Olomoucká firma vyrábí digitální flašinety, ročně jich prodá deset
Firma Organ Service se specializuje na výrobu a restaurování varhan a hudebních automatů. Digitální flašinety vyrábí pod značkou Roháč-Juráň už zhruba 20 let jako jediná v Česku a jedna z mála na světě. V nabídce má malé flašinety s popruhem na rameno i velké hrací skříně na kolečkách. Velký zájem o ně je v Česku i zahraničí. Dílna jich ročně zákazníkům odešle v průměru deset. “Zákazníky máme po celém větě. Například v Americe, Norsku či Švýcarsku. Když nějaký cizinec přijede do Česka na sraz flašinetářů a vidí, jak náš digitální flašinet hraje, tak si ho pak často objedná,” řekl Roháč.
Zatímco desítky kilogramů těžké mechanické flašinety na kolečkách mají uvnitř dřevěné bedny píšťaly a dřevěné válečky či svitky perforované papírové pásky, tak srdcem digitální varianty je elektronický čip nebo paměťová karta, kde jsou noty uložené ve formátu MIDI. Digitální zvuk se line z reproduktorů ukrytých uvnitř skříně. Flašinet je díky tomu výrazně lehčí, avšak zvenčí vypadá jako starý hudební nástroj.
Digitální flašinety z olomoucké dílny kupují hlavně pouliční umělci, divadla a lidé, kteří chtějí mít doma neobvyklou hračku. Flašinety jsou často využívány při různých propagačních akcích. V oblibě je mají pivovary, pouliční divadla a kouzelníci. “Jedna politická strana si před lety u nás objednala několik flašinetů a použila je v předvolební kampani,” podotkl Roháč. Digitální flašinety v řadě měst dotvářejí atmosféru masopustů či vánočních trhů.
Flašinety na přelomu 19. a 20. století pomáhaly s obživou vysloužilým vojákům, kteří na ně vyhrávali v ulicích. I digitální flašinet může podle Roháče svého majitele uživit. “Nestačí ale stát, točit klikou a čekat, že lidé začnou házet miliony. K flašinetu je třeba vymyslet ještě něco navíc. Měli jsme i zákazníka, který si hraním na flašinet za 15 let vydělal na dům,” řekl Roháč, jehož strýc s digitálním flašinetem a kankánovými tanečnicemi vystupuje v Karlových Varech a Německu.
Digitální flašinety se liší velikostí i provedením skříně z ušlechtilých dřevin. Některým hracím skříňkám výrobci pomocí dobových fotografií vysloužilých vojáků, pečetí či připínáčků dodávají starobylý vzhled. “Když někdo hraje na Karlově mostě, tak nemůže mít novotou zářící flašinet,” podotkl Roháč. Digitální flašinet ale nelze od analogového přístroje na první pohled rozeznat. “Zvuk je identický, pomocí kliky se ovládá rychlost hraní. Digitální flašinet ovšem nereaguje na změnu teploty či kodrcání při jízdě po městské dlažbě, což je jeho velká výhoda,” řekl Roháč.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]