Nový ředitel plzeňského divadla: Drgáč, Otava, Racek, Šimerda nebo Šmíd?

Pět zájemců se uchází o místo šéfa plzeňského Divadla J. K. Tyla. Jde o Ilju Racka, jenž je dočasně pověřen vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. Své přihlášky zaslali včas do výběrového řízení, a to do konce srpna. Nového ředitele z nich vybere třináctičlenná komise, která se sejde v pondělí 16. září.„Kandidátů není velké množství, ale asi se to dalo předpokládat. I to koresponduje s názorem umělecké rady, že lidí ‚od kumštu‘, kteří by byli v současné době volní, není mnoho,“ komentovala seznam adeptů na ředitele plzeňského divadla náměstkyně primátora Plzně pro kulturu Eva Herinková. Doufá, že z uchazečů komise nového šéfa vybere a doporučí radě města ke jmenování. V komisi zasednou nejen odborníci spjatí s českou divadelní scénou, ale také mimo jiné zástupci úřadů a veřejné správy (podrobné složení komise najdete zde).

Jak náměstkyně Herinková potvrdila, sama několik osobností vyzvala, aby se do konkurzu přihlásily, mimo jiné Martina Stropnického. Ten se ale vzhledem ke svému aktuálnímu politickému angažmá omluvil. Osloven byl i Vladimír Darjanin, jenž v minulosti vedl Českou filharmonii, ani ten ale přihlášku nakonec neposlal, přestože o tom velmi vážně uvažoval.

Plzeň začala nového šéfa divadla hledat proto, že dlouholetý ředitel Jan Burian odešel řídit Národní divadlo. Dočasně byl na jeho místo k 1. srpnu jmenován Ilja Racek. Tomáš Šimerda i Karel Drgáč se už v minulosti na místo šéfa plzeňského divadla hlásili, a sice v roce 2011, kdy končilo funkční období tehdejšímu řediteli Janu Burianovi. Ten ale nakonec v konkurzu zvítězil a byl jmenován na dalších pět let. Plzeňské pětisouborové divadlo odehraje ročně přes 600 představení, počet diváků byl loni 210 000. V září příštího roku by mělo být v západočeské metropoli otevřeno divadlo nové (o postupu výstavby jsme naposledy informovali zde).

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat