Národní divadlo moravskoslezské uvede ve dvou předpremiérách Smetanovu operu Hubička

Ve dnech 10. a 12. června zve Národní divadlo moravskoslezské na dvě mimořádné předpremiéry nového nastudování šesté opery Bedřicha Smetany Hubička. Tým režiséra Jiřího Nekvasila a dirigenta Marka Šedivého ji připravuje mimo jiné pro kompletní uvedení všech osmi dokončených Smetanových oper v roce 200. výročí narození skladatele – v roce 2024 (pro projekt Smetanovský cyklus Ostrava 2024).

B. Smetana: Hubička - Kristýna Vylíčilová a Martin Šrejma - NDM 2021 (foto Martin Popelář)
B. Smetana: Hubička – Kristýna Vylíčilová a Martin Šrejma – NDM 2021 (foto Martin Popelář)

Hubička si na nové nastudování v Ostravě počkala 21 let, naposledy ji diváci viděli v premiéře v únoru roku 2000, hrála se do listopadu 2002. Nové nastudování je už jedenácté. Národní divadlo Moravskoslezské poprvé hrálo Hubičku hned jako druhou operní premiéru po Prodané nevěstě v srpnu 1919.

Od roku 2014 se systematicky připravujeme na rok 2024, kdy uvedeme všech osm dokončených Smetanových oper dvakrát za sebou: ke 200 letům od narození skladatele poprvé od 2. března a ve druhém cyklu od konce dubna ke 12. květnu, ke dni úmrtí,“ připomněl ředitel NDM a zároveň režisér Jiří Nekvasil s tím, že ostravská opera se takto na výročí připravuje jako jediná na světě.  Nově jsou již nastudovány poslední Smetanova opera Čertova stěna (premiéra 2014), Braniboři v Čechách(2016) a Tajemství(2017). Nejhranější Prodanou nevěstu Jiří Nekvasil téměř před dvěma lety režijně připravil v koprodukci se Slovinským národním divadlem opery a baletu Lublaň, v Ostravě bude mít premiéru v prosinci 2022. Na pořadu jsou ještě Dvě vdovy (2022), Dalibor (2023) a v roce 2024 dvojí slavností uvedení opery Libuše

B. Smetana: Hubička - NDM 2021 (foto Martin Popelář)
B. Smetana: Hubička – NDM 2021 (foto Martin Popelář)

Smetanovo operní dílo je pro českou operu zásadní. Každá z jeho oper je úplně jiným světem, zcela rozdílným uměleckým konceptem, jako by Smetana otevíral české opeře další dveře a možnosti. Hubička je v pořadí šesté dokončené dílo, v mnohém výjimečné. Skladatel operu zkomponoval po svém ohluchnutí v roce 1874 a vznikla jako první ze tří ve spolupráci s libretistkou Eliškou Krásnohorskou. Poměrně jednoduchý děj se odehrává od odpoledne do následujícího rána, podstatnou roli v něm hraje především promyšlená psychologie postav,“ přibližuje Nekvasil.  Vendulka si má vzít mladého vdovce Lukáše, kterého už dlouho miluje a on její lásku opětuje. Málem se to celé zadrhne na hubičce, kterou muž po dívce vyžaduje, když se svatba před zraky celé vesnice dohodne.

Sledujeme cestu k naplnění vztahu dvou lidí, kteří už mají něco za sebou a které osud po dlouhém čekání svedl dohromady. Svou druhou šanci ovšem nesmí promarnit. Divák by se neměl nechat svést zdánlivou prostou a jednoduchostí děje. Hloubka a bohatství opery se nám dají poznat, přistupujeme-li k ní s důvěrou, čistým srdcem, soustředěním, tvořivou hravostí a lehkostí,“ netají obdiv k dílu Jiří Nekvasil.

Nastudování podtrhne scéna Jakuba Kopeckého včetně půvabného ztvárnění krkonošského lesa, kudy Vendulka s tetičkou v noci putují. Stylové kostýmy vytvořila Simona Rybáková.

B. Smetana: Hubička - NDM 2021 (foto Martin Popelář)
B. Smetana: Hubička – NDM 2021 (foto Martin Popelář)

V hlavních rolích alternují Veronika Rovná a Kristýna Vylíčilová (Vendulka), Luciano Mastro a Martin Šrejma (Lukáš). Palouckého – otce Vendulky – ztvární František Zahradníček a Martin Gurbaľ, tetu Martinku Anna Nitrová a Lucie Hilscherová. Do role služky Barče obsadil režisér Martu Reichelovou a Lucii Kaňkovou, Lukášova švagra Tomeše zpívají Svatopluk Sem nebo Jiří Rajniš. Hudební nastudování Marek Šedivý, ten bude také řídit orchestr opery při obou předpremiérách.

Operu z ostravského Divadla Antonína Dvořáka nabídne 1. července živým přenosem televize Noe a NDM ji pak uvede 10. července na zámeckém nádvoří na festivalu v Litomyšli. Slavnostní řádná premiéra v Ostravě je naplánována na 23. září 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments