Nové divadlo v Plzni prošlo kolaudací, jeho otevření tak už nic nebrání

Nové divadlo v Jízdecké ulici v Plzni bylo ve středu zkolaudováno, získalo tak potřebný souhlas a nic nebrání jeho užívání. Stavba za zhruba 880 milionů korun bude slavnostně otevřena 2. září, zazní opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. O kolaudaci objektu informoval primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS). Výstavba Nového divadla je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. „Byl to poslední krok, který nám chyběl. Nic už nebrání tomu, aby se divadlo otevřelo,“ uvedl Šindelář.Novostavbu divadla tvoří dvě propojené části, tedy divadelní a provozní budova. V provozní budově jsou kanceláře, šatny souborů, zázemí technického personálu, objekt současně tvoří hlukovou bariéru od přilehlé silnice, chrání tak divadelní budovu.

Divadelní budova disponuje dvěma sály, hlavním pro 461 diváků a menší studiovou scénou pro 150 návštěvníků. Mezi jevištěm a hledištěm nebude bariéra, první řada je metr od herců. Jeviště se skládá z posuvné točny o průměru 11 metrů a osmi 12 metrovými počítačem řízenými stoly ovládanými bezhlučnou hydraulikou.

Budově divadla dominuje betonová fasáda perforovaná oválnými otvory, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla. K jejímu vytvoření bylo třeba 100 metrů krychlových betonu, s rozměry 22 krát 14 metrů je největší betonovou skulpturou v zemi. „Součástí konceptu je nasvícení fasády ovládané přímo z režie divadla, fasáda se tak stává scénografickým objektem, součástí představení,“ uvedl architekt Vladimír Kružík, šéf týmu architektonické a projekční kanceláře HELIKA, která stojí za návrhem stavby.

Zhotovitelem stavby je společnost Hochtief. Cílem Nového divadla, které vzniklo jako náhrada za nevyhovující Komorní divadlo v Prokopově ulici, je zvýšit počet návštěvníků, loni jich přišlo 175.000.

Foto DJKT Plzeň