Seznamte se: Martin Kot

Opera Plus představuje současné nejúspěšnější studenty Pražské konzervatoře. Tentokrát je to Martin Kot z akordeonové třídy prof. Ladislava Horáka.
Martin Kot (archiv respondenta)

Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se 14. července 2002 ve Zlíně.

Řekněte nám něco o Vaší rodině a jejím vztahu k hudbě…
Myslím si, že v životě si utváříme vztah hlavně k tomu, co je jeho pravidelnou a nedílnou součástí. A právě hudba prostupovala mým životem od narození. Máma je učitelkou HV na základní škole a byla to právě ona, která mě k hudbě přivedla. Táta jako malý chodil do pěveckého kroužku, ale dlouho u zpívání nevydržel. Má mladší sestra Markéta bude v letošním roce absolventkou ZUŠ ve hře na housle. Musím říci, že mě rodiče v mém hraní vždy podporovali a snažili se mi ve všech směrech pomáhat.

Jaké byly Vaše hudební začátky?
Jako čtyřletý jsem začal zpívat v dětském sboru. O dva roky později jsem pak byl přijat ke studiu hudebního oboru na ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlích. „Svůj“ nástroj jsem si vybral ihned v přípravném ročníku. V  té době nikdo netušil, že se hudba a hra na tento nástroj stanou mými osudovými životními společníky.

Proč jste si nakonec vybral právě svůj obor?
V rámci ukázkových hodin přípravné hudební výchovy nám pedagogové se svými žáky představovali jednotlivé hudební nástroje. A mě naprosto fascinoval právě akordeon. Okouzlil mě natolik, že jsem se jednoznačně rozhodl pro něj.  Pamatuji si dodnes, čím mě nejvíce nadchnul.  Zajímavý byl pro mě tvarem, způsobem ovládání a rozmanitou barvou tónů.

Martin Kot – Castelfidardo 2017 (archiv respondenta)

Účastnil jste se různých hudebních soutěží. Jaké soutěže to byly, kterých si považujete nejvíce a jaký pro Vás měly přínos?
V devíti letech jsem se poprvé zúčastnil soutěží ZUŠ vyhlašované MŠMT a vybojoval svůj první velký úspěch. Jednalo se o druhé místo v ústředním kole v Havířově. Tento výsledek se stal natolik velkým impulsem, o kterém se dá říci, že nastartoval moji karieru.  Začal jsem se hudbě více věnovat, zvýšil jsem hodiny strávené cvičením a pustil se do cestování na soutěže v zahraničí. Od té doby se mi podařilo získat více než 30 prvenství na mezinárodních soutěžích např. ve Vídni (2016, 2017, 2019), Trossingenu (2017,2018), Sarajevu (2015), Pule (2013, 2016), Ostravě (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), Praze (2017, 2019),  Győru (2016) a Klingenthalu (2019). Druhá místa jsem přivezl např. z portugalské Alcobacy (2018, 2019), belgického Monsu (2019) a Prahy (2015, 2018). V Popradu (2016) a polském Przemyslu  (2016) jsem získal bronz.

Na mezinárodních soutěžích v Praze, Vídni, Trossingenu a Ostravě jsem obdržel i ocenění absolutního vítěze. V roce 2014 jsem se stal vítězem ve hře na akordeon i na Hrách dětí a mládeže České republiky konané ve Žďáru nad Sázavou.

V roce 2019 jsem reprezentoval Českou republiku na světových soutěžích v čínském Shenzhenu a italském Castelfidardu, kde jsem se dostal do top desítky.

První úspěchy zaznamenávám také v komorní hře s desetiletým mimořádně talentovaným akordeonistou Viktorem Stockerem z Vlašimi. I když naše spolupráce netrvá déle než rok, odehráli jsme spolu již několik celovečerních koncertů a dokonce získali prvenství na mezinárodní akordeonové soutěži v Praze. V současnosti jsme získali pozvání vystoupit na festivalu Žhavé struny v Litoměřicích pořádané houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. Společně se připravujeme na koncerty a na mezinárodní soutěže konané po celé Evropě. Na realizaci našich plánů a další společné hraní se opravdu moc těším.

Celkově jsem si hrou na nástroj vytvořil určitý životní postoj. Naučil jsem se být cílevědomý, trpělivý a zodpovědný. Snažím se na sobě neustále pracovat a dál se rozvíjet.

Martin Kot – Eurovision Young Musicians (archiv respondenta)

Co považujete za svůj největší úspěch?
Nejvíce si cením mimořádného vítězství v národním kole soutěže Eurovision Young Musicians, kde jsem se stal asi překvapivým vítězem a postupujícím do celoevropského finále konané v Kolíně nad Rýnem.  Zde jsem na otevřené scéně před známou kolínskou katedrálou poprvé koncertoval za doprovodu symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu a vystoupil před desetitisíci diváky. Slavnostní večer odvysílalo čtrnáct evropských televizí, včetně ČT. Celá soutěž se pro mě stala velkou výzvou a zkušeností.

Mezi mé dosažené nejcennější úspěchy patří získání Zlatého oříšku (2014), čtvrté místo v nejprestižnější akordeonové soutěži světa konané v italském Castelfidardu (2017) a absolutní vítězství v ústředních kolech Celostátní soutěže ZUŠ v Pardubicích (2014) a Plzni (2016).

Díky mým výsledkům jsem dostal příležitost vystoupit např. s Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů, s Václavem Hudečkem, Jaroslavem Svěceným či Lubomírem Brabcem, za což jsem velmi vděčný a nesmírně si toho vážím. Koncertoval jsem na mnoha hudebních festivalech v ČR i zahraničí. V září 2019 jsem vystoupil jako vůbec první akordeonista na jednom z největších festivalů klasické hudby v Čechách, Festivalu Dvořákova Praha. Objevil jsem se také na obrazovkách ČT např. v pořadech Sama doma, Terra Musica, Planeta Yo a Zlatý oříšek.

Jakou hudbu provozujete nejraději?
Baví mě hrát klasickou, ale i soudobou hudbu.

Jakou hudbu rád posloucháte?
Prakticky poslouchám všechno. Podle nálady si poslechnu klasiku či pop music.  A jelikož „su“ z Moravy, mám blízko i k folklóru.

Co Vám dokáže udělat největší radost?
Dobré jídlo, povedený koncert a pozitivní odezva publika, poznávání nových zemí a setkávání s mými přáteli.

Jaké je Vaše největší přání?
Vážím si toho, že můj život je takový, jaký je. Přál bych si, abych ho naplno mohl žít i nadále.

Jak trávíte volný čas a jaké jsou Vaše mimohudební koníčky?
Dá se říci, že svůj veškerý volný čas se snažím trávit cvičením na nástroj. Účast na soutěžích a koncertech souvisí i s mým druhým obrovským koníčkem. Jsem velkým nadšencem do cestování, a pokud mi to čas a finance dovolí, vyrážím ven do zahraničí.  Do dnešního dne jsem navštívil 41 států v rámci Evropy, Asie a Afriky. Splněním mého velkého životního snu by bylo procestování snad úplně všech zemí světa. Dále mě baví studium cizích jazyků a sport, zejména fotbal.

Jací byli vaši dosavadní učitelé a jaké s nimi máte zkušenosti?
Hru na akordeon jsem začal studovat v ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích u paní učitelky Petry Strašákové, která mě vedla od počátku až do nástupu na Pražskou konzervatoř. Právě ona, díky svému lidskému přístupu, ve mně vypěstovala krásný vztah k nástroji a hudbě. V současnosti jsem žákem pana profesora Ladislava Horáka, ke kterému jsem dojížděl již v době studií na gymnáziu. Pan profesor byl klíčovou osobou, která mě ovlivnila natolik, že jsem se v kvartě rozhodl ukončit studium na osmiletém gymnáziu a přestoupit na konzervatoř. Vážím si jeho hudebních zkušeností, ale i všeobecného přehledu a životního nadhledu. Hodiny s panem profesorem jsou tak pro mě po všech stránkách velmi inspirující.  Je vždy plný energie, elánu a vtipu.

Martin Kot a Ladislav Horák – Dvořákova Praha 2019 (archiv respondenta)

Jaký je Váš profesní vzor?
V současné době se snažím inspirovat nejlepšími světovými hráči a pedagogy. Svou hru se snažím pravidelně zdokonalovat na akordeonových kurzech, např. Třeboňská letní setkávání pod vedení profesora Ladislava Horáka. V letošním roce jsem absolvoval masterclass s Frédéricem Deschampsem z Francie.

Kam byste to chtěl ve svém oboru dotáhnout?
Po ukončení konzervatoře bych rád pokračovat ve studiu na vysoké škole, ať v ČR nebo v zahraničí. Jasnou představu o tom, co bych přesně jednou dělal, nemám. Asi jenom čas ukáže, kam povedou mé další kroky. Jednoznačně bych chtěl dál soutěžit, koncertovat a ve své hře se zlepšovat. Moc by mne potěšilo mít tu možnost si opět zahrát s filharmonií a svými výsledky oslovit profesionální hudební agenturu, která by mi pomohla prosadit se na současné hudební scéně.

Přejeme hodně štěstí a úspěchu ve vašem osobním i profesionálním životě!

Viktor Strocker a Martin Kot (archiv respondenta)

Slovo pedagoga Ladislava Horáka
Martina jsem si poprvé všiml před šesti lety, kdy mne překvapilo vítězství mladého akordeonisty v soutěži EYM nad talenty ostatních oborů, což byla věc nevídaná. Zjistil jsem, že kromě nadání je to mimořádně vnímavý a cílevědomý chlapec a rychle jsme se domluvili na spolupráci. Pravidelně pak trávil kvůli konzultacím osm hodin na cestách z Napajedel do Prahy a zpět! I díky skvělé přípravě stran jeho učitelky paní Strašákové šla Martinova výkonnost neuvěřitelně nahoru a rychle si vydobyl respekt nejen u nás, ale též v celém akordeonovém světě. Nebojí se nových výzev, díky svým získaným zkušenostem, byť v mladém věku, je otevřený i moderní klasické hudbě, neb ta je pro akordeon, jeden z nejmladších akustických nástrojů, charakteristická. Vím, že dalším jeho koníčkem je poznávání jiných krajů a kultur, k čemuž mu může právě hudba pomoci. I tady jde zájmu naproti, neb vedle obvyklých jazyků se začal učit třeba i norsky! Když si uvědomím, že je teprve v první třetině studia na Pražské konzervatoři, dovolím si tvrdit, že jeho budoucnost jako předního českého umělce je více než pravděpodobná. Zvláště potom, co se dovedl s respektem začlenit mezi další talenty, které na naší škole máme. Navíc mne udivil i zájmem o komorní hru, což je dle mne jeden z důležitých aspektů povolání hudebníka. Jsem připraven mu i dále v naplnění jeho snů a přání pomáhat.

 


Martin Kot
se narodil v roce 2002 ve Zlíně. Hře na akordeon se věnuje od šesti let. Své první hudební vzdělání získal v ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlích, kde se rozvíjel pod vedením paní učitelky Petry Strašákové.  Je vítězem mnoha soutěží v České republice i v zahraničí. Po vítězství v národním kole soutěže Eurovision Young Musicians reprezentoval Českou republiku v Kolíně nad Rýnem, kde si ve finále soutěže zahrál před kolínskou katedrálou s orchestrem WDR.  Díky výborným soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit např. s Filharmonií Brno, Filharmonií B. Martinů, s Václavem Hudečkem, Jaroslavem Svěceným či Lubomírem Brabcem. Koncertoval na mnoha hudebních festivalech u nás i v zahraničí. V roce 2014 a 2016 se stal absolutním vítězem celostátních kol soutěže žáků ZUŠ v Pardubicích a v Plzni. V září roku 2017 obdržel na světové soutěži v italském Castelfidardu čtvrté místo. Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky. Získal celou řadu významných ocenění v rámci mezinárodních akordeonových soutěží např. v Chorvatsku, Itálii, Polsku, Litvě, Německu, Maďarsku, Rakousku, Slovensku, Bosně a Hercegovině, Portugalsku a Belgii. V září 2019 koncertoval na jednom z největších festivalů klasické hudby v Čechách, festivalu Dvořákova Praha. Od roku 2018 je žákem Pražské konzervatoře, kde studuje u pana profesora Ladislava Horáka. Hraje na koncertní italský akordeon světové značky SCANDALLI.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat