Národní divadlo Brno představuje novou sezonu

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Vedení Národního divadla Brno představilo na tiskové konferenci novou divadelní sezonu 2023/2024. Zítra odstartuje předprodej.

Tisková konference Národního divadla Brno – představení nové sezóny 2023/2024: Karel Littera, Jiří Heřman, Martin Glaser, Milan Šotek (foto Barbora Bachanová)
Tisková konference Národního divadla Brno – představení nové sezóny 2023/2024: Karel Littera, Jiří Heřman, Martin Glaser, Milan Šotek (foto Barbora Bachanová)

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno: “Když jsem vás před deseti lety oslovoval poprvé, ani zdaleka jsem netušil, jaké dobrodružství nás společně čeká. Ani jak moc se bude muset Národní divadlo Brno proměnit, aby se vrátilo mezi nejrespektovanější domácí divadla, ani kolik práce to všechny bude stát. A kolik radosti to nám všem přinese! Podobně jako většina z nás jsem si ani nedovedl představit, jak moc se bude muset změnit naše společnost, aby zvládla všechny výzvy, které před nás překotný tok náhle probuzených dějin postavil.

Doufal jsem, že nás čeká společná a inspirativní cesta za skvělým divadlem, které reflektuje svět, ve kterém žijeme. Ve chvíli, kdy se nám svět mění před očima rychleji, než jsme bývali zvyklí, je divadlo uměleckým druhem na první pohled poněkud pomalým a těžkopádným.

Ne vždy máme štěstí a jasnozřivě naplánujeme titul, který světaběh oživí nečekaně aktuálním kontextem. Na druhou stranu si právě v hektických dobách uvědomujeme význam institucí, které, kromě snahy držet prst na tepu doby, také pečují o odkaz generací, které tvořily před námi a s pokorou a láskou jej rozvíjí. Snad právě vědomí této zodpovědnosti inspirovalo umělecké šéfy a dramaturgy všech tří souborů, aby se svými inscenačními týmy přivedli znovu na jeviště našich divadel Hamleta, Sluhu dvou pánů, Tři sestry, Rusalku, Dalibora nebo Jakobína. Inscenace těchto ikonických děl se pokusí rezonovat s nejživějšími tématy našich dní.

Zároveň nás ale čekají i zcela nové choreografie, nová velká opera i nová dramata, která vznikají přímo na tělo našich souborů, aby vedle hlasů klasiků zazněl i hlas našich současníků prostřednictvím našich tanečníků, pěvců, hudebníků a herců. A k tomu samozřejmě i české premiéry žhavých zahraničních novinek, jak se na živé divadlo sluší.

Věřím, že naše společná desátá sezona potvrdí, že cesta, na kterou jsme se před lety vydali, byla správná a je stále inspirativní. Velmi bych si přál, aby nás po ní společně kráčelo co nejvíce. V hledištích našich divadel bude vždy vítán každý s otevřenou myslí a srdcem!”

Národní divadlo Brno připravilo pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nevhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat. Sezonní předplatné je v prodeji od 29. března do 30. září 2023 a od listopadu bude možné zakoupit předplatné „Vánoční dárek“.

V pondělí 7. září 2023 od 18:00 hodin se uskuteční Zahajovací open air koncert na piazzetě před Janáčkovým divadlem. Návštěvníci se mohou těšit na sólisty, sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće. Spolu s nimi mohu nahlédnout pod pokličku připravované sezony a dozvědět se, jaká hudební překvapení je čekají. Vstup zdarma.

Martin Glaser: “Kalendářní rok končící čtyřkou je vždy v české hudbě svátkem, ale ten nadcházející 2024 bude skutečně mimořádný. Hned na jaře oslavíme 200. výročí narození Bedřicha Smetany, ale pak už to bude velká janáčkovská jízda!

Ještě než začne 1. listopadu 2024 festival Janáček Brno, čekají nás oslavy Janáčkových narozenin. Mistr totiž slaví 3. července 2024 kulatých sto sedmdesát a to už si říká o pořádný dárek. Narozeninový den pod taktovkou souboru Janáčkovy opery NdB bude plný akcí nejen u nás v divadle, ale i na piazzettě a po celém městě.

Své výročí má i jedna z nejslavnějších Janáčkových oper. Ač to zní neuvěřitelně, naší Lišce Bystroušce bude 6. listopadu 2024 sto let. Na ni čekají velké oslavy v rámci festivalu a rozhodně nebude chybět ani speciální liščí dort a mimořádní hosté v hlavních rolích v rámci slavnostního představení, které uzavře celý festival.

MFJB bude jako vždy patřit špičkové interpretaci nejen Janáčkových děl. Tentokrát proběhne s operním i koncertním programem věnovaným české hudbě a jistě nabídne řadu příležitostí si nejen osvěžit oblíbená díla, ale poznat i další, která běžně na repertoáru nepotkáte. Jaké zahraniční inscenace a vynikající umělci vás na 9. ročníku festivalu čekají? To se dozvíte už s ročním předstihem 4. listopadu 2023, kdy bude slavnostně oznámen program a zahájen prodej vstupenek. Součástí slavnostního zahájení bude i koncert orchestru Janáčkovy opery NdB v Mahenově divadle pod vedením Roberta Kružíka a se vzácnými hosty, houslistou Josefem Špačkem, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonistou Ivanem Kusnjerem.

4. listopadu 2023 bude slavnostně oznámen program a zahájen prodej vstupenek. Součástí zahájení prodeje bude i koncert Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka a se vzácnými hosty, houslistou Josefem Špačkem, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonistou Ivanem Kusnjerem. V Mahenově divadle, místě světových premiér Janáčkových oper zazní nejen části jeho operní tvorby, ale také díla spjatá svým vznikem s Brnem. Návštěvníci se tak mohou těšit na také tvorbu Pavla Haase, Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové.”

Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB: “Hudbě nemusíte rozumět a opeře už vůbec ne, stačí se jí pouze odevzdat a nechat ji působit. Je to dobrodružství, které vás rozhodně obohatí. Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu oslav Roku české hudby 2024, který věnujeme nejenom výročím skladatelů zakončené čtyřkou, ale budeme věnovat pozornost české hudbě celkově. Chceme ji představit v novém pohledu tvůrců i skladatelů tak, aby byla pro vás zábavnou a inspirující. Pro sezonu 2023/24 jsme našli inspiraci v citátu ze Smetanovy Prodané nevěsty, až na to, že v životě i v operách věci nebývají zas tak přímočaré a i proto to má své ale.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments