Odklepnuto: Olomoučtí radní schválili zřizovací listinu sloučeného divadla a filharmonie

Olomoučtí radní schválili zřizovací listinu organizace vzniklé sloučením příspěvkových organizací města Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Účinná je od 1. ledna 2025, schválit ji však musí ještě 10. června zastupitelé. Organizace nese název Moravské divadlo a Moravská filharmonie, zřizovací listina zahrnuje i úpravu majetkových poměrů s tím, že filharmonie se sloučí do příspěvkové organizace MDO. Zřizovací listina garantuje značky obou institucí, řekl dnes náměstek Viktor Tichák (Piráti). Proti sloučení dlouhodobě vystupují odboráři MFO.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Kues1)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Kues1)

Olomoučtí radní chtějí obě instituce, tedy orchestr a třísouborové divadlo, sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali radní vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Zřizovací listina byla podle Ticháka schválena radou jednomyslně. “Vydali jsme se cestou nesnadnou, dlouhou, koncepční a systematickou, která neznamená jen nějaké bohapusté škrty, ale znamená opravdovou restrukturalizaci olomoucké kulturní scény,” uvedl Tichák.

Příspěvková organizace MFO se podle této restrukturalizace sloučí do příspěvkové organizace MDO. “Na příspěvkovou organizaci Moravské divadlo Olomouc zároveň, jako na organizaci přejímající, přejde veškerý majetek, práva a závazky příspěvkové organizace Moravská filharmonie Olomouc, to znamená mimo jiné i zaměstnanecké smlouvy, kolektivní smlouvy a další,” doplnil náměstek Tichák.

Formu sloučení podle náměstka schválili zastupitelé v březnu. “Je mnohem jednodušší změnit jednu zřizovací listinu než zakládat novou organizaci. Moravské divadlo je správcem budovy už nyní, s filharmonií má smlouvu o výpůjčce tohoto prostoru. Kdybychom zakládali nové IČO, museli bychom měnit všechny smlouvy. Administrativní a finanční náročnost by byla podstatně větší,” dodal Viktor Tichák. Vyřešena je podle něj i víceletá smlouva MFO na mezinárodní varhanní festival s tím, že nástupnická organizace tuto smlouvu zdědí.

Viktor Tichák (zdroj Viktor Tichák)
Viktor Tichák (zdroj Viktor Tichák)

Proti sloučení obou institucí dlouhodobě vystupují odboráři z filharmonie s tím, že transformace bude mít pro MFO negativní důsledky, poukazovali na to i při pondělním protestním koncertu v olomouckém letním kině, kterého se účastnilo na 2500 lidí. Ředitel MFO Jonáš Harman řekl, že se do zřizovací listiny podařila dostat většina věcí, které zavdávají šanci na garance. “Nyní je to v deklarativní rovině. Bude nás zajímat, jak to bude fungovat v praxi. To znamená organizační struktury, ekonomické parametry, očekávání zřizovatele i v tom, co má orchestr dál nabízet veřejnosti v zadání kulturní služby,” prohlásil Harman. K formě sloučení dodal, že filharmonici od začátku prosazovali sloučení formou splynutí, nakonec však podle něj zvítězila administrativní jednoduchost.

Na dodržování zřizovací listiny, která garantuje zachování autonomie značek obou institucí, ze které mají obavy především odboráři MFO, má dohlížet sedmičlenná garanční rada instituce. Podle města nebude chod MFO ani MDO ve společné instituci ohrožen, zachovány budou oba orchestry, včetně jejich značky, vizuální identity a dlouholeté historie. Podle Ticháka není v plánu ani propouštění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments