Dva únorové dny budou v Rudolfinu patřit fenomenálnímu Alfredu Brendelovi

Mimořádný projekt Alfred Brendel: Můj hudební život vzdá mezi 8. a 9. únorem, a 24. a 27. dubnem v pražském Rudolfinu hold jedné z nejpozoruhodnějších osobností nejen současného hudebního světa. Tyto dvě rezidence nabízí mimořádnou příležitost osobního setkání přímo s Alfredem Brendelem, který je i ve svých 89 letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku. Legendární rakousko-britský klavírista Alfred Brendel (narozen v roce 1931 v Loučné nad Desnou) se vrací do Prahy, aby uvedl svůj dokumentární profil Člověk a masky, přednášel o svém hudebním životě, o interpretaci pozdních děl Beethovena a Schuberta, ale také aby nabídl mistrovské kurzy talentovaným mladým hudebníkům.
Alfred Brendel (zdroj Česká filharmonie)

Alfred Brendel, významný klavírista, který se soustavně 60 let věnoval skladatelům středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schoenberga a jenž jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo, je znám i svým smyslem pro absurditu a specifický humor. Muž, kterého Praha uvítá, aby mu naslouchala a složila mu poklonu, patří k nejpozoruhodnějším postavám hudebního světa 2. poloviny 20. a počátku 21. století.

Alfred Brendel pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií a tento koncert byl deníkem Daily Telegraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí.

Během 60 let své úspěšné kariéry se věnoval tvorbě zejména německých a rakouských skladatelů počínaje J. S. Bachem a Arnoldem Schönbergem konče. Je prvním pianistou, jenž nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schönbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Podobně napomohl i některým dílům Franze Liszta.

Obdržel čestné doktoráty na mnoha univerzitách včetně Oxfordu a Yale a v roce 1989 se mu dostalo i čestného ocenění Řádu Britského impéria (KBE). Od Berlínských filharmoniků obdržel v roce 1992 medaili Hanse von Bülowa a Vídeňská filharmonie mu v prosinci 1998 udělila čestné členství. V roce 2001 dostal cenu za Celoživotní úspěchy v oblasti vážné hudby na MIDEM v Cannes. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal také tři svazky německy psané poezie. Alfred Brendel přednášel a dosud přednáší, recituje svou poezii a učí mistrovské kurzy na festivalu v Salzburgu a Verbieru, ve vídeňské Musikverein a Konzerthaus, v londýnské Wigmore Hall a na univerzitách a v koncertních sálech nejvýznamnějších evropských a amerických měst. Nyní se tato renesanční osobnost vrací také do Prahy.

 


PROGRAM:
8. února 2020 od 17:00
Člověk a masky – projekce dokumentárního filmu o Alfredu Brendelovi

8. února 2020 od 19:00
Můj hudební život – přednáška Alfreda Brendela

9. února 2020 od 15:00
Beethovenovy poslední sonáty a jeho pozdní styl – přednáška Alfreda Brendela

24. dubna 2020 od 18:00
Schubertovy poslední sonáty – přednáška Alfreda Brendela

26. dubna od 15:00
Alfred Brendel: Master Class (Beethoven)
(Jubilee String Quartet / Trio Incendio)

27. dubna 2020 od 18:00
Beethoven 250
Jubilee String Quartet
Trio Incendio
(koncert souborů z Master Class)

27. dubna od 19:30
Abeceda klavíristy – přednáška Alfreda Brendela

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat