Nemyslím si, že jsem elita

Několik otázek pro trumpetistu Marka Zvolánka před sobotním vystoupením žesťového ansámblu Czech Brass na Mezinárodním hudebním festivalu F. L. Věka


V osmnácti letech jste se stal členem České filharmonie, brzy potom vyhledávaným sólistou. Co tomu předcházelo – v kolika letech jste vzal poprvé trubku do ruky?

Na trubku jsem začal hrát v sedmi letech a nějak jsem už tehdá zjistil, že patříme k sobě. Nikdo z rodiny nebyl muzikant, ale cvičit jsem musel. Pan učitel Růžek byl svérázným, dosti náročným kantorem, který si dohled mimo školu dokázal u rodičů prosadit. Potom už měla v rukou vše moje babička. To byla šedá eminence mých začátků až do mých osmnácti let.

Kdo nejvíce ovlivnil vaše vnímání hudby?

Všichni skvělí hudebníci, u kterých jsem měl to štěstí chvíli pobýt. Vnímání je nejdůležitější smysl, když chcete být v budoucnu úspěšný. Každá hlava si uchová v paměti něco jiného, nebo každý to samé pochopí jinak, a když to vše zapadne a povede se… Nezapomeňte, že my hudebníci musíme vnímat hodně věcí najednou.Co je podle vašeho názoru při hře na trubku nejtěžší?

Důležité, stejně jako v golfu nebo tenisu u hole nebo rakety, je první uchopení. Stačí malá chyba v držení a už nikdy nebudete moci stát na stupínku US Open. Prvních pár hodin je podle mne alfou omegou, i když samozřejmě existují výjimky.

Můžete jmenovat stěžejní body vaší profesionální kariéry?

Po chvíli přemýšlení si musím přiznat, že stěžejní jeden bod je moje manželka a druhý moje tři dcery. Ty můžou za to, že se mi poslední dobou daří.

Jste členem souboru Ten of the Best, tedy deseti nejlepších trumpetistů světa. Jak se cítíte v této společnosti?

Je pěkné si říci s kolegy z ciziny všechny možné poznatky z branže, vzájemně se poslouchat. Nechoďme daleko. Každé město má jiný styl. Do Brna je z Prahy dvě stě kilometrů a s jistotou určíme, kdo odkud je. Představte si, jak je to v mezinárodním měřítku. Vše je tam blahodárné. Kluci si mezi sebou posílají studenty, zkoušejí nové modely nástrojů a tak různě to tam chodí.Co děláte proto, abyste se udržel mezi elitou?

Nemyslím si, že jsem elita. Měl jsem štěstí. Kluci, co se mnou budou hrát u vás ve městě, jsou minimálně stejně dobří a brzo mě předhoní. (úsměv) Jsou fakt dobří. Důležitá je pracovitost a láska k jedné z posledních čistých a pravdivých věcí na světě, kterou hudba bez diskuse je.

Představte nástroj, na který hrajete – přivezete si ho i na koncert v rámci Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka?

To je velmi těžká otázka. Máme opravdu hodně trubek a všechny přivezeme. Přijďte se podívat.

Co říkáte úrovni Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka?

Myslím si, že je to velmi ambiciózní mladý festival s velkými sny, a já i náš Czech Brass mu i vám přejeme dlouhou budoucnost.

Děkuji za rozhovor.

Vizitka:

Marek Zvolánek
(1974), absolvent Pražské konzervatoře ze třídy Antonína Vaigla na sebe brzy upozornil četnými úspěchy. Dále studoval u Hanse Gansche v prestižním salcburském Mozarteu a na berlínské Hudební akademii u Konradina Grotha. Už v osmnácti letech se stal členem České filharmonie, kterou tehdy řídil Václav Neumann, a velmi brzy se díky technické virtuozitě a krásnému tónu zařadil také mezi vyhledávané sólisty („…kantable Passagen wechseln mit brillanter Virtuosität…“, Lipsko, květen 2003). V současné době působí jako sólotrumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Vystoupil na významných pódiích, na mezinárodních hudebních festivalech Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl, jako sólista účinkoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s Pražským komorním orchestrem, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, se Sukovým komorním orchestrem či s Virtuosi di Praga, s Moravskou filharmonií Olomouc, Teplickou filharmonií, v zahraničí s Neue Lausitzer Philharmonie. Jako host působil v Basilejském symfonickém orchestru a v Lisabonské filharmonii. Rovněž byl přizván do prestižního souboru Ten of the Best, který tvoří deset nejlepších trumpetistů světa.

V roce 2004 vedl Marek Zvolánek mistrovské kurzy v japonské Osace. Ve stejném roce byl v rozhlasové síti Euroradia uveden přímý přenos jeho sólového vánočního koncertu v doprovodu varhan. Umělec se podílel na řadě CD, mimo jiné nahrál pro americkou společnost Crystal Records Druhý braniborský koncert (1997), představil se v rámci projektu Ceremony of Trumpets a v roce 2002 natočil CD s Pražskými žesťovými sólisty.

Jeho sólovou činnost reprezentuje CD barokních koncertů (Hertel, Haydn, Richter, Tartini) natočené roku 2003. Titul se u odborné kritiky setkal s vynikajícími ohlasy.

Od roku 2001 hraje Marek Zvolánek exkluzivně na nástroj špičkové rakouské společnosti Schagerl Music Instruments.

(Zdroj: Český rozhlas)

www.mhf-vek.cz 

Foto archiv, Triart Management

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat