Nová sezona v baletních souborech České republiky

S blížícím se začátkem nové divadelní sezóny 2022/2023 si pojďme připomenout, jaké novinky si pro své diváky připravily baletní soubory českých, moravských a slezských kamenných divadel.
Balet Národního divadla (zdroj Balet Národního divadla, foto Serghei Gherciu)
Balet Národního divadla (zdroj Balet Národního divadla, foto Serghei Gherciu)

Balet pražského Národního divadla chystá tři premiéry, z toho jeden návrat do repertoáru. V prosinci 2022 vstoupí na jeviště Tramvaj do stanice touha hvězdného Johna Neumeiera, baletní inscenace podle stejnojmenného dramatu Tennesseeho Williamse s hudbou Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho. Bude se současně jednat o první vstup Neumeierova díla do repertoáru českého souboru. Premiéry se odehrají 15. a 16. prosince 2022 na jevišti Stavovského divadla.

V březnu naváže další výpravný balet, tentokrát pohádková Popelka v inscenaci Jeana Christopha Maillota, která byla v Praze s úspěchem uváděna mezi lety 2011-2014. Obnovená premiéra je naplánována na 23. března 2023 v historické budově ND.

Třetí novinka do repertoáru opět přivede otce amerického baletu George Balanchina v inscenaci se zastřešujícím názvem Who Cares? Program diptychu bude složen z děl Brahms-Schönberg Quartet na skladby Johannese Brahmse a Arnolda Schoenberga, a Who Cares? George Gershwina, z něhož bylo možné vidět část v rámci Amerikany II v letech 2002-2004. První uvedení proběhne 11. května 2023 ve Státní opeře.

Balet NdB – Popelka (Popelka Emilia Vuorio, foto Ctibor Bachratý, NdB 2022)

Brněnské Národní divadlo a jeho baletní soubor chystají premiéry dvě, obě pro jeviště Janáčkova divadla. Hned 23. září 2022 bude uveden triptych Bolero sestávající z děl Mountain Call Dana Datcu, který se v Brně představil s dílem Obliviously Sware v rámci večera Kontrasty, Unanswered Question uměleckého šéfa Mária Radačovského a Waling Mad Johana Ingera. Právě poslední jmenovaná choreografie, jež se do repertoáru NDB vrací po covidové pauze, pracuje s hudbou Ravelova Bolera, které dalo název celému programu.

Rovněž Brno připravilo pro letošní sezónu balanchinovský program. V jejich večeru Balanchine bude k vidění čtveřice děl – Čajkovského Serenade (poprvé v Brně uvedená v roce 2015 v rámci Made in USA), Episodes s hudbou Antona Weberna, Concerto Barocco na Koncert d moll pro dvoje housle J. S. Bacha a Tchaikovsky Pas de deux, jež pracuje s hudbou k původnímu tzv. Černému pas de deuxLabutího jezera z roku 1877 (která však nakonec nebyla vůbec použita). Premiéra proběhne 5. května 2023.

Balet NDM – Mahlerovy vzpomínky (foto Serghei Gherciu)

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské chystá rovněž dvě premiéry. Vánoční atmosféru bude letos probouzet Louskáček – Vánoční koleda od Youriho Vàmose (v pražském ND uváděn pod názvem Louskáček – Vánoční příběh), který v sobě spojuje jak dějovou linku Louskáčka a Myšího krále od E. T. A. Hoffmanna, tak Vánoční koledy Ch. Dickense. Ostravská premiéra je plánována na 10. listopadu v Divadle Antonína Dvořáka.

V Divadle Jiřího Myrona poté 16. a 18. března proběhne první a druhá premiéra díla Hora od izraelské legendy současného tance Ohada Naharina, který v programu nahradil původně plánovaného Johana Ingera a jeho Peera Gynta.

Baletní inspirace, DJKT 2022, choreografie Střepy (foto Irena Štěrbová)

Plzeňský soubor Divadla J. K. Tyla chystá nové uvedení vánoční klasiky v podobě Louskáčka v inscenaci uměleckého šéfa Jiřího Pokorného. Ta bude současně oslavou 130 let od premiéry titulu v roce 1892 v Petrohradě v choreografii Lva Ivanova. Rovněž tak dojde k završení plzeňské Čajkovského trilogie Spící krasavice (v Plzni jako Šípková Růženka; Jiří Horák, 2009) – Labutí jezero (Jiří Horák, 2016) – Louskáček. Na jeviště vstoupí dílo 19. listopadu 2022.

Další novinkou bude dílo Ferdinand a Filipína německého choreografa Dustina Kleina, který je divákům známý díky tanečnímu zpracování Vyhoďme ho z kola ven na motivy románu Kena Keysyho (resp. filmu Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana). Tentokrát sáhnul po pohádkovém námětu, jenž zasadil do centra Plzně, vyprávějícím příběh tajného sňatku císařského syna Ferdinanda s krásnou, vzdělanou, avšak neurozenou Filipínou. Premiéra na Nové scéně proběhne 11. března 2023.

Kromě toho se do repertoáru souboru po pauze vrací balet Edith – Vrabčák z předměstí Libora Vaculíka s hudbou Petra Maláska a oblíbené dětské představení Sněhurka choreografky Aleny Peškové a hudebnice Gabriely Vermelho. V plánu je také večer mladých choerografů nastupující generace pod názvem Baletní inspirace.

Jihočeské divadlo – Rádio Svobodná Bystrouška (foto Martin Divíšek)

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích plánuje jednu velkou premiéru a dva speciální večery. Těmi bude 12. listopadu již čtvrtý Balet Extra, věnovaný tvorbě členů baletního souboru a druhé Balet Gala 2. prosince.

Rovněž do Českých Budějovic bude možné zavítat na Popelku, tentokráte však ve zcela nové inscenaci Petra Zusky, který pro jihočeský soubor připravil např. inscenace Klíče odnikud nebo Rádio Svobodná Bystrouška. Premiéra Popelky proběhne 4. února 2023.

Divadlo F. X. Šaldy, Mauglí (zdroj Divadlo F. X. Šaldy, foto Michal Hančovský)
Divadlo F. X. Šaldy, Mauglí (zdroj Divadlo F. X. Šaldy, foto Michal Hančovský)

V Liberci baletní soubor Divadla F. X. Šaldy pracuje na dvou nových inscenacích. Složený večer Šach mat / Carmen uvede dvě premiéry umělecké šéfky Mariky Mikanové, první s hudbou Benjamina Brittena, druhou na známou Ščedrinovu orchestraci suity z Bizetovy opery Carmen. Poprvé bude diptych uveden 11. listopadu 2022.

Na konci března poté přivede choreografka Marika Blahoutová na scénu Princeznu Hyacintu, pohádkový balet českého skladatele Oskara Nedbala, jenž měl premiéru v roce 1911 na prknech Národního divadla v Praze. Příběh vypráví o vesnickém kováři, který během honby za bájným pokladem potkává krásnou, černokněžníkem Aratronem unesenou princeznu Hyacintu, kterou musí vysvobodit. Premiéra se uskuteční 31. března.

Chanell Sanson a Adriána Sáncheze (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Chanell Sanson a Adriána Sáncheze (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Moravské divadlo Olomouc a jeho baletní soubor pod novým vedením Jana Fouska chystá také dvě premiéry. Nejprve bude publiku představení dramatický titul Ivan Hrozný v inscenaci Libora Vaculíka, který se do Olomouce vrátí po deseti letech, kdy uvedl shakespearovský Sen noci svatojánské. Premiéra baletu o jednom z nejkrutějších ruských carů proběhne 4. listopadu 2022.

Kdo by pak chtěl zavítat na Carmen a Bolero, ale nechtělo by se mu na dvakrát do Liberce a Brna, může od 14. dubna zavítat na druhou letošní olomouckou baletní novinku. Ve společném programu zde bude uvedeno Bolero v choreografii italského tvůrce Riccarda de Nigris a Carmen/Carmen Cayetana Sota.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments