Nová scéna zahájila sezonu

Představením s poněkud nesrozumitelným názvem 131ND 56LM 31NS byla dnes pozdě večer zahájena sezona Nové scény Národního divadla v Praze. Laterna magika se jím vypravila do veřejného prostoru, když na piazzettě uvedla takzvaný site-specific projekt, tedy nastudovaný přímo pro toto prostranství a využívající některé prvky první multimediální divadelní scény světa.
Kromě tanečníků Laterny magiky a baletu Národního divadla v něm vystoupila i část zaměstnanců Nové scény. Program předznamenalo přímo na tomto místě grilování doneseného jídla, návštěvníci mohli využít i nabídky letní kavárny a baru.

Na první pohled tajemný název představení 131ND 56LM 31NS odkazoval k počtu sezon Národního divadla, Laterny magiky a Nové scény.

„Pro Laternu magiku jde svým způsobem o premiéru, podobného projektu se tato scéna založená na kombinaci filmu a živé jevištní akce dočkala po 56 letech existence,“ uvedl vedoucí uměleckého souboru a jeden z autorů Pavel Knolle. Podle něj se v minulosti venku hrála jen některá přenesená představení z divadla. Na inscenaci se dále autorsky podíleli Štěpán Pechar z Laterny magiky a Marek Svobodník a Ondřej Vinklát z baletu české první scény.

Jednotlivé akce představení, jehož těžištěm byl tanec doplněný projekcemi, se odehrávaly v celém prostranství piazzetty; diváci tak byli neustále uvnitř dění.

V minulých letech zahajovala Nová scéna na piazzetě tanečními představeními v podání souborů 420PEOPLE a DekkaDancers nebo audiovizuálním projektem BIT Vladimira 518, Ondřeje Anděry a Davida Vrbíka.

„Letos se tanec s projekcí přirozeně prolnul. Představení ve veřejném prostoru je navíc výbornou příležitostí představit Laternu magiku širšímu publiku,“ poznamenal ředitel Nové scény Národního divadla Štěpán Kubišta. Podle něj je právě zahájená sezona ve znamení oslav třiceti let budovy Nové scény. Diváci to poznají i z měsíčních programů, kdy autorské fotografie nahrazují ty archivní.

Foto archiv Nové scény

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky