Německý „Monteverdi“ a slovenský „Schütz“ v Brně

  1. 1
  2. 2

Interpreti podali solidní, soustředěné, vyrovnané výkony. Trochu ale patrně dopláceli na ne úplně dobré akustické podmínky kostela. Instrumentalisté a zpěváci byli umístěni na poměrně malém prostoru ve středu příčné lodi mezi obětní stůl a lavice. Přesto se zdálo, že spolu občas nemají nejlepší zvukový kontakt. Provedení také trochu scházely v tutti i v sólových (ansámblových) částech větší dynamické a někdy i výrazové rozdíly. Hutnějšího zvukového objemu se v daném obsazení a v akustických podmínkách příliš nedařilo dosáhnout. Zvuk celkově působil dost subtilně, jako by se nenesl. Z Terezy Válkové, která střídala postavení mezi zpěváky a u dirigentského pultu, bylo každopádně cítit zaujetí pro Schützovu hudbu, jež přenášela na interprety i do publika. Koncert měl příjemnou, spíše neformální, komorní atmosféru a byl celkově zdařilý. Na dobré úrovni byla i programová brožura obsahující překlady textů.

Milovníci Schützovy hudby mají další šanci 7. listopadu 2019 v Praze v Italském kulturním institutu: Collegium Vocale 1704 provede Musikalische Exequien tentokrát ve společnosti skladeb Johanna Hermanna Scheina. Czech Ensemble Baroque pak pokračuje v Brně se svým abonentním cyklem 20. listopadu 2019 v katedrále svatého Petra a Pavla. Na programu bude známé Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a instrumentální hudba jeho otce Leopolda.

 

Hodnocení autora recenze 70 %

 

Czech Ensemble Baroque: Musikalische Exequien
Kostel sv. Michala v Brně, 16. října 2019

Giovanni Trabacci: Durezze et ligature
Heinrich Schütz: Wohl dem, der nicht wandelt, SWV 290, Die mit Tränen säen, SWV 378, Musikalische Exequien (Nacket bin ich vom Mutterleib gekommen, SWV 279, Herr, wenn ich nur Dich habe, SWV 280, Herr nun lässest du deinen Diener, SWV 281)
Ján Šimrák (Johann Schimrack): Jauchzet dem Herren, alle Welt! (1642)

Czech Ensemble Baroque
Soprán: Pavla Radostová, Tereza Válková
Alt: Lucie Netušilová-Karafiátová, Martin Ptáček
Tenor: Tomáš Kočan, Jakub Kubín
Bas: Filip Novotný, Jiří Miroslav Procházka

Le nuove musiche
Viola da gamba: Mateus Kowalski
Varhany: Marek Čermák
Theorba: Jakub Mitrík

Dirigentka: Tereza Válková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat