Opera Národního divadla nabídne v lednu dva přímé přenosy v České televizi

Soubory Opery Národního divadla a Státní opery mají v těchto týdnech napilno. Chystají se totiž hned dva přímé přenosy ve spolupráci s Českou televizí. Jako první proběhne na ČT art přenos koncertu ze Stavovského divadla s názvem Mozartovy narozeniny, a to ve středu 27. ledna 2021. V sobotu 30. ledna 2021 se můžete těšit na premiéru nového zpracování Verdiho Rigoletta.
G. Verdi: Rigoletto – Olga Jelínková a Sbor Státní opery – foto ze zkoušky (zdroj FB)

Výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, které si každoročně připomínáme 27. ledna, ND letos oslaví koncertem ze Stavovského divadla. Jde o jedinou dosud stojící budovu, kde geniální skladatel tvořil a vystupoval. Tradiční slavnostní koncert se kvůli trvajícím vládním nařízením koná bez účasti diváků, ovšem milovníci Mozartovy hudby nepřijdou zkrátka – a to díky obrazovkám České televize, která ho bude přenášet živě.

Na programu koncertu budou ukázky ze skladatelových méně známých oper Idomeneo a La clemenza di Tito. S Orchestrem Národního divadla program nastuduje německý dirigent Karsten Januschke, těšit se můžete na české i zahraniční sólisty: Michaelu Zajmi, Arnheidur Eiríksdóttir, Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Miloše Horáka a Benjamina Brunse.Přímý přenos v režii Adama Rezka sledujte na ČT art 27. ledna 2021 od 20:15, koncert bude poté dalších 30 dnů přístupný na iVysílání České televize.

Nové zpracováníznámého díla italského skladatele Giuseppe VerdihoRigolettobude první opernípremiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se tentokrát ujala česká rodačka Barbora Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pronejprestižnější operní domy v Evropě. A co podle ní bude na opeře v přímém přenosu jedinečného? „Diváci se kromě ohromného dramatu s přenádhernou hudbou, zasazeného do dnešní doby, určitě mohou těšit na fantastické umělce, kteří se k nim díky oku kamery dostanou možná o trochu blíže, než je tomu ze vzdálenosti mezi jevištěm a hledištěm.“

Hudební nastudování Rigoletta zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží. Ve Státní opeře v titulní roli debutuje španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente, který loni získal první místo Österreichischer Musiktheater Preis 2020 (za roli Paola Albianiho v opeře Simon Boccanegra), křehkou Gildu ztvární koloraturní sopranistka Olga Jelínková. V roli Vévody mantovského uvidíte jednoho z nejslibnějších lyrických tenorů mladé generace, čínského tenoristu Long Longa a jako Maddalenu mezzosopranistku Janu Sýkorovou. Sparafucileho představíbasista Zdeněk Plech. V inscenaci je doprovodí členové Sboru a Orchestru Státní opery. Přímý přenos pod režijním vedením Tomáše Šimerdy začne 30. ledna2021 na ČT art tentokrát ve 20:00 hodin, celý únor bude možné ho zhlédnout na iVysílání ČT.

Současná opatření samozřejmě zasáhla i do dalších plánů obou operních souborů naší první divadelní scény. Po posunuté premiéře Carmen z října 2020 se bude přesunovat také premiéra Káti Kabanové i Švandy dudáka, kterého v této sezoně pravděpodobně nahradí Lazebník sevillský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments