Opéra de Rouen Normandie dnes uvede v premiéře Janáčkovu Její pastorkyni

Opéra de Rouen Normandie uvede dnes premiéru Janáčkovy Její pastorkyně. Janáčkova opera bude uvedena v nastudování Antonyho Hermuse a katalánského režiséra Calixto Bieita, který je známý neotřelými inscenačními postupy. I tentokrát režisér vsadil na moderní a provokující pojetí.

Lukáš Vasilek (foto Petra Hajská)
Lukáš Vasilek (foto Petra Hajská)

„Bieito zasadil děj opery do krachující východoevropské textilní továrny a do inscenace vnesl celou řadu neobvyklých vztahových souvislostí. Svým ztvárněním zdůrazňuje spíš dramatismus a realismus Janáčkovy opery,” vysvětluje sbormistr Lukáš Vasilek a ke spolupráci s francouzským sborem Accentus dále uvádí: „Accentus zpívá výborně. Zpěváci jsou rychlí a flexibilní, navíc skvěle připravení. Chtějí podat dobrý výkon a práce jde rychle dopředu.  Navíc je velmi znát, že se jim Janáčkova hudba opravdu líbí!” Accentus je residenčním sborem Opéra de Rouen Normandie. Respektovaný časopis Gramophone Magazine jej nedávno právem označil za jeden z deseti nejlepších sborů na světě.

V hlavních rolích se v Její pastorkyni v Rouen představí v roli Jenůfy vycházející hvězda evropského pěveckého nebe, velšská sopranistka Natalya Romaniw. Kostelničku ztvárnila anglická mezzosopranistka Christine Rice. V roli Lacy se mohou diváci těšit na amerického tenoristu Kylea van Schoonhovena, vítěze Metropolitan Opera National Council competition 2017, který oslnil v USA i v Evropě. Role jeho nevlastního bratra Števy patří německému tenoristovi s turkmenskými kořeny Dovletu Nurgeldiyevovi.

Lukáš Vasilek je hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru i uměleckým vedoucím souboru Martinů Voices a vedle premiéry v Opéra de Rouen Normandie se 6. a 8. května 2022 spolu se svým domovským Pražským filharmonickým sborem zapojí do koncertního uvedení Dvořákovy Rusalky ve Velkém sále Labské filharmonie v Hamburku. Taktovky NDR Elbphilharmonie Orchester se tu ujme Alan Gilbert a v roli Rusalky vystoupí americká sopranistka Rachel Willis-Sørensen. S Pražským filharmonickým sborem vystoupí také v Praze s Českou filharmonií, v Essenu s tamními Essener Philharmoniker, vedenými Tomášem Netopilem, a v červenci se již tradičně zúčastní jako rezidenční sbor festivalu v rakouském Bergenzu. Vasilkův komornější projekt Martinů Voices pak vystoupí v červnu v Litomyšli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments