Seznamte se: Martin Kot

  1. 1
  2. 2
Opera Plus představuje současné nejúspěšnější studenty Pražské konzervatoře. Tentokrát je to Martin Kot z akordeonové třídy prof. Ladislava Horáka.
Martin Kot (archiv respondenta)

Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se 14. července 2002 ve Zlíně.

Řekněte nám něco o Vaší rodině a jejím vztahu k hudbě…
Myslím si, že v životě si utváříme vztah hlavně k tomu, co je jeho pravidelnou a nedílnou součástí. A právě hudba prostupovala mým životem od narození. Máma je učitelkou HV na základní škole a byla to právě ona, která mě k hudbě přivedla. Táta jako malý chodil do pěveckého kroužku, ale dlouho u zpívání nevydržel. Má mladší sestra Markéta bude v letošním roce absolventkou ZUŠ ve hře na housle. Musím říci, že mě rodiče v mém hraní vždy podporovali a snažili se mi ve všech směrech pomáhat.

Jaké byly Vaše hudební začátky?
Jako čtyřletý jsem začal zpívat v dětském sboru. O dva roky později jsem pak byl přijat ke studiu hudebního oboru na ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlích. „Svůj“ nástroj jsem si vybral ihned v přípravném ročníku. V  té době nikdo netušil, že se hudba a hra na tento nástroj stanou mými osudovými životními společníky.

Proč jste si nakonec vybral právě svůj obor?
V rámci ukázkových hodin přípravné hudební výchovy nám pedagogové se svými žáky představovali jednotlivé hudební nástroje. A mě naprosto fascinoval právě akordeon. Okouzlil mě natolik, že jsem se jednoznačně rozhodl pro něj.  Pamatuji si dodnes, čím mě nejvíce nadchnul.  Zajímavý byl pro mě tvarem, způsobem ovládání a rozmanitou barvou tónů.

Martin Kot – Castelfidardo 2017 (archiv respondenta)

Účastnil jste se různých hudebních soutěží. Jaké soutěže to byly, kterých si považujete nejvíce a jaký pro Vás měly přínos?
V devíti letech jsem se poprvé zúčastnil soutěží ZUŠ vyhlašované MŠMT a vybojoval svůj první velký úspěch. Jednalo se o druhé místo v ústředním kole v Havířově. Tento výsledek se stal natolik velkým impulsem, o kterém se dá říci, že nastartoval moji karieru.  Začal jsem se hudbě více věnovat, zvýšil jsem hodiny strávené cvičením a pustil se do cestování na soutěže v zahraničí. Od té doby se mi podařilo získat více než 30 prvenství na mezinárodních soutěžích např. ve Vídni (2016, 2017, 2019), Trossingenu (2017,2018), Sarajevu (2015), Pule (2013, 2016), Ostravě (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), Praze (2017, 2019),  Győru (2016) a Klingenthalu (2019). Druhá místa jsem přivezl např. z portugalské Alcobacy (2018, 2019), belgického Monsu (2019) a Prahy (2015, 2018). V Popradu (2016) a polském Przemyslu  (2016) jsem získal bronz.

Na mezinárodních soutěžích v Praze, Vídni, Trossingenu a Ostravě jsem obdržel i ocenění absolutního vítěze. V roce 2014 jsem se stal vítězem ve hře na akordeon i na Hrách dětí a mládeže České republiky konané ve Žďáru nad Sázavou.

V roce 2019 jsem reprezentoval Českou republiku na světových soutěžích v čínském Shenzhenu a italském Castelfidardu, kde jsem se dostal do top desítky.

První úspěchy zaznamenávám také v komorní hře s desetiletým mimořádně talentovaným akordeonistou Viktorem Stockerem z Vlašimi. I když naše spolupráce netrvá déle než rok, odehráli jsme spolu již několik celovečerních koncertů a dokonce získali prvenství na mezinárodní akordeonové soutěži v Praze. V současnosti jsme získali pozvání vystoupit na festivalu Žhavé struny v Litoměřicích pořádané houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. Společně se připravujeme na koncerty a na mezinárodní soutěže konané po celé Evropě. Na realizaci našich plánů a další společné hraní se opravdu moc těším.

Celkově jsem si hrou na nástroj vytvořil určitý životní postoj. Naučil jsem se být cílevědomý, trpělivý a zodpovědný. Snažím se na sobě neustále pracovat a dál se rozvíjet.

Martin Kot – Eurovision Young Musicians (archiv respondenta)

Co považujete za svůj největší úspěch?
Nejvíce si cením mimořádného vítězství v národním kole soutěže Eurovision Young Musicians, kde jsem se stal asi překvapivým vítězem a postupujícím do celoevropského finále konané v Kolíně nad Rýnem.  Zde jsem na otevřené scéně před známou kolínskou katedrálou poprvé koncertoval za doprovodu symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu a vystoupil před desetitisíci diváky. Slavnostní večer odvysílalo čtrnáct evropských televizí, včetně ČT. Celá soutěž se pro mě stala velkou výzvou a zkušeností.

Mezi mé dosažené nejcennější úspěchy patří získání Zlatého oříšku (2014), čtvrté místo v nejprestižnější akordeonové soutěži světa konané v italském Castelfidardu (2017) a absolutní vítězství v ústředních kolech Celostátní soutěže ZUŠ v Pardubicích (2014) a Plzni (2016).

Díky mým výsledkům jsem dostal příležitost vystoupit např. s Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů, s Václavem Hudečkem, Jaroslavem Svěceným či Lubomírem Brabcem, za což jsem velmi vděčný a nesmírně si toho vážím. Koncertoval jsem na mnoha hudebních festivalech v ČR i zahraničí. V září 2019 jsem vystoupil jako vůbec první akordeonista na jednom z největších festivalů klasické hudby v Čechách, Festivalu Dvořákova Praha. Objevil jsem se také na obrazovkách ČT např. v pořadech Sama doma, Terra Musica, Planeta Yo a Zlatý oříšek.

Jakou hudbu provozujete nejraději?
Baví mě hrát klasickou, ale i soudobou hudbu.

Jakou hudbu rád posloucháte?
Prakticky poslouchám všechno. Podle nálady si poslechnu klasiku či pop music.  A jelikož „su“ z Moravy, mám blízko i k folklóru.

Co Vám dokáže udělat největší radost?
Dobré jídlo, povedený koncert a pozitivní odezva publika, poznávání nových zemí a setkávání s mými přáteli.

Jaké je Vaše největší přání?
Vážím si toho, že můj život je takový, jaký je. Přál bych si, abych ho naplno mohl žít i nadále.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat