Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, TV

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na poslední zářiový, svatováclavský, týden je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete ty nejzajímavější akce z vašeho okolí. Tradičně zde najdete i několik upoutávek na záznamy a přenosy v TV a jeden zahraniční stream.
Témata:Adam Viktora Aleš Janiga Alfred Brendel Aljoša Jurinić Anna-Lena Elbert Archaion Kallos Ars Brunensis Barbora Kabátková Boris Giltburg Budapesti Fesztiválzenekar Cappella Mariana Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Chouchane Siranossian Christian Li Claudia Barainsky Collegium Stivinum Collegium Vocale 1704 ČT art Dennis Russell Davies Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Divadlo J. K. Tyla Plzeň Ema Máchová Ensemble Inégal Eugene Tzigane EuroArt Praha Eva Daňhelová Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Filharmonie Bohuslava Martinů Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Gabriela Eibenová Goeyvaerts String Trio Hana Blažíková Harmonia Moraviae Indi Stivín Iván Fischer Ivo Kahánek Jakub Sedláček Jan Kalfus Jan Krejča Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Petrdlík Johannes Zeinler Joseph Calleja Juraj Čižmarovič Juraj Křemen Karel Mark Chichon Karlovarský symfonický orchestr Kateřina Málková Klášterní hudební slavnosti Kühnův dětský sbor Lada Bočková Latica Anić Lednicko-valtický hudební festival Lenka Kopřivová Lípa Musica Lisa Batiashvili Luciano Pavarotti Lucie Silkenová Luka Ljubas Lukáš Pospíšil Lukáš Vondráček Marek Šedivý Marek Štryncl Margit Übellacker Maria Gabryś-Heyke Marie Šimůnková Markéta Cukrová Markus Poschner Martin Bárta Martin Kasík Martin Novák Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní varhanní festival Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala Micha Maiski Milan Paľa Miroslav Míč Moravia Brass Band Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Nachtigall Artists Nashira Nikolay Borchev Notre-Dame Olga Scheps Ondrej Lenárd OperaVision Pavla Vykopalová Petra Matějová PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Radek Baborák Rastislav Štúr Richard Haan Richard Samek Robert Kružík Semjon Byčkov Slovenská filharmónia Stamicovo kvarteto Stanislav Svoboda Svatopluk Sem Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Talichovo kvarteto Tiburtina ensemble Tomáš Brauner TV Mezzo TV Noe Václav Luks Varhanní Vysočina Veloce String Quartet Zemlinského kvarteto

Veloce String Quartet (foto Emilia Kudarewko)
Veloce String Quartet (foto Emilia Kudarewko)

Praha

Polské smyčcové kvarteto Veloce String Quartet, známé z finále loňské soutěže Concertino Praga 2021, vystoupí v pondělí 26. září v 19:00 hodin ve Studiu 1 Českého rozhlasu. Mladé interpretky zahrají dílo Grażyny Bacewicz a Viktora Kalabise.

Zemlinského kvarteto doplněné o Lukáše Pospíšila (violoncello) a Stanislava Svobodu (viola) vystoupí v pondělí 26. září v 19:30 hodin v Barokním refektáři profesního domu MFF UK. Zazní Smyčcový sextet č. 1 B dur, op. 18 Johannese Brahmse a Kvintet pro dvoje housle, violu a dvě violoncella C dur D 956 Franze Schuberta.

Festival EuroArt Praha zahajuje sezónu v úterý 27. září v 19:30 hodin koncertem klavíristy Ivo Kahánka a Stamicova kvarteta v Sále Martinů na HAMU. Zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35 Josefa Suka, Smyčcový kvartet č. 9 d moll, op. 34 Antonína Dvořáka a Klavírní kvintet f moll Césara Francka.

Operní večer tenoristy Josepha Callejy a mezzosopranistky Lady Bočkové se uskuteční v úterý 27. září ve Smetanově síni Obecního domu. Spoluúčinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Rastislava Štúra. Zazní pestrý výběr árií a písní Ruggera Leoncavalla, Paola Tostiho, Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka, Alfreda Newmana, Henryho Manciniho, Leonarda Bernsteina a dalších. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na tento týden chystá zahajovací koncerty sezóny v Dvořákově síni Rudolfina. Uskuteční se ve středu 28. září a ve čtvrtek 29. září vždy od 19:30 hodin. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lisa Batiashvili) a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse. Středeční koncert zpožděně přenáší ČT Art od 20:15 hodin.

Lisa Batiashvili (zdroj Česká filharmonie)

Ve čtvrtek 29. září v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově vystoupí v rámci Klavírní řady vynikající polská pianistka Maria Gabryś-Heyke. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Fryderyka Chopina a Oliviera Messiaena.

Klavírista Boris Giltburg se představí přednáškou a recitálem v pátek 30. září v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena.

V sobotu 1. října a v neděli 2. října od 10:30 hodin povede Boris Giltburg v Sukově síni Rudolfina workshop pro klavíristy.

V sobotu 1. října a v neděli 2. října od 17:00 hodin v Sukově síni Rudolfina též proběhne workshop Alfreda Brendela pro komorní soubory.

Finálový večer Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala proběhne v neděli 2. září od 17:00 hodin v Sále Pražské konzervatoře. Čtyři finalisty doprovodí Karlovarský symfonický orchestr s koncertním mistrem Jakubem Sedláčkem. Soutěžní skladbou je Koncert pro violu a orchestr D dur Carla Stamitze ve verzi F. A. Hofmeistera.

V neděli 2. října se od 19:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce uskuteční vzpomínkový koncert k nedožitým 100. narozeninám Otmara Máchy. Koncert pořádají skladatelova vnoučata. Účinkuje Kühnův dětský sbor (sbormistři prof. Jiří Chvála a Petr Louženský), ženský pěvecký sbor Nashira (sbormistryně Ema Máchová), sólový partů se ujmou Richard Haan (baryton), Ema Máchová (mezzosoprán), Marie Šimůnková (soprán), Miroslav Míč (klavír), Jan Kalfus (varhany a klavír).

V neděli 2. října od 19:30 hodin na festivalu Archaion Kallos vystoupí sbor Notre Dame se sbormistryní Leonou Stříteskou a Jihlavského smíšeného pěveckého sboru Melodie se sbormistrem Pavlem Salákem. Zazní slovanská díla Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, Dobri Hristova, Alexandra Andrejeviče Archangelského, Dmitra Štěpanoviče Bortňanského, Petra Koronthályho a dalších.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský festival.

V pondělí 26. září v 18:00 hodin ve Světě Komenského ve Fulneku vystoupí mezzosopranistka Markéta Cukrová za doprovodu theorby Jana Krejči. Zazní skladby barokních skladatelek.

Goeyvaerts String Trio (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Goeyvaerts String Trio (zdroj Svatováclavský hudební festival)

V úterý 27. září od 19:00 hodin v kostele svatého Václava v Opavě vystoupí Cappella Mariana a belgické Goeyvaerts String Trio s díly Magistra Perotina, Guillauma de Machauta, Johannese Ockeghema, Josquina Despreze, Arvo Pärta a Martina Smolky, jehož kompozice Maria zazní ve světové premiéře.

Závěrečný koncert letošního Svatováclavského festivalu uvede ve středu 28. září v 18:00 hodin v katedrále Božského Spasitele v Ostravě – centru kantátu Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka. Účinkují Pavla Vykopalová, Richard Samek, Svatopluk Sem, Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Tomáše Braunera.

Olomouc

V Husově sboru vystoupí v neděli 2. října v 19:00 hodin Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou. Zazní anthemy Georga Friedricha Händela.

Ostatní regiony Čech

V pondělí 26. září v 19:00 hodin v kostele svatého Jana Evangelisty v Blovicích vystoupí Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem a sólistkou na hammerklavier Petrou Matějovou. Koncert lemují tři skladby Sinfonie Karla Kohauta, následují Kvintet pro hammerklavier a smyčce Johanna Nepomuka Hummela, a op. 41 pro hammerklavier Jana Ladislava Dusíka.

Musica Florea (zdroj Musica Florea)
Musica Florea (zdroj Musica Florea)

V rámci Festivalu F. L. Věka ve středu 28. září v 17:00 hodin v kostele svatého Václava v Dobrušce vystoupí Collegium Stivinum s dirigentem a kontrabasistou Indim Stivínem. Zazní díla Henryho Ecclese, Jana Křtitele Vaňhala, Josefa Suka a Indiho Stivína.

V kostele svatého Štěpána v Mýtě ve středu 28. září od 18:00 hodin zazpívá sopranistka Gabriela Eibenová za varhanního doprovodu Adama Viktory.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments