Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, TV

Na poslední zářiový, svatováclavský, týden je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete ty nejzajímavější akce z vašeho okolí. Tradičně zde najdete i několik upoutávek na záznamy a přenosy v TV a jeden zahraniční stream.
Témata:Adam Viktora Aleš Janiga Alfred Brendel Aljoša Jurinić Anna-Lena Elbert Archaion Kallos Ars Brunensis Barbora Kabátková Boris Giltburg Budapesti Fesztiválzenekar Cappella Mariana Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Chouchane Siranossian Christian Li Claudia Barainsky Collegium Stivinum Collegium Vocale 1704 ČT art Dennis Russell Davies Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Divadlo J. K. Tyla Plzeň Ema Máchová Ensemble Inégal Eugene Tzigane EuroArt Praha Eva Daňhelová Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Filharmonie Bohuslava Martinů Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Gabriela Eibenová Goeyvaerts String Trio Hana Blažíková Harmonia Moraviae Indi Stivín Iván Fischer Ivo Kahánek Jakub Sedláček Jan Kalfus Jan Krejča Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Petrdlík Johannes Zeinler Joseph Calleja Juraj Čižmarovič Juraj Křemen Karel Mark Chichon Karlovarský symfonický orchestr Kateřina Málková Klášterní hudební slavnosti Kühnův dětský sbor Lada Bočková Latica Anić Lednicko-valtický hudební festival Lenka Kopřivová Lípa Musica Lisa Batiashvili Luciano Pavarotti Lucie Silkenová Luka Ljubas Lukáš Pospíšil Lukáš Vondráček Marek Šedivý Marek Štryncl Margit Übellacker Maria Gabryś-Heyke Marie Šimůnková Markéta Cukrová Markus Poschner Martin Bárta Martin Kasík Martin Novák Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní varhanní festival Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala Micha Maiski Milan Paľa Miroslav Míč Moravia Brass Band Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Nachtigall Artists Nashira Nikolay Borchev Notre-Dame Olga Scheps Ondrej Lenárd OperaVision Pavla Vykopalová Petra Matějová PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Radek Baborák Rastislav Štúr Richard Haan Richard Samek Robert Kružík Semjon Byčkov Slovenská filharmónia Stamicovo kvarteto Stanislav Svoboda Svatopluk Sem Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Talichovo kvarteto Tiburtina ensemble Tomáš Brauner TV Mezzo TV Noe Václav Luks Varhanní Vysočina Veloce String Quartet Zemlinského kvarteto
Veloce String Quartet (foto Emilia Kudarewko)
Veloce String Quartet (foto Emilia Kudarewko)

Praha

Polské smyčcové kvarteto Veloce String Quartet, známé z finále loňské soutěže Concertino Praga 2021, vystoupí v pondělí 26. září v 19:00 hodin ve Studiu 1 Českého rozhlasu. Mladé interpretky zahrají dílo Grażyny Bacewicz a Viktora Kalabise.

Zemlinského kvarteto doplněné o Lukáše Pospíšila (violoncello) a Stanislava Svobodu (viola) vystoupí v pondělí 26. září v 19:30 hodin v Barokním refektáři profesního domu MFF UK. Zazní Smyčcový sextet č. 1 B dur, op. 18 Johannese Brahmse a Kvintet pro dvoje housle, violu a dvě violoncella C dur D 956 Franze Schuberta.

Festival EuroArt Praha zahajuje sezónu v úterý 27. září v 19:30 hodin koncertem klavíristy Ivo Kahánka a Stamicova kvarteta v Sále Martinů na HAMU. Zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35 Josefa Suka, Smyčcový kvartet č. 9 d moll, op. 34 Antonína Dvořáka a Klavírní kvintet f moll Césara Francka.

Operní večer tenoristy Josepha Callejy a mezzosopranistky Lady Bočkové se uskuteční v úterý 27. září ve Smetanově síni Obecního domu. Spoluúčinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Rastislava Štúra. Zazní pestrý výběr árií a písní Ruggera Leoncavalla, Paola Tostiho, Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka, Alfreda Newmana, Henryho Manciniho, Leonarda Bernsteina a dalších. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na tento týden chystá zahajovací koncerty sezóny v Dvořákově síni Rudolfina. Uskuteční se ve středu 28. září a ve čtvrtek 29. září vždy od 19:30 hodin. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lisa Batiashvili) a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse. Středeční koncert zpožděně přenáší ČT Art od 20:15 hodin.

Lisa Batiashvili (zdroj Česká filharmonie)

Ve čtvrtek 29. září v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově vystoupí v rámci Klavírní řady vynikající polská pianistka Maria Gabryś-Heyke. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Fryderyka Chopina a Oliviera Messiaena.

Klavírista Boris Giltburg se představí přednáškou a recitálem v pátek 30. září v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena.

V sobotu 1. října a v neděli 2. října od 10:30 hodin povede Boris Giltburg v Sukově síni Rudolfina workshop pro klavíristy.

V sobotu 1. října a v neděli 2. října od 17:00 hodin v Sukově síni Rudolfina též proběhne workshop Alfreda Brendela pro komorní soubory.

Finálový večer Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala proběhne v neděli 2. září od 17:00 hodin v Sále Pražské konzervatoře. Čtyři finalisty doprovodí Karlovarský symfonický orchestr s koncertním mistrem Jakubem Sedláčkem. Soutěžní skladbou je Koncert pro violu a orchestr D dur Carla Stamitze ve verzi F. A. Hofmeistera.

V neděli 2. října se od 19:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce uskuteční vzpomínkový koncert k nedožitým 100. narozeninám Otmara Máchy. Koncert pořádají skladatelova vnoučata. Účinkuje Kühnův dětský sbor (sbormistři prof. Jiří Chvála a Petr Louženský), ženský pěvecký sbor Nashira (sbormistryně Ema Máchová), sólový partů se ujmou Richard Haan (baryton), Ema Máchová (mezzosoprán), Marie Šimůnková (soprán), Miroslav Míč (klavír), Jan Kalfus (varhany a klavír).

V neděli 2. října od 19:30 hodin na festivalu Archaion Kallos vystoupí sbor Notre Dame se sbormistryní Leonou Stříteskou a Jihlavského smíšeného pěveckého sboru Melodie se sbormistrem Pavlem Salákem. Zazní slovanská díla Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, Dobri Hristova, Alexandra Andrejeviče Archangelského, Dmitra Štěpanoviče Bortňanského, Petra Koronthályho a dalších.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský festival.

V pondělí 26. září v 18:00 hodin ve Světě Komenského ve Fulneku vystoupí mezzosopranistka Markéta Cukrová za doprovodu theorby Jana Krejči. Zazní skladby barokních skladatelek.

Goeyvaerts String Trio (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Goeyvaerts String Trio (zdroj Svatováclavský hudební festival)

V úterý 27. září od 19:00 hodin v kostele svatého Václava v Opavě vystoupí Cappella Mariana a belgické Goeyvaerts String Trio s díly Magistra Perotina, Guillauma de Machauta, Johannese Ockeghema, Josquina Despreze, Arvo Pärta a Martina Smolky, jehož kompozice Maria zazní ve světové premiéře.

Závěrečný koncert letošního Svatováclavského festivalu uvede ve středu 28. září v 18:00 hodin v katedrále Božského Spasitele v Ostravě – centru kantátu Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka. Účinkují Pavla Vykopalová, Richard Samek, Svatopluk Sem, Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Tomáše Braunera.

Olomouc

V Husově sboru vystoupí v neděli 2. října v 19:00 hodin Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou. Zazní anthemy Georga Friedricha Händela.

Ostatní regiony Čech

V pondělí 26. září v 19:00 hodin v kostele svatého Jana Evangelisty v Blovicích vystoupí Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem a sólistkou na hammerklavier Petrou Matějovou. Koncert lemují tři skladby Sinfonie Karla Kohauta, následují Kvintet pro hammerklavier a smyčce Johanna Nepomuka Hummela, a op. 41 pro hammerklavier Jana Ladislava Dusíka.

Musica Florea (zdroj Musica Florea)
Musica Florea (zdroj Musica Florea)

V rámci Festivalu F. L. Věka ve středu 28. září v 17:00 hodin v kostele svatého Václava v Dobrušce vystoupí Collegium Stivinum s dirigentem a kontrabasistou Indim Stivínem. Zazní díla Henryho Ecclese, Jana Křtitele Vaňhala, Josefa Suka a Indiho Stivína.

V kostele svatého Štěpána v Mýtě ve středu 28. září od 18:00 hodin zazpívá sopranistka Gabriela Eibenová za varhanního doprovodu Adama Viktory.

Ve středu 28. září od 19:00 hodin pořádá ve Velkém divadle Divadlo J. K. Tyla slavnostní koncert ke 120. výročí otevření divadla. Pod taktovkou Jiřího Petrdlíka se v sólových partech představí Ivana Veberová, Jana Toff Tetourová, Tomáš Kořínek, Joseph Gansert, Sbor a Orchestr DJKT a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. Zazní předehra Můj domov Antonína Dvořáka a Symfonie č. 9 d moll, op. 125 S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena.

Ve středu 28. září od 19:00 hodin v kostele svatého Jakuba staršího v České Kamenici na festivalu Lípa Musica Tiburtina Ensemble uvedou ukázky z Jistebnického kancionálu.

V pátek 30. září od 19:00 hodinnv klášterním kostele St. Marienthalu v rámci festivalu Lípa Musica zpěvačky Hana Blažíková a Barbora Kabátková za doprovodu Margit Übellacker (dulce melos) a Martina Nováka (perkuse) uvedou výběr z Cantigas de Santa Maria z kastilského dvora hradu Burgos.

Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)
Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Probíhá Lednicko-Valtický hudební festival.

V pondělí 26. září od 9:00 hodin a 11:00 hodin v Jízdárně Valtice a v úterý 27. září od 9:00 hodin v Hlohovci a 11:00 hodin v Charvátské Nové Vsi probíhají edukační koncerty pro školy komorního souboru Moravia Brass Bandu.

Ve středu 28. září od 19:00 hodin v lednickém kostele svatého Jakuba Staršího vystoupí Cappella Mariana a belgické Goeyvaerts String Trio s díly Magistra Perotina, Guillauma de Machauta, Johannese Ockeghema, Josquina Despreze, Jacoba Handla Galla, Arvo Pärta a Martina Smolky.

V pátek 30. září od 18:00 hodin vystoupí chorvatské duo violoncellistka Latica Anić a klavírista Aljoša Jurinić v zámečku v Pohansku. V programu recitálu posluchači uslyší díla Dory Pejačević, Gabriela Faurého, Ludwiga van Beethovena a Fryderika Chopina.

V sobotu 1. října od 19:00 hodin v lednické Zámecké jízdárně vystoupí chorvatští sólisté houslista Luka Ljubas, violoncellistka Latica Anić a klavírista Aljoša Jurinić s díly Gabriela Faurého, Dory Pejačević, Francise Poulenca a Johannese Brahmse.

V neděli 2. října od 13:00 hodin v Chateau de Frontière (Hraniční zámeček) zazní přednáška Lenky Kopřivové Barvy chorvatské Moravy.

Talichovo kvarteto (foto Radek Kalhous)
Talichovo kvarteto (foto Radek Kalhous)

V neděli 2. října v 16:00 hodin Talichovo kvarteto v Dianině chrámu Rendez-vous zahraje smyčcové kvartety Antonína Dvořáka, Dory Pejačević a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V pátek 30. září v 19:00 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku na závěrečném koncertu Klášterních hudebních slavností zazní komorní verze kantáty Carmina burana Carla Orffa v podání sólistů Lucie Silkenové, Jana Mikuška a Martina Bárty, Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a klavíristů Martina Kasíka a Kristiny Kasíkové pod taktovkou Marka Šedivého. Spoluúčinkuje bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc.

V rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí v sobotu 1. října od 17:00 hodin v kostele svatého Štěpána v Retzu vystoupí Komorní orchestr Thayatal, smíšený sbor Ars Brunensis (sbormistr Dan Kalousek), sólisté Eva Daňhelová a Aleš Janiga a varhanice Kateřina Málková. Zazní Smyčcový kvartet č. 14 d moll, Smrt a dívka Franze Schuberta a Requiem, op. 48 Gabriela Faurého.

V rámci 2. ročníku festivalu Varhanní Vysočina v neděli 2. října v 17:00 hodin vystoupí slovenský varhaník Juraj Křemen v kostele Navštívení Panny Marie v Obyčtově.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michalem Dvořákem vystoupí v neděli 2. října v 18:00 hodin v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou. Zazní moteta Johannese Brahmse, Antona Brucknera, Charlese Villiers Stanforda, Benjamina Brittena, Francie Poulenca a Petra Ebena.

Češi v zahraničí

Filharmonie Brno od středy 28. do pátku 30. září zavítá se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem do rakouského Salzburgu. Ve třech koncertech postupně uvedou Symfonii č. 7 C dur Leningradskou Dmitrije Šostakoviče, Památník Lidicím Bohuslava Martinů, předehru Othello, op. 93 Antonína Dvořáka, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda (sólista Milan Paľa), Fantazii na téma Thomase Tallise Ralpha Vaughana-Williamse a symfonickou rapsodii Taras Bulba Leoše Janáčka.

Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

PKF – Prague Philharmonia a Pražský filharmonický sbor vystoupí v pátek 30. září v lineckém Mariendomu s dirigentem Eugenem Tziganem. Spoluúčinkují sopranistka Claudia Barainsky, barytonista Nikolay Borchev. Zazní Žalm 150 C dur pro soprán, smíšený sbor a orchestr, WAB 38 Antona Brucknera, Cantus in memoriam Benjamin Britten Arvo Pärta a Requiem h moll, op. 50 Richarda Wetze.

V sobotu 1. října vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Eugenem Tziganem v lineckém Brucknerhausu. Zazní Brucknerův Dialog pro orchestr, op. 39 Gottfrieda von Eima, Koncert pro housle a orchestr h moll, op. 57 Richarda Wetze (sólistka Chouchane Siranossian) a Symfonie č. 1 c moll Antona Brucknera.

Janáčkova filharmonie Ostrava o víkendu 1. října a 2. října vystoupí v německém Bad Woerishofenu s dirigentem Karlem Marchem Chichonem. Sobotní večer zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólista Micha Maiski), Introdukce a Rondo cappriccioso pro housle a orchestr, op. 28 Camille Saint-Saënse (sólista Christian Li) a Symfonie č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka. V neděli pak operní gala lotyšské sopranistky Elīny Garančy s áriemi z oper Giuseppe Verdiho, Pietra Mascagniho, Julese Masseneta, Hectora Berlioze, Georgese Bizeta, Francesca Ciley, Michaila Ivanoviče Glinky, Petra Iljiče Čajkovského, Rosenda Mata Hermidy a Federica Chuecy.

Elīna Garanča (foto Sarah Katharina)
Elīna Garanča (foto Sarah Katharina)

Slovensko

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v úterý 27. září v 19:30 hodin v Sále Slovenské filharmonie s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Zazní Variace na slovenskou lidovou píseň Jána Cikkera, Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll, op. 63 Sergeje Prokofjeva (sólista Juraj Čižmarovič) a symfonická báseň Život hrdinův, op. 40 Richarda Strausse.

Slavný Budapest Festival Orchestra se svým šéfdirigentem Ivánem Fischerem vystoupí ve středu 28. září v 19:30 hodin v Sále Slovenské filharmonie. Zazní Workers Union Louise Andriessena, Mysteries of the Macabre Györgi Ligetiho (sólistka Anna Lena Elbert) a Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu v pátek 30. září v 19:00 hodin u příležitosti 50. výročí zahájení vysílání rádia Devín. Pod taktovkou Konstantina Ilievského a Adama Sedlického zazní Chvála země Hanuše Domanského, Rozhovory s kvietkami a další díla Milana Nováka, Malý koncert s velkými gesty pro dva klavíry a orchestr Tomáše Boroše (sólisté Tomáš Boroš a Ivan Šiller), Písně z hor Eugena Suchoně a finále Symfonie č. 7, op. 50 Alexandera Moyzese. Spoluúčinkuje Dětský a dívčí pěvecký sbor Slovenského rozhlasu. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem navštíví v pátek 30. září od 19:30 hodin bratislavskou Redutu. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lisa Batiashvili) a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse.

Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Slovenská filharmonie vystoupí v neděli 2. října v 19:30 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie s dirigentem Markusem Poschnerem. Zazní předehra Egmont, op. 84 Ludwiga van Beethovena, Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2 Es dur Richarda Strausse (sólista Radek Baborák) a Symfonie č. 4 f moll, op. 98 Johannese Brahmse.

V Košicích probíhá 51. Mezinárodní varhanní festival.

V úterý 27. září od 19:00 hodin v kostele Seslání Ducha svatého se se svým recitálem představí Johannes Zeinler. Zazní díla Dietricha Buxtehudeho, Franze Danksagmüllera, Jana Pieterszoona Sweelincka, Williama Byrda, Wolfganga Amadea Mozarta a Georga Muffata.

Ve středu 28. září od 18:00 hodin v kostele svatého Jana Křtitele v Rimavské Sobotě vystoupí Adriaan Hoek. Posluchači uslyší skladby Goy Boveta, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Berta Mattera a Franze Liszta.

Ve středu 28. září od 19:00 hodin v evangelickém kostele na košické Mlýnské ulici zazní koncert Virtuosi di Praga, Collegium Cantorum Bardejov, Belfesingers Gorlice a sólistkami Minyoung Park, Dagmar Dreschlerovou a varhaníkem Jiřím Emmerem. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Vadima Petrova a Jiřího Pavlici.

Český klavírista Lukáš Vondráček se představí se svým recitálem ve čtvrtek 29. září od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní výběr Klavírních skladeb, op. 7 Josefa Suka, Kreisleriana, op. 16 a Arabeska, op. 18 Roberta Schumanna.

Adriaan Hoek (zdroj Státní filharmonie Košice)
Adriaan Hoek (zdroj Státní filharmonie Košice)

Adriaan Hoek vystoupí podruhé v pátek 30. září v 19:30 hodin v kostele svatých Košických mučedníků v Košicích – Nad jezerem. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha.

Závěrečný koncert festivalu bude znovu patřit Adriaanu Hoekovi, tentokrát v neděli 2. října v 18:00 hodin v kostele svatého Egidia (Jiljí) v Popradu. Sólista představí skladby Hanse Friedricha Micheelsena, Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Arvo Pärta, Josepha Haydna, Hugo Distlera a Petera Planyavského.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 26. září od 7:10 hodin si na TV Noe poslechněte záznam koncertu Svatováclavského festivalu 2009 z kostela svatého Jana Nepomuckého ve Staré Bělé. Tehdy účinkovalo Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem. Zazněla díla Jana Dismase Zelenky a Johanna Sebastiana Bacha.

Na ČT Art si v pondělí 26. září od 20:15 hodin připomeňte loňský zahajovací koncert festivalu Harmonia Moravie 2021 s Filharmonií Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka. Zazněl Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólistka Olga Scheps) a Symfonie E dur Josefa Suka.

V úterý 27. září již v 6:55 hodin si znovu na TV Noe poslechněte kantátu Svatební košile Antonína Dvořáka z nedělního koncertu 25. září 2022 v dómu svatého Václava v Olomouci. Zpívají Pavla Vykopalová (soprán), Tomáš Černý (tenor), Svatopluk Sem (baryton) a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Hraje Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Tomáše Braunera.

Pavla Vykopalová (zdroj Filharmonie Brno)
Pavla Vykopalová (zdroj Filharmonie Brno)

Ve středu 28. září si od 12:30 hodin poslechněte na TV Noe záznam kantáty Svatý Václav Josefa Bohuslava Foerstera z kostela svatého Mořice v Olomouci z roku 2018. Zpívají Tomáš Černý, Barbora Polášková, Michaela Zajmi, Ivo Hrachovec, Jiří Přibyl, Jakub Kettner, Jakub Rousek, Roman Hoza, David Szendiuch, recituje Jan Fišar. Spoluúčinkuje dětský sbor Kantiléna (sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker) Sbor opery Národního divadla moravskoslezského (sbormistr Jurij Galatenko), hraje Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Jakuba Kleckera.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na tento týden chystá zahajovací koncerty sezóny v Dvořákově síni Rudolfina. Uskuteční se ve středu 28. září a ve čtvrtek 29. září vždy od 19:30 hodin. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lisa Batiashvili) a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse. Středeční koncert zpožděně přenáší ČT Art od 20:15 hodin.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu v pátek 30. září v 19:00 hodin u příležitosti 50. výročí zahájení vysílání rádia Devín. Pod taktovkou Konstantina Ilievského a Adama Sedlického zazní Chvála země Hanuše Domanského, Rozhovory s kvietkami a další díla Milana Nováka, Malý koncert s velkými gesty pro dva klavíry a orchestr Tomáše Boroše (sólisté Tomáš Boroš a Ivan Šiller), Písně z hor Eugena Suchoně a finále Symfonie č. 7, op. 50 Alexandera Moyzese. Spoluúčinkuje Dětský a dívčí pěvecký sbor Slovenského rozhlasu. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Na ČT Art si v neděli 2. října od 20:15 hodin připomeneme legendární koncert Luciana Pavarottiho v londýnském Hyde Parku z roku 1991.

Luciano Pavarotti (foto Nigel Parry)

Televize Mezzo celé září vysílá záznamy koncertů České filharmonie.

Na serveru OperaVision bude v pátek 30. září zveřejněn stream opery Macbeth Giuseppe Verdiho v inscenaci Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf. Pod taktovkou Antonina Foglianiho a režii Michaela Thalheimera v hlavních rolích vystoupí        Hrólfur Sæmundsson, Ewa Płonka, Bogdan Taloș, Eduardo Aladrén, David Fischer Valentin Ruckebier, Mara Guseynova, Josefine Nagerski, Marie-Sophie Tétard, Birte Hopstein, Marie-Sophie Tétard a Norbert Kaulhausen. Spoluúčinkují Düsseldorfští symfonikové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments