Olomoucké zastupitelstvo schválilo sloučení filharmonie s divadlem

Olomoucké zastupitelstvo po několikahodinové diskusi schválilo sloučení Moravské filharmonie Olomouc s Moravským divadlem Olomouc a zřizovací listinu nástupnické organizace, která vznikne k 1. lednu příštího roku. Nová společnost ponese název Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Zřizovací listina zahrnuje i úpravu majetkových poměrů. Proti fúzi obou organizací dlouhodobě vystupují odboráři z filharmonie. Tvrdí, že tato transformace kulturních institucí bude mít pro MFO negativní důsledky.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Olomoučtí radní se rozhodli obě instituce, tedy Moravskou filharmonii a třísouborové Moravské divadlo, sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Příspěvková organizace MFO se podle této restrukturalizace sloučí do příspěvkové organizace MDO. “Na příspěvkovou organizaci MDO zároveň, jako na organizaci přejímající, přejde veškerý majetek, práva a závazky příspěvkové organizace MFO, to znamená mimo jiné i zaměstnanecké smlouvy, kolektivní smlouvy a další,” uvedl primátorův náměstek Viktor Tichák.

Podle Ticháka budou i po sloučení divadla a filharmonie zachovány oba nynější orchestry, což garantuje zřizovací listina nástupnické organizace. Opoziční zastupitelka Markéta Záleská míní, že chystané sloučení divadla a filharmonie je špatně připraveným experimentem, který není podložen ekonomickými daty. Zastupitelům podle Záleské chybí vyčíslení nákladů fúze. Podle Ticháka je proces sloučení divadla a filharmonie dobře připravený a vychází z analýzy, ve které odborníci jako nejhospodárnější variantu dalšího fungování MDO a MFO označili jeden právní subjekt se dvěma orchestry.

Zastupitele včera ráno při příchodu do budovy magistrátu vítali filharmonici, kteří dali dohromady cimbálovku a malou dechovku. Příchozím rozdávali koláčky a letáky s informacemi, proč se sloučením nesouhlasí. Odboráři se obávají, že bude mít pro MFO negativní důsledky, včetně možného propouštění členů orchestru. Ředitel MFO Jonáš Harman již dříve řekl, že se do zřizovací listiny podařila dostat většina věcí, které zavdávají šanci na garance. K formě sloučení dodal, že filharmonici od začátku prosazovali sloučení formou splynutí, nakonec však podle něj zvítězila administrativní jednoduchost.

Na dodržování zřizovací listiny, která garantuje zachování autonomie značek obou institucí, ze které mají obavy především odboráři MFO, má dohlížet sedmičlenná garanční rada instituce. Podle města nebude chod MFO ani MDO ve společné instituci ohrožen, zachovány budou oba orchestry, včetně jejich značky, vizuální identity a dlouholeté historie. Podle Ticháka není v plánu ani propouštění. O personálních záležitostech by mělo jednat vedení nové příspěvkové organizace s odboráři. Na ředitele bude vypsáno výběrové řízení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments