Národní divadlo i Státní opera jsou na případný požár připravené
Pařížský chrám se nyní stejně jako Státní opera opravuje, na některých částech je lešení. Na staveništi v Praze se podle Staňka standardně dodržují požární směrnice, se kterými je seznámen každý zaměstnanec a subdodavatel. “Jedná se především o požárně-evakuační plán, požárně-poplachové směrnice a požární řád,” uvedl. Na dodržování předpisů dohlížejí technici, koordinátor a inspektor bezpečnosti práce, doplnil.
Jeviště historické budovy divadla na Národní třídě je vybaveno hasicím zařízením, které se spouští samočinně při dosažení stanovené teploty. Elektrická požární signalizace napojená na nonstop službu má 650 čidel, v budově je také 57 hydrantů a 160 přenosných hasicích přístrojů. Vodu k hašení je možné rozvádět 14 trubkami, do kterých se napouští až v případě ohně. Objekt je podle Staňka osazen nouzovými svítidly s minimálně tříhodinovou výdrží, která jsou napájena bateriemi a později dieselagregátem.
Požár v Notre-Dame vypukl v pondělí okolo 18:50, příčina dosud není známá. Předpokládá se, že šlo o nehodu. Oheň byl uhašen dnes před 10:00. Větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu podařilo zachránit. Francouzský prezident Emmanuele Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.
Národní divadlo má s ohněm vlastní neblahou zkušenost. Jako nově postavené vyhořelo v srpnu 1881 do základů, příčinou požáru byl tehdy žhavý uhlík zapadlý při klempířských pracích na střeše do okapu. Peníze na novou budovu se rychle vybraly v národní sbírce, Národní divadlo tak bylo znovuotevřeno 18. listopadu 1883.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]