Ondrej Malachovský (1929-2011)

V Bratislavě zemřel po dlouhé nemoci dva dny před svými dvaaosmdesátými narozeninami dlouholetý přední sólista Opery Slovenského národního divadla Ondrej Malachovský. Jenom v bratislavské opeře vystoupil během své kariéry ve více než osmi desítkách inscenací. Velké úspěchy sklízel i v zahraničí.


Basista Ondrej Malachovský (5.4.1929 – 3.4.2011) nastoupil do Slovenského národního divadla v roce 1959, kdy absolvoval studium bratislavské Konzervatoře. Hned ve své první sezóně ztvárnil Suchoňova Svätopluka, který se posléze stal jednou z jeho životních rolí, a kterého potom v SND vytvořil ještě v dalších třech inscenacích.


Další takovou nezapomenutelnou postavou je Malachovského Štelina v Suchoňově Krútňavě. Výjimečný hlasový potenciál Ondreje Malachovského společně s jeho výraznými hereckými předpoklady a nepřehlédnutelným charizma z něj učinily jednu z nejvýznamnějších postav poválečné slovenské operní scény.

Mezi dalšími významnými rolemi Ondreje Malachovského je třeba uvést alespoň Sarastra z Mozartovy Kouzelné flétny či Komtura z Dona Giovanniho, z postav verdiovských vedle řady dalších Filipa z Dona Carlose, Sparafucila z Rigoleta, Zachariáše z Nabucca a Fiesca ze Simona Boccanegry, Čajkovského Gremina z Eugena Oněgina a Borodinova Končaka z Knížete Igora, Cikkerova Svätopluka a v neposlední řadě i Smetanova Kecala.

Ondrej Malachovský byl stálým hostem dalších slovenských a českých operních scén, pražské Národní divadlo poznalo jeho Dalanda ve Wagnerově Bludném Holanďanovi, Filipa i Velkého inkvizitora v Donu Carlosovi, Rocca v Beethovenově Fideliovi, Dvořákova Vodníka z Rusalky, Chrudoše ve Smetanově Libuši a také Suchoňova Štelinu v Krútňavě. V druhé polovině šedesátých let byl Ondrej Malachovský angažován v opeře v Kolíně nad Rýnem, ke konci sedmdesátých let působil v Lublani. Často také spolupracoval s bratislavským rozhlasem a Slovenskou filharmonií, především pak na oratorním repertoáru.

Na operní dráhu se vydali i oba synové – Svätopluk Malachovský (baryton) a Martin Malachovský (bas).

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rudo Leška

Pripomenul by som jeho úlohy v nových operách, pre ktoré mal nadšenie. Bol to napr. prvý (a zatiaľ žiaľ posledný Tulák) v Cikkerovom Zo života hmyzu, Štefan Pongrácz v Obliehaní Bystrice atď.

Anonymous

Leonora3:
Zo studentskych cias si pamatujeme Ondreja Malachovskeho ako skvele spieval Zachariasa v Nabuccovi po navrate z Kolina. V tej dobe tu neposobili ziadni cudzinci a ani my sme nikam nemohli vycestovat, i ked Vieden bola coby kamenom dohodil. Uz len pritomnost solistu na scene, ktory podstupil aj inu sutaz, ako na domacom dvorke, nam studentom poskytovala nevsedny zazitok.
A samozrejme, nezabudnutelne boli jeho postavy Stelinu v Krutnave a Svatopluka.