Novoroční koncert Filharmonie Brno výhradně v tónech české hudby

Filharmonie Brno včera ve svém prvním koncertu v Novém roce zahrála výhradně českou hudbu. Zazněly skladby z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Orchestr tím předznamenal dramaturgické ladění většiny českých těles v následujících dvanácti měsících. Rok 2014 je totiž kvůli souběhu několika významných výročí Rokem české hudby.Novoroční koncert dirigoval brněnský rodák Jakub Hrůša. Jako sólisté vystoupili sopranistka Pavla Vykopalová, tenorista Aleš Briscein a basbarytonista Adam Plachetka, který působí ve Státní opeře ve Vídni.

Zazněla například známá árie z Dvořákovy Rusalky s názvem Měsíčku na nebi hlubokém nebo árie ze Smetanových oper Dalibor a Dvě vdovy. Koncert otevřely fanfáry ze Smetanovy Libuše, které mají obvykle posluchači spojené s příchody prezidenta České republiky.

Česká hudba znovu zazní na koncertech Filharmonie 16. a 17. ledna. Jeden z klavírních koncertů ruského skladatele Sergeje Rachmaninova totiž dramaturgie spojila se skladbami Janáčka, konkrétně s Putováním dušičky a symfonickou básní Taras Bulba.

Do letopočtů zakončených čtyřkou spadají významná výročí českých komponistů Dvořáka, Smetany, Janáčka, Martinů, ale také Josefa Suka, Jana Dismase Zelenky, Oskara Nedbala, Pavla Haase a dalších. Roky české hudby se proto opakují jednou za deset let.

Pro Brno má v roce 2014 největší význam sto šedesáté výročí narození Janáčka. Připomene jej zejména bienální přehlídka pořádaná v listopadu Národním divadlem Brno. Organizátoři vyjednávají o programu s renomovanými soubory a hvězdami včetně mezzosopranistky Magdaleny Kožené nebo amerického Kronos Quartet. Dílo slavného skladatele včera v Brně připomněl i tradiční novoroční ohňostroj.

Foto archiv

Napsat komentář