Nová sezóna Pražského komorního baletu

Pražský komorní balet zahajuje po návratu z Jižní Koreje novou sezónu 2018/2019, ve které se objeví nové tváře, nové projekty, ale i nové výzvy.
Prolínání, Pražský komorní balet (zdroj PKB)

Sólisté Pražského komorního baletu mají za sebou další úspěšné vystoupení v Jižní Koreji. V úterý 28. srpna se s choreografií Prolínání Lukáše Timuláka představili v Arts Centre v Choengju (Čchongdžu) na slavnostním zahájení Korea Dance Festival. Festival je největší choreografickou soutěží korejských tanečních souborů. Zahájení se kromě PKB zúčastnily soubory Ballet Compagnie Oldenburg a Georgian National Dance Ensemble Davlati. Tamtéž uvedli ve středu 29. srpna workshop pro profesionály a studenty tanečních konzervatoří, zaměřený na techniku klasického tance, který vedli Igor Vejsada a Linda Svidró Schneiderová.

Prolínání, Pražský komorní balet (zdroj PKB)

Kromě toho se PKB na přelomu července a srpna zúčastnil 5. ročníku mezinárodního festivalu vážné hudby „Praha, klasika…“ a vystoupil v programu mezinárodních kurzů komorní hudby Ameropa a Letní orchestrální akademie Filarmonietta Praga.

Nyní PKB pod vedením Lindy Svidró vstupuje do sezóny 2018/2019. Do souboru nastupují čtyři noví tanečníci: Tereza Kučerová, která dříve působila v Baletu Národního divadla, Michal Kováč z Plzně, Tereza Straková z brněnské konzervatoře a Iveta Krmelová z Tanečního centra Praha.

Prolínání, Pražský komorní balet (foto Michal Hančovský)

V brzké době čeká soubor několik slavnostních vystoupení. Fragment z choreografie Prolínání bude uveden na Slavnostním předávání cen festivalu Zlatá Praha na Nové scéně Národního divadla v sobotu 22. září od 20:20 hodin. Večer živě přenáší kulturní kanál ČT art. V pondělí 24. září od 19 hodin pak bude následovat vystoupení na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě, kde PKB uvede choreografie Po zarostlém chodníčku, Z mého života a Černé zrcadlo v doprovodu Zemlinského kvarteta. Choreografii Po zarostlém chodníčku zatančí soubor v mimořádném hudebním nastudování se smyčcovým kvartetem a klarinetem v podání Igora Františáka. Představení, které se koná v ostravském kostele svatého Václava, natáčí Česká televize v rámci letošních oslav stého výročí Československa a devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka.

V sezóně 2018/2019 plánuje soubor uvést celovečerní premiéru Petra Zusky Kytice, ke které skládá původní hudbu Ondřej Brousek nejml.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky