Národní divadlo Brno představuje novou sezonu

Vedení Národního divadla Brno představilo na tiskové konferenci novou divadelní sezonu 2023/2024. Zítra odstartuje předprodej.
Tisková konference Národního divadla Brno – představení nové sezóny 2023/2024: Karel Littera, Jiří Heřman, Martin Glaser, Milan Šotek (foto Barbora Bachanová)
Tisková konference Národního divadla Brno – představení nové sezóny 2023/2024: Karel Littera, Jiří Heřman, Martin Glaser, Milan Šotek (foto Barbora Bachanová)

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno: “Když jsem vás před deseti lety oslovoval poprvé, ani zdaleka jsem netušil, jaké dobrodružství nás společně čeká. Ani jak moc se bude muset Národní divadlo Brno proměnit, aby se vrátilo mezi nejrespektovanější domácí divadla, ani kolik práce to všechny bude stát. A kolik radosti to nám všem přinese! Podobně jako většina z nás jsem si ani nedovedl představit, jak moc se bude muset změnit naše společnost, aby zvládla všechny výzvy, které před nás překotný tok náhle probuzených dějin postavil.

Doufal jsem, že nás čeká společná a inspirativní cesta za skvělým divadlem, které reflektuje svět, ve kterém žijeme. Ve chvíli, kdy se nám svět mění před očima rychleji, než jsme bývali zvyklí, je divadlo uměleckým druhem na první pohled poněkud pomalým a těžkopádným.

Ne vždy máme štěstí a jasnozřivě naplánujeme titul, který světaběh oživí nečekaně aktuálním kontextem. Na druhou stranu si právě v hektických dobách uvědomujeme význam institucí, které, kromě snahy držet prst na tepu doby, také pečují o odkaz generací, které tvořily před námi a s pokorou a láskou jej rozvíjí. Snad právě vědomí této zodpovědnosti inspirovalo umělecké šéfy a dramaturgy všech tří souborů, aby se svými inscenačními týmy přivedli znovu na jeviště našich divadel Hamleta, Sluhu dvou pánů, Tři sestry, Rusalku, Dalibora nebo Jakobína. Inscenace těchto ikonických děl se pokusí rezonovat s nejživějšími tématy našich dní.

Zároveň nás ale čekají i zcela nové choreografie, nová velká opera i nová dramata, která vznikají přímo na tělo našich souborů, aby vedle hlasů klasiků zazněl i hlas našich současníků prostřednictvím našich tanečníků, pěvců, hudebníků a herců. A k tomu samozřejmě i české premiéry žhavých zahraničních novinek, jak se na živé divadlo sluší.

Věřím, že naše společná desátá sezona potvrdí, že cesta, na kterou jsme se před lety vydali, byla správná a je stále inspirativní. Velmi bych si přál, aby nás po ní společně kráčelo co nejvíce. V hledištích našich divadel bude vždy vítán každý s otevřenou myslí a srdcem!”

Národní divadlo Brno připravilo pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nevhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat. Sezonní předplatné je v prodeji od 29. března do 30. září 2023 a od listopadu bude možné zakoupit předplatné „Vánoční dárek“.

V pondělí 7. září 2023 od 18:00 hodin se uskuteční Zahajovací open air koncert na piazzetě před Janáčkovým divadlem. Návštěvníci se mohou těšit na sólisty, sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće. Spolu s nimi mohu nahlédnout pod pokličku připravované sezony a dozvědět se, jaká hudební překvapení je čekají. Vstup zdarma.

Martin Glaser: “Kalendářní rok končící čtyřkou je vždy v české hudbě svátkem, ale ten nadcházející 2024 bude skutečně mimořádný. Hned na jaře oslavíme 200. výročí narození Bedřicha Smetany, ale pak už to bude velká janáčkovská jízda!

Ještě než začne 1. listopadu 2024 festival Janáček Brno, čekají nás oslavy Janáčkových narozenin. Mistr totiž slaví 3. července 2024 kulatých sto sedmdesát a to už si říká o pořádný dárek. Narozeninový den pod taktovkou souboru Janáčkovy opery NdB bude plný akcí nejen u nás v divadle, ale i na piazzettě a po celém městě.

Své výročí má i jedna z nejslavnějších Janáčkových oper. Ač to zní neuvěřitelně, naší Lišce Bystroušce bude 6. listopadu 2024 sto let. Na ni čekají velké oslavy v rámci festivalu a rozhodně nebude chybět ani speciální liščí dort a mimořádní hosté v hlavních rolích v rámci slavnostního představení, které uzavře celý festival.

MFJB bude jako vždy patřit špičkové interpretaci nejen Janáčkových děl. Tentokrát proběhne s operním i koncertním programem věnovaným české hudbě a jistě nabídne řadu příležitostí si nejen osvěžit oblíbená díla, ale poznat i další, která běžně na repertoáru nepotkáte. Jaké zahraniční inscenace a vynikající umělci vás na 9. ročníku festivalu čekají? To se dozvíte už s ročním předstihem 4. listopadu 2023, kdy bude slavnostně oznámen program a zahájen prodej vstupenek. Součástí slavnostního zahájení bude i koncert orchestru Janáčkovy opery NdB v Mahenově divadle pod vedením Roberta Kružíka a se vzácnými hosty, houslistou Josefem Špačkem, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonistou Ivanem Kusnjerem.

4. listopadu 2023 bude slavnostně oznámen program a zahájen prodej vstupenek. Součástí zahájení prodeje bude i koncert Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka a se vzácnými hosty, houslistou Josefem Špačkem, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonistou Ivanem Kusnjerem. V Mahenově divadle, místě světových premiér Janáčkových oper zazní nejen části jeho operní tvorby, ale také díla spjatá svým vznikem s Brnem. Návštěvníci se tak mohou těšit na také tvorbu Pavla Haase, Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové.”

Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB: “Hudbě nemusíte rozumět a opeře už vůbec ne, stačí se jí pouze odevzdat a nechat ji působit. Je to dobrodružství, které vás rozhodně obohatí. Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu oslav Roku české hudby 2024, který věnujeme nejenom výročím skladatelů zakončené čtyřkou, ale budeme věnovat pozornost české hudbě celkově. Chceme ji představit v novém pohledu tvůrců i skladatelů tak, aby byla pro vás zábavnou a inspirující. Pro sezonu 2023/24 jsme našli inspiraci v citátu ze Smetanovy Prodané nevěsty, až na to, že v životě i v operách věci nebývají zas tak přímočaré a i proto to má své ale.

Česká opera se sice nemůže pyšnit tak dlouhou tradicí jako ta italská, ale zase posledních 200 let co kus, to poklad – Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů a další. Dvořákův Jakobín je často prezentován jen jako idylický obrázek doby českého osvícenství, ale spolu s krásnou hudbou se v něm skrývá mnohem víc stále aktuálních témat. Tak vzhůru zpět do školních škamen spolu s režisérem Martinem Glaserem a dirigentem Jakubem Kleckerem, čeká nás humor i drama a hlavně šťastný konec. Na začátek adventu pak máme dárek pro naše malé diváky i celé jejich rodiny. Připravujeme pro ně speciální představení věnované Smetanově Prodané nevěstě, ale na pomoc jsme si přizvali z pražského Divadla Spejbla a Hurvínka slavné loutkové postavičky. Průvodci slavnou českou operou tak budou nejen Spejbl a Hurvínek, ale i Mánička s Žerykem. Tak uvidíme, komu tu nevěstu prodají.

Rok 2024 je rokem 200. výročí narození Bedřicha Smetany a Janáčkova opera NdB bude součástí projektu Smetana200 prostřednictvím nové inscenace Smetanovy opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Velšskou národní operou. Že Velšané české hudbě rozumějí a mají ji rádi, nám předvedli na festivalu Janáček Brno a o to víc se těšíme na Dalibora v hudebním nastudování jejich šéfdirigenta Tomáše Hanuse a v režii velkého propagátora české opery ve světě Davida Pountneyho. Dvořákova Rusalka je samozřejmou součástí repertoáru českých divadel, ale je to poprvé, co ji v ČR nastuduje režisér David Radok. Bude to tak pokračování jeho pravidelné spolupráce se souborem Janáčkovy opery NdB v tvůrčím tandemu s šéfdirigentem Marko Ivanovićem. Závěr sezony pak patří světové premiéře, kterou inicioval brněnský soubor jako další z řady objednávek nových operních děl. Námětem skladatelce Ľubici Čekovské byla novela Orlando slavné anglické spisovatelky Virginie Woolf. V soudní síni ožije drama hledání identity v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka. Takže věrná láska zvítězila! Jak kdy… a když ne, pořád je tu ještě opera!

A proto tu ještě máme jednu zcela mimořádnou událost v první polovině sezony 2023/24. Bude jí návrat strhujícího Petera Grimese v režii Davida Radoka a v titulní roli s Joachimem Bäckströmem, inscenace ověnčená cenami a vašimi krásnými ohlasy. Milí diváci, podívejme se na svět kolem sebe s hudbou, zkuste jí vystavit své srdce a sdílejte ji s námi. Oslavme Rok české hudby s radostí, Leoš Janáček bude mít 170. narozeniny, ta naša Bystróška 100 let od své premiéry a naše úspěšné Národní divadlo již 140. narozeniny. Přijďte mezi nás!”

Mário Radačovský, umělecký šéf souboru Baletu NdB: “Než se začnu věnovat budoucnosti, musím se na moment ohlédnout zpět. Je třeba zmínit dva důležité milníky, které výrazně ovlivňují ostavení souboru Baletu NdB. Prvním je vznik juniorského souboru Balet NdB 2, což považuji za mimořádný počin a jsem na něj náležitě hrdý. Další důležitou akcí na konci této sezony je uspořádání prvního ročníku mezinárodní baletní soutěže v kategorii mladých talentů, která napomůže našemu regionu, městu i souboru k výraznějšímu etablování se na kulturní mapě Evropy. Ale pojďme k budoucnosti.

Podzimní premiéra s názvem Bdění v Janáčkově divadle bude složena ze tří opusů. Jména jako Jiří Kylián a jeho Sleepless nebo Nacho Duato a jeho White Darkness jsou jasnou zárukou výjimečnosti tohoto večera. Mám ale velkou radost, že mé pozvání přijal i skvělý ukrajinský choreograf Radu Poklitaru, který vytvoří pro náš soubor zcela novou choreografii s názvem Waves. Druhá premiéra bude v Mahenově divadle a bude mojí novou choreografií a symbolickým ukončením druhého funkčního období ve funkci uměleckého šéfa baletu. Rozhodl jsem se pro celovečerní titul Coco Chanel inspirovaný životním příběhem dámy, která změnila navždy svět ženské módy a do té doby zažité standardy v oblékání.

Plánujeme také dvě zcela původní premiéry juniorského souboru NdB 2 v divadle Reduta. Z našich ‘off akcí’ bych rád upozornil na říjnové Gala proti rakovině, pro mne velmi osobním projekt, který se uskuteční ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem. Rádi bychom uměním alespoň trošku zpříjemnili chvíle těm, kteří to potřebují, i těm, kteří denně pečují o onkologické pacienty.

Musím zmínit i festival Dance Brno 2023, který bude přehlídkou nejen českých, ale poprvé i slovenských profesionálních těles a ukázkou toho nejlepšího z jejich repertoáru. Samozřejmě budeme nadále pokračovat i ve všech stálých projektech, například v červenci na Biskupském dvoře, kde budeme nově prezentovat i repertoár juniorského baletu NdB 2.

Milan Šotek, umělecký šéf souboru Mahenovy činohry NdB: “Vážení diváci, coby umělecký šéf Činohry NdB oslovuji vás touto cestou již popáté. Rozhodujícími příležitostmi k tomu vás oslovit jsou ovšem samotné činoherní premiéry. V příští sezoně jich bude hned devět.

V Mahenově divadle se zpevní dva pilíře, o něž se opírá světová dramatika. Jsou jimi Shakespeare a Čechov. Hamleta a Tři sestry svým způsobem pojí ‘těžkosti rozhodování’. Schopnost volby ve zlomových okamžicích, tolik důležitou pro naše současné životy, kultivuje ze všech druhů umění nejlépe právě dramatické divadlo.

Dramatické ovšem nebývají jen tragédie. V kůži sluhy Truffaldina či ženicha Podkolatova, titulních postav jedněch z nejslavnějších komedií všech dob, by se jistě nechtěl ocitnout nikdo z nás, a přece se na Goldoniho Sluhu dvou pánů a Gogolovu ‘naprosto neuvěřitelnou’ Ženitbu budeme dívat s vrcholným potěšením!

V divadle Reduta nepolevíme v uvádění českých a světových premiér: Už v říjnu ‘zavěsíme’ do tamních prostor malbu zachycující soumračnou krajinu s kostelem. Na první pohled vcelku obligátní olej na plátně, kdyby nebyl podepsán ‘A. Hiller’. Nebo je to první ‘l’ ve skutečnosti ‘t’? Brilantní černou grotesku Noční krajina napsal Marius von Mayenburg pro svou domácí berlínskou Schaubühne a v NdB bude mít českou premiéru ani ne rok po premiéře světové. Dlouho za prvním uvedením v hamburské Thalii nebude zaostávat ani česká premiéra autorského textu pozoruhodné divadelnice Yeal Ronen (R)Evoluce, zpracovávající eseje předního myslitele současnosti Y. N. Harariho, a to kabaretní formou jakéhosi ‘netflixovského Black Mirror’ na divadle. A naopak dříve než kdekoliv jinde na světě uvede Činohra NdB původní českou hru Jaroslava Rudiše Krvavý měsíc, která vznikla přímo pro naše herce a která bude mít – jak inscenátoři anoncují – atmosféru filmů Jima Jarmusche.

Pátá sezona liší se tak od těch předchozích nápadným dramaturgickým rozlišením jednotlivých budov na ‘klasickou Mahenku’ a ‘současnou Redutu’. Výjimkou potvrzující pravidlo bude premiéra na Malé scéně Mahenova divadla, kde budeme inscenovat novinku nejvýznamnější francouzské dramatičky současnosti, Yasminy Rezy. Krásná Anne-Marie je zpovědí druhořadé herečky, kterou ovšem autorka předepsala pro mužského představitele.

Ať už preferujete klasiku nebo nejnovější dramatiku, není snad třeba dodávat, že v obou domech půjde o současné činoherní divadlo.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments