´amour, l´amour z opery Romeo a Julie
Giacomo Puccini: E lucevan le stelle z opery Tosca
Georges Bizet: La Farandole ze suity č. 2 Arlézanka (L´Arlésienne)
Giuseppe Verdi: O figli, figli miei!… ah, la paterna mano z opery Macbeth
Francesco Cilèa: E la solita storia del pastore z opery Arlézanka (L´Arlesiana)
Gioacchino Rossini: předehra k opeře Vilém Tell
Jules Massenet: Traduire… Pourquoi me réveiller? z opery Werther
Giuseppe Verdi: Oh! fede negar potessi… quando le sere al placido z opery Luisa Miller
Giuseppe Verdi: předehra k opeře Síla osudu
Gioacchino Rossini: La Danza ze souboru písní Soirées musicales
přídavky:
Umberto Giordano: Amor ti Vieta z opery Fedora
Salvatore Cardillo: Core n´grato, neapolská píseň

Mohlo by vás zajímat


12
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

To je tedy zazitek z koncertu svetove hvezdy, pane Leskovsky. Orchestr se svym sefem nic moc, zvukari mizerni a hvezda? Co jste nam vlastne chtel sdelit?Samozrejme koncert a cely vecer byl famozni. Orchestr hral s chuti a bez kazu. Ocividne si s panem Lenardem rozumel. A ten zase prokazoval, ze v opernim repertoaru se citi jako doma. S citem a srozumitelne byl Vargasovi vyrovnanym partnerem. O solistovi nema cenu psat, ten se musi slyset. Bohuzel, takovy hlas se v nasich vodach nevyskytuje. A tak diky bohu za takove prilezitosti, jako byl patecni Krumlov.P.S. skoda, ze operni hvezdy si sebou nevozi… Číst vice »

Anonymous

Ramón Vargas má jeden velký handicap: chybí mu charisma, v Krumlově mu v tom moc nepomohly ani blízké záběry kamer do výrazu obličeje. Samozřejmě, zpívá mu to pořád skvěle, i když drobné chybičky by se našly. Ale zvukařská firma by zasloužila vypráskat.
Předchozímu komentujícímu: Orchestr se vám třeba hned v úvodní předehře k Lazebníkovi líbil? No to snad nemůžete myslet vážně. Karel

Anonymous

K dotaze na me, co se tyce Lazebnika. Orchestr zahral jemu predlozenou partituru. Za to, ze se jednalo o upravu, kterou bych opravdu nazval paskvilem orchestr nemuze. Nevim, jak to chodi, zda noty posila ci opatruje poradajici agentura ci solistova agentura, ale to, z ceho orchestr hral se podobalo nam z divadel zazite verzi jen zdaleka. Mate pravdu, me se take nelibila, ale zahrano to bylo ok. Mozna pan dirigent Lenard mohl toto osetrit a vyzadat si ozvedcenou verzi.

Anonymous

Výtka k zvukařům je trefou do černého,orchestr se může snažit jak chce,ale zvukař dokáže všechno zabít.A i přesto,že byl tentokrát zvukař nadprůměrný,dokázal zvuk orchestru posunou úplně někam jinam,bohužel v negativním smyslu.To by bylo na dlouhou debatu,v Čechách se zvučit neumí :-(

Anonymous

Festival je to prestižní, dramaturgie kvalitní, zvuková aparatura mizerná a celkově Pivovarská zahrada nedůstojné prostředí. V Krumlově, památce UNESCO je tolik krásných míst, kde takové koncerty pořádat …

Obecně : Jezdím čtyři roky a po čtyři roky mi přijde úrověň nazvučení pod psa. Předimenzovaná aparatura, bručící repro. Organizátoři zamyslete se. Peněz na to máte z grantů dost, abyste najali lepší zvukaře a techniku …

Díky

Anonymous

Jako člen orchestru jsem byl účastníkem tohoto koncertu. Ke zvukařům můžu přidat zážitek, který mě doslova konsternoval a dokumentuje úroveň lidi, kteří mají výsledek náročné práce orchestru a solistů doslova ve svých rukou. Na zvukové zkoušce měl pan zvukař k orchestru poznámku, možná to byla spíše výtka, aby jsme nedělali dynamiku (cresc./decresc.). Oni mají prý natolik výkonnou a dobrou aparaturu, že si to budou dělat sami. Tak tohle jsem zažil opravdu poprvé za svou dlouholetou praxi.

Anonymous

Pan Leskovský je v zásadě entuziastickžý komentátor, k referovanému mohu říct kratičkou poznámku: z pátečního přenosu jsem slyšel během krátké nekolikaminutové cesty autem pouze jednu věc, a to Werthera, musím ale zalitovat, že dikce pana Vargase byla značně nedobrá a docela to tahalo za uši. Ale možná to byl pouze tento jeden případ?

Anonymous

Dikce zpěváků, zpívajjí-li v jiném jazycve, než je jejich rodný bývají šílené. Daleko více ale vadí neprofesionální nazvučení místa (a zřejmě soudě podle vyjádření člena orchestru to musela být opravdová amatérština). Je to ostuda festivalu, který chce být nejprestižnějším u nás. Jestli takto nazvučí Dominga, potěš pánbůh :-(

Anonymous

s NAZVUČENÍM V pIVOVARSKÉ ZAHRADĚ MAJÍ PROBLÉM ORGANIZÁTOŘI UŽ PÁR LET. aSI BY TO CHTĚLO ZMĚNIT FIRMU…

Anonymous

Dominga u řeky na parkovišti určitě nazvučí úžasně :-D .Tam to snad ani nejde; ale je otázka,jestli to VIP hosti budou řešit. Omlouvám se za trochu nekorektní popíchnutí.

Anonymous

Nazvučení je tuzemská slabost – vzpomenu jen loňskou katastrofální sérii Rusalky na hradech.

Anonymous

Kdyby na to nebylo upozorňováno již čtvrtým rokem. Zvuk v open.air se nedělá lehce, ale Pivovarská zahrada a organizátoři mají opravdu smůlu na zvukaře. To není pop a nemusí to řvát na plné pecky.