Opereta U Bílého koníčka v Opéra de Lausanne (VIDEO)

Zde můžete díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE sledovat záznam operety Ralpha Benatzkyho U Bílého koníčka z Opéra de Lausanne. Záznam představení byl pořízen 21. prosince 2021 a zůstává dále přístupný na této stránce.

Opéra de Lausanne uvádí proslulou operetu Ralpha Benatzkyho v oblíbené francouzské verzi Paula Bonneaua, v nastudování Gillese Rica a pod taktovkou Jeana-Yvese Ossonce.

U Bílého koníčka to vře: marseillský kupec s dcerou přijíždí na letní dovolenou, ale jejich bezstarostný pobyt nabere nečekaný spád, když narazí na syna svého hlavního konkurenta. Mezitím se, k velké nelibosti vrchního číšníka Leopolda, z majitelky Bílého koníčka Josefy a jejího stálého hosta Maître Florèse zjevně stávají víc než jen přátelé. Dobrá rada se brzy stane vzácným zbožím, a nakonec bude muset situaci vyřešit sám císař František Josef.

V operetě U Bílého koníčka se autentický folklór rakouských Alp mísí s odlehčenou vídeňskou operetou a bujarým životem berlínských revuálních divadel. V Německu je toto dílo označováno jako Singspiel, žánr srovnatelný s komickou operou německého typu. Po svém vzniku v Berlíně v roce 1930 zaznamenala mezinárodní úspěch, dokud ji nacistický režim nezařadil na seznam „zvrhlého umění“. Hra byla s s velkým ohlasem znovu uvedena v kinech a divadlech v Německu i v zahraničí – především díky mánii 50. let 20. století po německojazyčných žánrových filmech zaměřených na jednoduchá venkovská témata. V letech 1948-1968 byla francouzská adaptace Paula Bonneaua uvedena v Théâtre du Châtelet více než 1700krát.

A právě tuto francouzskou adaptaci přináší dirigent Jean-Yves Ossonce a režisér Gilles Rico na jeviště Opéra de Lausanne. Francouzská verze obsahuje kromě několika změněných jmen a úprav děje také dvě skladby Roberta Stolze, které v německé verzi chybí.

Hlavní role hostinské Josefy a vrchního číšníka Leopolda ztvárnili Fabienne Conradová a Mathias Vidal. Po jejich boku vystoupí Patrick Rocca, jako marseillský obchodník Napoléon Bistagne, Clémentine Bourgoinová jako jeho dcera Sylvabelle a Julien Dran jako právník Maître Florès.

Ralph Benatzky: U Bílého koníčka (L’Auberge du Cheval blanc)
21. prosince 2021, 19:00 hodin
Opéra de Lausanne

Účinkující:
Fabienne Conrad (Josepha)
Mathias Vidal (Léopold)
Patrick Rocca (Napoléon Bistagne)
Clémentine Bourgoin (Sylvabelle)
Julien Dran (Me Guy Florès)
Guillaume Paire (Célestin Cubisol)
Rémi Ortega (profesor Hinzelmann)
Patrick Lapp (Císař)
Sinfonietta de Lausanne
Choeur de l’Opéra de Lausanne

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments