Nového ředitele SND se ve výběrovém řízení najít nepodařilo

Slovenské národní divadlo Bratislava zatím zůstane bez generálního ředitele. Na čtvrtečním výběrovém řízení na ministerstvu kultury, které se protáhlo až do pozdních nočních hodin, totiž dvanáctičlenná komise v čele s teatroložkou Darinou Károvou nevybrala žádného ze sedmi uchazečů. Ani jeden z nich komisi nepřesvědčil natolik, aby důvěru vést první slovenskou scénu na dalších pět let získal, píše se v oficiálním stanovisku komise.Jeden ze členů komise, teatrolog Miloš Mistrík po skončení tajného hlasování uvedl, že kritéria komise byla velmi vysoká. Ani jeden z kandidátů nezískal devět hlasů, potřebných pro vítězství, stejně tak ani jeden z nich nezískal alespoň pět hlasů, nutných pro postup do druhého kola. Ministerstvo kultury by proto mělo vypsat nové výběrové řízení. Zda o tom bude rozhodovat ještě nynější ministr Daniel Krajcer nebo ministr nový, jmenovaný po volbách, není zatím jasné. Nynější první muž SND, vedením dočasně pověřený Michal Vajdička, má přitom mandát jen do letošního 21.března.

Vlastní vyslechnutí kandidátů začalo se zpožděním půldruhé hodiny. První přišel na řadu hudební ředitel a šéfdirigent Michailovského divadla v Petrohradě Peter Feranec, dalšími uchazeči o post generálního ředitele Slovenského národního divadla byli operní režisér Marián Chudovský, scénograf Miloš Pietor, také někdejší ředitel jedné ze sekcí slovenského Ministerstva kultury Peter Kováč, šéf souboru opery a operety a současně i šéfdirigent Moravského divadla v Olomouci Miroslav Oswald, Eva Gomolčáková a Ján Pochyba.

Konečné výsledky hlasování pro jednotlivé kandidáty jsou tyto: Peter Feranec – 4 hlasy, Miloš Pietor – 4 hlasy, Peter Kováč – 3 hlasy, když 1 člen komise se hlasování zdržel.

Novinkou oproti minulému výběrovému řízení byla nepřítomnost novinářů a záznam pohovorů na kameru, kdy se z každého zhruba hodinového vyslechnutí nahrávalo prvních pětadvacet minut, v nichž uchazeči představovali svoji koncepci. Dotyčné obrazové záznamy ministerstvo slíbilo zveřejnit na svých internetových stránkách, a to možná již v pátek.

Konkurz na generálního ředitele Slovenského národního divadla v Bratislavě vyhlásilo Ministerstvo kultury SR na základě výsledků kulatých stolů, kde bylo upřesněno nastavení kritérií. Slovenské národní divadlo, které má v současné době přes devět stovek zaměstnanců, přišlo o svého zatím posledního ředitele poté, co Ondrej Šoth loni v září rezignoval.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na