Od vzniku představení La Putyka uplynulo šest let

Letos v prosinci uplynulo šest let od chvíle, co novocirkusový soubor Cirk La Putyka představil v pražském divadle Archa svůj první projekt. Pod názvem La Putyka se od jara 2009 uváděl v holešovické La Fabrice a získal ocenění za nejlepší divadelní inscenaci roku. Během let ho zhlédlo například i publikum v Sarajevu a na výstavě Expo v Šanghaji.

La Putyka byla tehdy doslova zjevením, když kombinovala akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony s živou hudbou. Optikou nového cirkusu nahlíží atmosféru české hospody „skelným pohledem střízlivého půllitru”. Diváky baví a předkládá jim nečekané akrobatické, hudební i pohybové jevy.„V minulých dnech vyvrcholil právě tímto představením zkušební provoz v našem novém prostoru hal č. 7 a 8 holešovických jatek. Oficiálně ho otevřeme v dubnu 2015, kdy opět pozveme hostující soubory,” řekl zakladatel souboru Rosťa Novák, který na Štědrý den slaví pětatřicetiny. V dubnu vystoupí naposled v La Fabrice, rozloučí se s ní právě La Putykou, s níž tam kdysi začínali. „Od května už definitivně přetáhneme všechny naše inscenace na Jatka78,” uvedl Novák.

Jeho soubor během pěti let hostoval i v Edinburghu, Sydney, ale i ve Francii, Belgii, Finsku a v Německu. Dále v Polsku, USA a v Riu de Janeiru. „Během let jsme spolupracovali s více než dvěma sty umělci z devatenácti zemí. Rádi jsme se vraceli i na festival Letní Letná,” dodal.

Multifunkční prostor nazvaný Jatka78 otevře jeho souboru i spřízněným hostujícím kolektivům nové možnosti. Tedy například kolektivům VOSTO5, 420PEOPLE či režisérskému tandemu SKUTR – Lukáši Trpišovskému a Martinu Kukučkovi, kteří se spojili s Adélou Laštovkovou Stodolovou a vytvořili tu inscenaci s názvem STK Theatre Concept.

Projekt divadelního a uměleckého prostoru v tržnici odkazuje názvem na původní účel hal č. 7 a 8, které Novák získal do užívání od hlavního města jako majitele areálu. Sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl areál přebudován na tržnici.

„Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Naším cílem je spolu s hostujícími soubory přeměnit tyto objekty právě v domov pro nové umění,” vysvětlil Novák. Po dokončení tu vznikne plně vybavený divadelní sál s kapacitou tři sta padesát diváků, místo pro zkoušení, cirkusové workshopy pro veřejnost, galerie, bar, klub i sklady.

Foto Cirk La Putyka

Napsat komentář