Nový ředitel Karlovarského symfonického orchestru? Petr Polívka

Novým ředitelem Karlovarského symfonického orchestru bude od 1. října Petr Polívka. Výběr ředitele na doporučení jedenáctičlenné komise na svém úterním zasedání potvrdila karlovarská městská rada. Pětapadesátiletý Polívka zaujal komisi svou koncepcí dalšího směřování orchestru i zkušenostmi s vedením velkých hudebních těles. Zveřejnil to dnes primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA).

„Ze šesti zájemců komise vybrala Petra Polívku, člověka, který má z minulosti s řízením velkého hudebního tělesa velké zkušenosti. V Praze řídil symfonický orchestr FOK. Svou koncepcí a vystupováním členy komise zaujal, komise ho tedy doporučila radě a rada ho na svém úterním zasedání vybrala a zatím neoficiálně jmenovala ředitelem Karlovarského symfonického orchestru,“ uvedl Klsák.

Prioritou nového ředitele bude personální stabilizace orchestru, zlepšení jeho vnější prezentace a hledání dalších možností financování. „Koncepce neobsahuje žádné zásadní změny. Práce nového ředitele naopak naváže na předchozí úspěchy orchestru a bude směřovat k jeho dalšímu rozvoji,“ řekl náměstek.

Spolu s Polívkou zahajuje svou činnost v orchestru také nový šéfdirigent Jan Kučera. K personálním změnám došlo v orchestru kvůli vnitřním sporům, které v květnu vyvrcholily rezignací dosavadního ředitele Šimona Kaňky. Spory ohledně Kaňkovy osoby rozdělily orchestr na dva tábory a vyústily až ve fyzické napadání.

Karlovarský symfonický orchestr je nejstarším orchestrem v Česku, letos má svou 180. koncertní sezonu. V posledních letech se vedle vážné hudby věnoval i jiným hudebním žánrům. Pravidelně například hraje při filmovém festivalu s rockovými a dalšími hudebníky, letos například vystoupil společně s legendární maďarskou kapelou Omega. Karlovy Vary orchestru každoročně přispívají 25 miliony korun.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky