Opera 2011: Lékárník z Brna a shozená laťka

Hodně zajímavý dramaturgický bonbónek (či vlastně pilulku) v podobě Haydnova Lékárníka sliboval večer brněnské Janáčkovy opery na Festivalu hudebního divadla Opera 2011. Kupodivu, hlediště divadla Hybernia s necelou tisícovkou sedadel plné nebylo, na rozdíl od předchozích představení mimopražských souborů ve Stavovském, resp. Národním divadle. Těžko říct proč – zda to tentokrát bylo kvůli pro operu netradičnímu místu nebo zda neznámý titul (a v opeře i autor) tolik nelákal. Přitom rok stará inscenace, v Brně, uváděná na komorní scéně Reduty, se k „Hybernům“ docela dobře hodila, určitě líp, než do vysokých hledišť obou zmíněných pražských operních domů.

Škoda, že ani předloňské dvousetleté výročí Rakušana Josepha Haydna (1732-1809) zájem o zhruba dvacítku jeho oper výrazněji neoživilo, a že tedy jeho často pozoruhodná hudebně dramatická díla i nadále zůstávají ve stínu skladatelových symfonií, oratorií, ale i komorních skladeb. Haydnův tříaktový Lékárník, zkomponovaný podle komedie Carla Goldoniho, měl svoji původní premiéru na podzim roku 1768 na zámku v Esterháze pod taktovkou autora. Většina rukopisu se však později ztratila, a tak měl o necelých sto třicet let později v Drážďanech premiéru Lékárník jednoaktový, v adaptaci Roberta Hirschfelda a s využitím částí jiných autorových oper, který se tu a tam objevuje dodnes. Podobnou cestou rekonstrukce partitury se vydal i nedávno zemřelý americký muzikolog a velký znalec Haydnova díla H.C.Robbins Landon, když obnovil verzi tříaktovou. Z historie Haydnova Lékárníka určitě stojí za zmínku i fakt, že u nás se poprvé hrál právě v Brně, v říjnu 1937.Z mezinárodní soutěže na režijní nastudování Haydnova Lékárníka vyšel v brněnském Národním divadle vítězně mladý tvůrce Tomáš Studený, známý mimo jiné ze spojení s Ensemble Opera Diversa, který měl s Haydnovým Lékárníkem zkušenost už z dřívějška, ze své původní zpěvácké profese. Ve své režijní koncepci přitom Studený přišel jistě s výtečným nápadem: Lékárníka hraje o tom, jak mladá studentka farmacie z Čech přijíždí do Itálie na stáž v jedné z tamních lékáren. Režisér – podle svých vlastních slov – se tím chtěl vypořádat se striktním požadavkem divadla, aby se Haydnův Lékárník hrál v italském originále, s čímž sám příliš nesouhlasil. Možná by tato „dvojjazyčnost“ nebyla sama o sobě tak špatným klíčem, kdyby byl Tomáš Studený důslednější a v češtině nechal hlavní představitelku zpívat všechny její „monology“, nejen některé. Jazykovou nesourodost pak navíc prohloubilo i promítání českého textu jakýchsi aktuálních glos (namísto klasických titulků překladu), vycházejících ze současných novinových titulků, které se údajně měly vztahovat k dění na jevišti. Přiznávám, že smysl výroků týkajících se třeba vakcín proti prasečí chřipce či dokonce expremiéra Topolánka jsem nepochopil a jejich občasné sledování a snaha o dešifrování mě jen rozptylovalo od samotného příběhu a hudby. Výsledkem tak byl nevzrušivý, v jednotlivostech často nepříliš srozumitelný příběh, postrádající jiskru a švih.

Rozpaky nad brněnskou inscenací nepomohlo rozptýlit ani problematické obsazení, kdy hlavně oba tenoři (domácí Zoltán Korda a bratislavský Ondrej Šaling) svými výkony připomínali při vší úctě k jejich snaze spíš školní představení adeptů zpěvu. Dámy (Tereza Merklová Kyzlinková a Andrea Priechodská) si vedly přece jen úspěšněji, byť ani v jejich případě rozhodně nešlo o kreace, na které se hned tak nezapomíná. Výtečná scéna a kostýmy Evy Jiřikovské ani dirigent Ondrej Olos (a ani nápovědka) už celkový dojem z večera nezachránili. Pokud doposud platilo, že festival Opera 2011 posouval každý večer pomyslnou laťku o nemalý kus výše, brněnský soubor ji překvapivě shodil.


Festival hudebního divadla Opera 2011
Joseph Haydn:
Lékárník
(Lo speziale)
Dirigent: Ondrej Olos
Režie: Tomáš Studený
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Choreograf: Hana Košíková
Dramaturg: Jakub Kruliš
Orchestr Janáčkovy opery Národního divadla v brně
Premiéra 9.dubna 2010 Divadlo Reduta Brno
Psáno z festivalové reprízy 14.března 2011 Divadlo Hybernia Praha

Sempronio – Zoltán Korda
Mengone – Ondrej Šaling
Grilletta – Tereza Merklová Kyzlinková
Volpino – Andrea Priechodská

www.festival-opera.cz
www.ndbrno.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Haydn: Lékárník (ND Brno)

[yasr_visitor_votes postid="16419" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments