Nová opona byla instalována v rekonstruované Státní opeře

Pro Státní operu byla speciálně vytvořena opona, která byla úspěšně nainstalována ve čtvrtek 19. 12. Staronová opona váží zhruba 100 kg, její instalace se provádí pomocí speciálních nosníků, na které se plátno připevní a poté napíná. V průběhu posledních dvou let na tomto novém uměleckém díle pracoval umělecký ředitel sekce výroby Národního divadla Martin Černý ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU.
Národní opera – instalace opony (foto: Petr Neubert)

Opona vznikla v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, kterou návštěvníci viděli při otevření Státní opery (tehdy Nového německého divadla) v roce 1888. Za unikátním dílem se skrývá více než 1000 hodin pečlivé práce. Originální opona Eduarda Veitha se záhadně ztratila v roce 1945. Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002. 

Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020, po 3 letech rekonstrukce a přesně 132 let od jejího prvního otevření, velkolepým večerem s podtitulem „Státní opera v proměnách času (1888–2018)“. Slavnostní koncert v režii renomované režisérky Alice Nellis nás provede po slavné historii čtyř zdejších operních souborů. 

Historická budova, která prošla naposledy komplexnější opravou v 70. letech minulého století, dostane nové jevištní technologie včetně unikátní točny. Ve druhém podzemním podlaží vzniká moderní zkušebna s vynikající akustikou, renovovány byly zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Na rekonstrukci budovy se podílelo mnoho restaurátorů, kteří vyčistili monumentální nástěnné malby Eduarda Veitha na stropě auditoria i vzácné fresky. V hledišti budou instalována nová křesla, do kterých diváci poprvé usednou na začátku příštího roku, inovací budou čtecí zařízení s variabilní možností titulků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat