Oslavy výročí republiky v Národním divadle: Libuše a videomapping

K oslavám výročí republiky přispěje Národní divadlo slavnostním provedením opery Libuše v přímém přenosu České televize (27. 10.) a interaktivním videomappingem na historickou budovu ND (28. 10.). Pro diváky je připravena mobilní aplikace o interiérové výzdobě. Vyhlášeny budou výsledky literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU.

Oslavy stého výročí založení Československé republiky jsou pro Národní divadlo vhodnou příležitostí k uvedení mimořádné reprízy nové inscenace Libuše, která obvykle zdobí slavnostní události. V sobotu 27. října divákům u televizních obrazovek zprostředkuje setkání s Libuší v přímém přenosu Česká televize. Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany uvedlo Národní divadlo v premiérách 14. a 16. září 2018 v režii ředitele Jana Buriana a v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti. Opera pojednávající o legendární ženě, která věštila Čechům, byla v tehdejší době zamýšlena ke korunovaci císaře Františka Josefa I. na českého krále či na počest otevření důstojného kamenného divadla českého národa. Jelikož nakonec ke korunovaci nedošlo, uvedli jí u příležitosti slavnostního otevření Národního divadla v Praze. Libuše zde byla poprvé uvedena 11. června 1881, o dva roky později pak při jeho znovuotevření po ničivém požáru. Od roku 1883 je Národní divadlo jediným divadlem, které má tuto slavnostní operu na stálém repertoáru.

Diváci České televize mohou přímý přenos sledovat v sobotu 27. 10. 2018 od 20:00 na programu ČT art nebo na velkoformátovém plátně na Náměstí Václava Havla. Národní divadlo se tak připojuje k celosvětovému trendu „streamování“. Živý přenos opery Národního divadla se vůbec poprvé uskuteční i v rámci projektu OperaVision – kulturní platformy, která spojuje operní světy. První speciální streaming ND prostřednictvím této platformy probíhal již od března do června. Na počest skladatele Bohuslava Martinů představila Opera ND inscenaci Juliette (Snář).

V předvečer státního svátku se v hlavních rolích představí hostující sólistka Iveta Jiříková, která se vrátila na jeviště Národního divadla po delším čase a Svatopluk Sem, laureát řady prestižních cen v oboru opera, jehož repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru. „V Libuši spatřuji silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti. Když pomineme žabomyší spory a budeme si vědomí kontinuity, budeme se umět poučit z vlastních dějin a budeme sdílet společné hodnoty se vší upřímností, budeme mít šanci žít v harmonickém světě přátelství. Je třeba hledat v legendách hlubší smysl. O to se společně s Bedřichem Smetanou pokoušíme,“ říká režisér a ředitel Národního divadla Jan Burian.

Libuše, Národní divadlo 2018 (foto Hana Smejkalová)

V rámci výročních aktivit k jubilejnímu roku 2018 oslaví Národní divadlo den vzniku samostatného státu v neděli 28. 10. 2018 interaktivním videomappingem na historickou budovu Národního divadla z perspektivy Střeleckého ostrova a mostu Legií. Videomapping zapojí diváky a hravou formou připomene hlavní myšlenku založení divadla – národ sobě. Tedy to, že památná budova stojí díky sbírce, na které se před 150 lety podílely široké vrstvy obyvatel. Přihlížející se budou moci (po stáhnutí aplikace do svého mobilního telefonu či tabletu) online připojit k videomappingu a projekci na fasádu Národního divadla spoluvytvářet. Položení základního kamene se před 150 lety stalo manifestací národní hrdosti, kterou bychom si měli připomenout – v první fázi minihry budou hráči sbírat padající mince a pomohou divadlo „postavit“ z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožije vnitřní výzdobou. Oslava úspěchu bude přerušena zárodky požáru. Hráči budou vystaveni výzvě hořící divadlo uhasit.

Vzhledem k exponovanosti lokace byla pro realizaci videomappingu vybrána strana historické budovy ND směřující k řece. Projekce bude promítána z technického zázemí umístěného na pravém břehu Střeleckého ostrova. Veřejnost může celou akci sledovat z pravého břehu Střeleckého ostrova a z bližší strany mostu Legií. Na Střeleckém ostrově budou pro diváky připraveny stánky s občerstvením, mobilní toalety a sezení pro zajištění dostatečného komfortu.

“Postavme společně Národní divadlo a nenechme v něm uhořet Madam Butterfly a její diváky! Sraz října v 18:00 na Jiráskově mostě a Střeleckém ostrově! Žijeme v moderní době – nemusíte tedy nosit cihly ani kýbl. Ke stavbě a hašení Vám stačí chytrej telefon!!! Stavíme a hasíme až do půlnoci,” zve za celý tým Petr Forman, autor koncepce videomappingu na historickou budovu Národního divadla. Tvorby projekcí se ujala umělecká skupina 3dsense s.r.o., která využívá spojení moderních technologických postupů a uměleckých prvků za účelem dosažení jedinečných interaktivních performancí. Jejich tvorba zahrnuje světelné instalace, projekce, videomappingové show, muzejní exponáty či jevištní scénografie. Mezi uskutečněné projekty skupiny 3dsense patří například interaktivní podlaha v rámci permanentní instalace King K36 v centru Stockholmu, za kterou skupina získala cenu za nejlepší švédský lightdesign – Svenska Ljuspriset 2015, videomapping na budovu České filharmonie (Rudolfina) u příležitosti prvního ročníku Dne dětské onkologie či projekce v Martinickém paláci pro Duke of Edinburgh Foundation v režii Petra Formana.

„V květnu jsme si připomněli jednu z nejšťastnějších událostí českých dějin – položení základního kamene Národního divadla, kdy desetitisíce lidí oslavovaly nově zrozené sebevědomí české kultury. Rozvoj vlastní kultury českého jazyka i vzdělání vedl před 100 lety k založení samostatného státu. Toto výročí je výjimečnou příležitostí uvědomit si znovu hodnoty, na nichž stojí naše společnost. Učiníme tak řadou nových inscenací i speciálních programů. Den státního svátku například oslavíme videomappingem na historickou budovu ND,“ říká Jan Burian, ředitel Národního divadla.

HARMONOGRAM VIDEOMAPPINGU v neděli 28. 10. 2018 :

18.00–19.00 interaktivní projekce (1. blok)

19.55–20.15 interaktivní projekce (2. blok)

21.05–21.25 interaktivní projekce (3. blok)

22.30–24.00 interaktivní projekce (4. blok)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]