Operní domy v USA zavádějí bezpečnostní opatření, ne všichni souhlasí

Seznam orchestrů a operních domů, které v USA zavádí nová bezpečnostní opatření v reakci na znovu stoupající počet nakažených, se rozrůstá. Díky těmto opatřením – jak doufají – se budou moci vrátit v nadcházející sezoně živá představení.

Ragnar Bohlin (zdroj Ragnar Bohlin)
Ragnar Bohlin (zdroj Ragnar Bohlin)

LA Opera oznámila, že pro diváky zavede dočasně povinnost očkování a bude vyžadovat i masky. Očkovací status lze potvrdit předložením fyzického nebo digitálního očkovacího průkazu. Zároveň je nutné předložit doklad totožnosti (v USA neexistuje jednotný systém průkazů totožnosti, lidé se mohou prokazovat řidičským průkazem, cestovním pasem, legitimací příslušníka ozbrojených sil či jinými dokumenty prokazatelně vydanými státem). Osoby mladší dvanácti let musí být v doprovodu dospělého, který splňuje výše popsané požadavky a budou se muset prokázat PCR testem ne starším než 72 hodin. Tu samou podmínku budou muset splnit ti, kdo nemohou být ze zdravotních či náboženských důvodů očkování.

Opera již nainstalovala nový systém filtrace vzduchu, zdokonalila postupy úklidu a zavedla povinné očkování u všech zaměstnanců a umělců. Pro držitele vstupenek, kteří se nechtějí představení účastnit osobně bude LA Opera nabízet digitální přenosy.

Také Lyric Opera of Chicago oznámila, že všichni diváci budou muset při vstupu do opery předložit doklad o očkování a po celou dobu pobytu v budově budou muset mít nasazenu roušku. Děti mladší dvanácti let, pro které v současné době není k dispozici žádná vakcína, nebudou na představení vpuštěny (následují tedy příkladu Metropolitní opery New York, která vstup dětem mladším dvanácti let zakázala).

Společnost také vyhlásila povinné očkování pro administrativní pracovníky a členy jedenácti partnerských sborů. Mezi další opatření, která mají snížit přenos infekce, patří vylepšené systémy odvětrávání a filtrace vzduchu, úklidové postupy na úrovni nemocnic, bezdotykové armatury a stanice pro dezinfekci rukou, digitální e-tikety a streamy pro držitele vstupenek, kteří chtějí sledovat představení z domova.

Stejnou podmínku pro vstup – doklad o očkování – bude vyžadovat Seattle opera. Společnost oznámila, že se „připojuje k několika výkonným organizacím v Seattlu včetně Seattle Symphony a vyžaduje roušky a očkování nebo negativní testování COVID-19, aby zajistila bezpečný a úspěšný návrat umění v oblasti Seattlu“.

Pravidla vstoupí v platnost od 1. září, doklad o očkování bude vyžadován u všech diváků na všech veřejných akcích v McCaw Hall a Opera Center. Také budou v sezoně 2021/2022 vyžadovány roušky, a to bez ohledu na stav očkování.

K těmto opatřením se připojila i Pittsburghská opera: „Bezpečnost je pro nás i nadále prioritou číslo jedna,“ uvedl generální ředitel Pittsburghské opery Christopher Hahn v oficiálním tiskovém prohlášení. „Vědomí, že jsou jejich kolegové z publika očkováni, pomáhá návštěvníkům lépe si užít naše představení. U našich mladších diváků, kteří ještě nemají nárok na očkování, doufáme, že jejich rodiče považují negativní test za výhodnou investici.“

I The Washington Concert Opera bude v nadcházející sezóně 2021/22 požadovat doklad o očkování. Organizace oznámila, že až do odvolání bude vyžadovat, aby všichni hosté, zaměstnanci a umělci byli plně očkováni, pokud se chtějí účastnit představení a akcí. Ti hosté, kteří očkováni nejsou, budou povinni předložit negativní test ne starší než 48 hodin. Na všech představeních budou také až do odvolání vyžadovány roušky. Všichni zaměstnanci, dobrovolníci a návštěvníci budou povinni nosit roušky na obličeji nejen při všech představeních a akcích uvnitř budov, ale budou vyzváni, aby tak činili i venku.

Při všech vnitřních představeních bude zavedena řada distančních a bezpečnostních opatření, včetně kontroly teploty všech návštěvníků, zaměstnanců a personálu vstupujících do vnitřních prostor, a také omezení kapacity publika při všech vnitřních představeních. Společnost také zavede delší přestávku, aby každý mohl využít zázemí, a pro návštěvníky budou k dispozici tištěné programy.

Ne všichni ovšem se zaváděnými opatřeními souhlasí – ředitel a dirigent San Francisco Symphony Choral Ragnar Bohlin oznámil, že odstupuje ze své funkce. Důvodem má být právě zavedená povinnost očkování. Bohlin působil ve své funkci čtrnáct let a na Facebooku se zcela otevřeně vyslovoval proti očkování. Podle jeho vyjádření San Francisco Symphony Choral zbavuje zaměstnance jejich základních práv na soukromí, tělesnou autonomii a informovaný souhlas. Je prvním dirigentem, který odstoupil z důvodu zavedených opatření.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments