Národní divadlo v Praze chystá do příští sezóny dvě desítky premiér

Dvě desítky nových inscenací připravuje pro příští sezonu Národní divadlo. Činohra uvede sedm premiér, budou mezi nimi Dostojevského Idiot nebo inscenace Oběd u Wittgensteina rakouského buřiče Thomase Bernharda. Po generální rekonstrukci se 5. ledna 2020 otevře Státní opera. Operní soubor chystá šest premiér. Do Národního divadla loni přišlo půl milionu diváků. Novináře o programu nadcházející sezony informovalo vedení první české scény.
Jan Burian (foto Jakub Fulín)

Třetí ze souborů Národního divadla, tedy baletní, připravuje čtyři premiéry. První bude avantgardní dílo Jiřího Kyliána Gods and Dogs. V září 2019 s ním soubor pojede do jihokorejského Soulu a tuto choreografii zatančí s Korejským národním baletem. V listopadu naopak Korejský národní balet zatančí v Praze jinou Kyliánovu choreografii Forgotten Land.

Ředitel ND Jan Burian uvedl, že Národní divadlo je nejnavštěvovanější českou scénou, v jeho hledištích loni usedlo více než 500.000 lidí. Divadla v celé republice navštívilo 5,9 milionu diváků. Ve zlaté kapličce tedy byla skoro celá desetina z nich a utratila tam 245 milionů korun.

Na repertoáru ND aktuálně je sedm desítek titulů. Činohru pátým rokem vede jako umělecký šéf Daniel Špinar, kterému Burian prodloužil smlouvu o další tři roky. Sezonu v září tradičně zahájí festival Pražské křižovatky. Ve Stavovském divadle jako první novinku uvedou 7. listopadu 2019 hru Thomase Bernharda Oběd u Wittgensteina ve Špinarově režii. Hra se zabývá analýzou vztahů sourozenecké trojice. Špinar bude režírovat i Dostojevského Idiota s premiérou 4. června 2020. V březnu Stavovské divadlo uvede provokativní inscenaci francouzského autora Vincenta Macaigna Stát jsem já, jehož dějištěm je jisté království a postavami figury nápadně připomínající dnešní politiky.

Na Nové scéně Národního divadla budou pokračovat v linii českých premiér a autorských projektů. Poprvé zde bude 4. listopadu 2019 uveden Kosmos polského prozaika Witolda Gombrowicze a poprvé bude v ND pracovat umělecký šéf brněnského HaDivadla Ivan Buraj.

Opera ND a Státní opera má nového šéfa. Per Boy Hansen slibuje začlenit pražskou operu do evropské operní „ligy mistrů“. Nejočekávanější událostí operní sezony je znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci 5. ledna 2020. Divákům se poprvé představí slavnostním operním gala přesně 132 let od prvního otevření v roce 1888. Divadlo pro tuto příležitost připravuje program, který provede nejslavnějšími kapitolami Státní opery. První novou produkcí ve Státní opeře budou v listopadu 2020 Mistři pěvci norimberští, řekl dnes novinářům ředitel ND Jan Burian.

Vedle premiér nebude chybět 12. září 2019 koncert k zahájení sezony, dále 27. ledna 2020 koncert k Mozartovým narozeninám a poté i matiné k výročí narození Bedřicha Smetany či řada adventních koncertů.

Repertoárovou nabídku historické budovy Národního divadla pak rozšíří dva populární operní tituly: 23. ledna 2020 Turandot Giacoma Pucciniho v režii Katariny Wagner a 26. března 2020 Čajkovského Piková dáma v režii Daniela Špinara. Premiéra české opery méně známého českého skladatele Jaromíra Weinbergera Švanda dudák se uskuteční 28. května 2020. Toto dílo dosáhlo ve své době nečekaného ohlasu a slavilo úspěchy dokonce v newyorské Metropolitní opeře. Inscenace Švandy dudáka bude věnována především dětskému a rodinnému publiku. Pohádkový balet se zpěvy Špalíček Bohuslava Martinů uvede ND po třiceti letech 25. června 2020.

Ve Stavovském divadle připraví Soubor Státní opery poslední inscenaci mimo svou domovskou scénu. Bude to 3. října 2019 česká premiéra Štědrinova odvážného operního díla Lolita podle slavného Nabokovova románu. Státní opera navazuje na úspěšnou spolupráci s polským režisérem Mariuszem Trelińským, která byla započata již inscenací Salome v roce 2014. „Jsem přesvědčen, že dalším z vrcholů sezony ve Státní opeře se stane 3. dubna příštího roku inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkim, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery,“ sdělil Hansen.

Opera Národního divadla se nadále bude věnovat uvádění soudobé hudby a zahájí třetí ročník festivalu Opera Nova – přehlídky současného hudebního divadla. Za rozvoj této činnosti bude zodpovídat Petr Kofroň.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky