Národní divadlo Brno připravuje operu o autorovi Stalinova pomníku

Osud sochaře Stalinova pomníku v Praze volně inspiroval novou operu Monument. Světovou premiéru připravuje na únor Národní divadlo Brno. Dílo vzniklo pro brněnský operní soubor. Ústředním tématem je vztah jednotlivce a totalitního režimu, uvedli dnes divadelníci na tiskové konferenci.
Marko Ivanović: Monument – Národní divadlo Brno 2020 (zdroj NdB)

Libreto vytvořil režisér David Radok, autorem hudby je šéfdirigent brněnského operního orchestru Marko Ivanović. Inspiraci našli oba autoři v životním osudu Otakara Švece (1892 až 1955), který byl stejně jako desítky dalších sochařů donucen zúčastnit se v roce 1949 soutěže na vytvoření Stalinova pomníku v Praze.

Švecův návrh soutěž vyhrál, politický tlak během stavby megalomanského památníku ale vyústil nejprve v sebevraždu jeho ženy a několik dní před odhalením památníku i v sebevraždu Švece samotného.

Opera ale není historickým dokumentem. Dílo zachycuje spíše atmosféru a absurditu situací, do nichž jsou lidé vmanipulováni totalitním režimem, stejně jako morální i umělecká dilemata, s nimiž se musí potýkat.

Jde jen o volnou inspiraci touto absurdní stavbou. Pokoušel jsem se odpoutat od dokumentární faktografie, sochař se jmenuje Sochař a ne Švec, není tam ani Nejedlý, Kopecký, ale první tajemník a náměstci… Prostě žádná jména,” řekl Radok.

Dílo vzniklo na zakázku Národního divadla Brno. “To jsme s panem režisérem od počátku brali v potaz. Věděli jsme, že se můžeme opřít o skvělý soubor i orchestr, dokonce i výběr bicích nástrojů jsem průběžně s našimi perkusionisty konzultoval,” řekl Ivanović.

V hlavní roli se představí Svatopluk Sem. Kromě operního sboru a orchestru se na představení bude podílet také Český akademický sbor a Dětský sbor Brno. Podle Radoka celkem vystoupí 160 účinkujících. Opera bude mít premiéru 7. února, následují čtyři reprízy.

 

Marko Ivanović: Monument
Premiéra 7. února 2020 v Janáčkově divadle v Brně

hudební nastudování, dirigent: Marko Ivanović
režie, scéna, libreto: David Radok
světelný design: Přemysl Janda
sbormistr: Pavel Koňárek, Michal Vajda, Valeria Maťašová
asistent dirigenta: Kostiantyn Tyshko
asistent režie: Otakar Blaha, Vojtěch Orenič
asistent choreografie: Renáta Weidlichová
kostýmy: Zuzana Ježková

Sochař: Svatopluk Sem j. h.
Manželka: Markéta Cukrová j. h.
Kolega: Roman Hoza
Ministr kultury: Ondřej Koplík
1. tajemník: David Nykl
Manželka 1. tajemníka: Martina Mádlová
Milenka: Tereza Kyzlinková
Zpěvačka: Andrea Široká
Tajný muž 1: Igor Loškár
Tajný muž 2: Petr Levíček
1. náměstek: Pavel Valenta
2. náměstek: Petr Karas
2. sochař: Martin Novotný

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]