Online hudební pozdravy z Janáčkovy filharmonie Ostrava aneb JFO live stream

Janáčkova filharmonie Ostrava se připojuje do online hudebního dění. Pro příznivce klasické hudby, kterým jistě stejně jako ostravskému orchestru chybí v těchto dnech koncerty, připravila pravidelné živé přenosy z vystoupení svých členů.
Ilustrační foto (Ivan Korč)

První z online koncertů se uskuteční v tradičním ostravském koncertní čase – tedy ve čtvrtek 16. dubna 2020 od 19:00 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Odtud bude přenos vysílán a sledovat jej bude možné na Facebooku Janáčkovy filharmonie Ostrava. Další koncerty budou následovat v pravidelném týdenním intervalu.

Již v tuto chvíli víme, že máme hudbu minimálně na šest dalších koncertů, tedy minimálně do 11. června 2020.  Zároveň předpokládáme, že do té doby se budou omezení mírnit, a bude možné uspořádat koncert například komorního orchestru nebo třeba i celé filharmonie,“ dodává manažer JFO Ondřej Daněk.

Protagonisty prvního koncertu budou violoncellista a koncertní mistr JFO Jiří Hanousek a violista Marek Šumník. Na klavír je bude doprovázet Eliška Novotná a Alexandr Starý. Úvod večera bude patřit Chaconně J. S. Bacha v transkripci pro violu a následovat bude Rachmaninova Vokalíza ve stejném přepisu. Poté nastoupí violoncello ve Dvořákových skladbách Klid (známá také jako Klid lesa) a Rondo.

Nesmírně nás mrzí, že s vámi nemůžeme sdílet hudbu společně. Proto vám chceme dát možnost alespoň přes obrazovku nahlédnout do sálu, poslechnout si hudbu, která tam právě bude znít, a ještě navíc o něco lépe a zblízka poznáte některé naše hudebníky,“ dodává Ondřej Daněk.

Dramaturgie dalších koncertů bude zveřejňována průběžně podle vývoje situace na webových stránkách a sociálních sítích JFO.

Během zkoušek i samotného přenosu  se budou dodržovat všechna nařízená hygienická opatření. Zvukaři a osvětlovači budou pracovat v místnostech oddělených od pódia, kamery budou rozmístěny tak, aby byla dodržena bezpečná minimálně dvoumetrová vzdálenost, která bude i mezi samotnými hudebníky. Všichni zúčastnění pak budou mít roušky, s výjimkou hráčů na dechové nástroje, u nichž to během koncertu není dost dobře možné. Klavír bude před výměnou klavíristy vydesinfikován.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat