Národní divadlo moravskoslezské zahraje Toscu v přímém přenosu

Premiéry jedné z nejkrásnějších světových oper – opery Tosca Giacoma Pucciniho – uvidí diváci tentokráte prostřednictvím televize Noe či kanálu YouTube Noe. Opera NDM je uvede 13. a 15. února v živých přenosech z Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě vždy od 19 hodin. Kvůli restrikcím do divadel stále nemůže publikum, proto divadlo poprvé spojilo síly s celoplošnou televizí a operní premiéry nabídne prostřednictvím obrazovek co nejširší obci diváků.
Národní divadlo moravskoslezské, Tosca 2021: Maida Hundeling a Paolo Lardizzone (zdroj NDM)

„Tosca je jedním z nejlepších děl světové operní literatury vůbec. Odehrává se v roce 1800 v čase Napoleonova tažení na Řím a zavede nás na tři místa právě v Římě. Je to velké strhující veristické drama milostného a mocenského trojúhelníku tří silných individualit: všemocného policejního prefekta Scarpii (což je vynikající barytonová role), malíře Cavaradossiho (tenor) a zpěvačky Toscy (soprán),“ shrnul ředitel NDM a zároveň režisér Jiří Nekvasil s tím, že televizní diváci budou moci sledovat operu v televizi v italštině s českými titulky.

Tragický příběh lásky, intrik a zrady uchvátil diváky už při římské premiéře v divadle Teatro Costanzi dne 14. ledna 1900. Kritika tehdy operu nepřijala, publikum ale nadchla a miluje ji dodnes. Dílo je od premiéry trvalou součástí repertoárů operních domů po celém světě. „V Národním divadle moravskoslezském Toscu hrajeme občasně od sezóny 1920/1921 a nyní ji nabízíme v osmém nastudování přesně po 100 letech od ostravské premiéry,“ doplnil Jiří Nekvasil. Operu o třech dějstvích uvede NDM s jednou přestávkou.

„První dvě dějství jsou strhující drama, které by nemělo nechat diváka vydechnout. Zápas tří silných individualit, hra o lásce, vášni, pravdě a lži, hra o moci. Kdo s koho! To vše chceme přinést s největší intenzitou a pravdivostí. Tam, kde bývá po druhém dějství většinou přestávka pro diváky, zbývá Tosce po vraždě Scarpii jen okamžik nádechu pro vstup do světa, který relativizuje a svým způsobem zpochybňuje intenzívní divadelní iluzi a pravdu, kterou stavíme během prvních dvou dějství. Kdo je v této hře větší hráč, kdo s kým hraje větší divadlo? Hraje se větší drama na jevišti operních divadel, nebo za kulisami politických rozhodnutí? Nic nechceme podsouvat, jen zrelativizovat, položit jevištními prostředky znejišťující otázky. Jak se během necelých 12 hodin mohou změnit a jak mohou vlastně zbytečně skončit čtyři lidské životy! Je celá řada chyb, které v tak krátké době uděláme, opravdu nutných? Jednáme podle nejlepších úmyslů a tužeb a ocitáme se na cestě k neodvratnému konci!“ zamýšlí se Jiří Nekvasil.

Pro roli Toscy získala opera NDM držitelku Ceny Thálie, uznávanou německou sopranistku Maidu Hundeling. „Mám Toscu na repertoáru 20 let, ale pokaždé objevím něco nového. Mohu prožívat celou škálu vlastností té postavy: Mohu být žena horkokrevná, vášnivá v lásce, žárlivá, nenávistná, vystrašená, to všechno je na tom velmi vzrušující. Ta opera mne vždy pohltí od prvního okamžiku a já se chci znovu a znovu dozvídat, jak to celé dopadne,“ vyznává se Maida Hundeling. V roli Toscy alternuje Petra Alvarez Šimková (15. února).

Národní divadlo moravskoslezské, Tosca 2021: Martin Bárta – Baron Scarpia (zdroj NDM)

Roli policejního prefekta Barona Scarpii ztvární Martin Bárta (zpívá v sobotu 13. února). Pro slovenského pěvce Daniela Čapkoviče (15. února) je postava policejního šéfa Scarpii debutem v roli. „Scarpia je pro mne nová postava. Je to postava negativní a zajímavá tím, jak se snaží dostat k srdci Toscy přes tu svou velkou žárlivost. Prostě – výzva!“ řekl Daniel Čapkovič.

Roli milence Toscy, malíře Cavaradossiho, svěřili režisér Jiří Nekvasil a hudební ředitel opery NDM Marek Šedivý Paolu Lardizzonemu, který v Ostravě zpívá vůbec poprvé (13. února), Martin Šrejma pak vystoupí 15. února.

Hudební nastudování – Marek Šedivý. Ten také bude řídit orchestr opery NDM při obou televizních premiérách. Scéna – Daniel Dvořák, kostýmy –Marta Roszkopfová, sbormistři – Jurij Galatenko a Lenka Živocká.

Opera zpívaná v italštině bude v televizních přenosech opatřena českými titulky. Diváci budou mít online k dispozici miniverze programu včetně děje.

Zaměstnanci NDM i hostující umělci mají možnost se pravidelně nechat antigenně otestovat přímo v prostorách divadla a využívají toho. Zajímavost: Sbor opery NDM bude zpívat v první části z balkónu a galerie Divadla Antonína Dvořáka, poté ze zkušebny. Bezpečnost především!

Ostravská televize Noe je dostupná v běžné nabídce většiny z poskytovatelů služeb televizního vysílání. Je možné si ji naladit i jako i-vysílání. TV Noe bude oba večery také streamovat na svém YouTube kanálu – linky jsou na webu televize i NDM. Operu tedy bude možné sledovat i v zahraničí. Obě premiéry budou odvysílány pouze jako přímé přenosy v reálném čase.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments