Operní panorama Heleny Havlíkové (406) – Lucia di Lammermoor ve Státní opeře s otazníky

  1. 1
  2. 2

Do role Enrica, Luciina nelítostně despotického sobeckého bratra, který se chce za každou zachránit „prodejem“ Lucie jako lukrativního „zboží“, byl obsazen Pavol Kubáň, od sezony 2021/22 sólista Národního divadla, kde zpívá Pucciniho Marcella v Bohémě, Mozartova Dona Giovanniho a Rossiniho Figara v Lazebníkovi sevillském. Postava skýtá skvělou příležitost pro typ ďábelských barytonových zloduchů, ale Pavol Kubáň jakoby si víc hlídal lahodnost kantilény, než vyjádření Enricova odpudivého charakteru. Přitom se před čtyřmi lety u nás tak výrazně uvedl v rolích krutého mrzáka Malatestu a lakotného barona v liberecké inscenaci aktovek Sergeje Rachmaninova Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. Další významnou postavou Donizettiho tragédie je kaplan Raimond, který jako Luciin vychovatel hanebně zneužije její důvěry. Z interpretace Iurie Maimescu jsme se však o této psychologicky komplikované roli nedozvěděli nad rámec libého basu nic. Role Artura, Lucii vnucovaného manžela, jehož majetek má zachránit Enrica, byla svěřena Danielu Matouškovi, od této sezony sólistovi Opery ND. Před třemi lety na sebe upoutal pozornost v olomouckém nastudování Lovců perel krásně oblými výškami v typicky francouzské celkově vysoké tessituře Bizetova Nadira. V méně exponované roli Artura tyto své přednosti tak svrchovaně nepředvedl. Obsazení koncertní Lucie spolehlivě dotvářela mezzosopranistka Lucie Hilscherová jako Alisa a Ivan Kusnjer v roli Normana. Sbor, umístěný v hloubi jeviště za orchestrem, poněkud zanikal.

Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor – Iurie Maimescu, 11. března 2023, Státní opera Praha (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor – Iurie Maimescu, 11. března 2023, Státní opera Praha (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)

Koncertní vystoupení je určitě také příležitostí pro hráče, kteří se z orchestřiště dostanou na jeviště. Bohužel zpočátku hra orchestru trpěla špatnou souhrou, nepřesnostmi intonace, místy zbytečnou zatěžkaností, než se podařilo zkoncentrovat pozornost a „naladit se“ na svěží nastudování s úspornými a čitelnými gesty dirigenta Andrije Jurkevyče. Věřme, že se Jurkevyč z pozice nového hudebního ředitele Státní opery bude orchestru věnovat tak, aby provedení, nejen ta koncertní, dopracoval k větší přesnosti. A jakkoli je vztah interpreta k prováděnému dílu důležitý, zohlední při vedení Státní opery širší kontexty, než své okouzlení skladateli vrcholného belcanta a zaujetí pro talentovanou mladou českou zpěvačku, jejíž interpretace a hudebnost mu podle jeho slov imponují.

Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor – Pavol Kubáň, Lucie Kaňková, Andrij Jurkevyč, 11. března 2023, Státní opera Praha (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor – Pavol Kubáň, Lucie Kaňková, Andrij Jurkevyč, 11. března 2023, Státní opera Praha (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)

Gaetano Doninetti: Lucia di Lammermoor
Dirigent Andrij Jurkevyč, sbormistr Adolf Melichar.

Osoby a obsazení: Lucia – Lucie Kaňková, Sir Edgardo di Ravenswood – Matteo Desole, Lord Enrico Ashton – Pavol Kubáň, Lord Arturo Bucklaw – Daniel Matoušek, Raimondo Bidebent – Iurie Maimescu, Alisa – Lucie Hilscherová, Normanno – Ivan Kusnjer.

Sbor a Orchestr Státní opery

Koncertní uvedení, Státní opera 11. března 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments