V Třebíči dokončí nové varhany

Farnost při kostele svatého Martina v Třebíči letos dokončí stavbu varhan za asi devět milionů korun. Většinu nákladů uhradila z darů a veřejné sbírky, která stále pokračuje, protože i s úpravami interiéru u varhan a nového osvětlení jsou náklady zhruba desetimilionové. Na svátek svatého Martina 11. listopadu 2018 bude varhany žehnat brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Varhany staví krnovská dílna Kánský - Brachtl.
Témata:varhany
Varhany v kostele sv. Martina v Třebíči (zdroj FB)

Zatím je tam jen jeden manuál a pedál a nyní se pracuje na pozitivu, který 80 let vůbec nehrál, protože všechny píšťaly byly v hlavní skříni,” řekl farář Jiří Dobeš. Podle varhanáře Josefa Brachtla bude do letošních Vánoc v provozu i třetí manuál. Třebíčské varhany hodnotí jako větší. “Pětatřicet rejstříků a tři manuály na kostel, to už je slušný koncertní nástroj,” řekl. Jeho dílna, ve které pracuje šest lidí, stavěla celý nástroj znovu, protože mohla použít jen původní dřevěnou skříň. Obvykle trvá práce na jednom nástroji asi rok. V Třebíči se doba prodloužila i s ohledem na omezené možnosti financování.

Program spojený s žehnáním varhan bude třídenní. V pátek 9. listopadu bude na programu divadelní představení žáků ZŠ Horka – Domky a lampionový průvod, v sobotu odehraje koncert soubor Musica animata. Koncert bude i v neděli odpoledne. Už v 9:30 ale začne mše spojená s žehnáním. Lidé si budou moci nový nástroj prohlédnout, komentovaná prohlídka bude v 19:00.

Původně chtěla farnost varhany jen opravit. Dostala ale pouze nabídku na stavbu malého dvoumanuálového nástroje za čtyři miliony. Aby se podařilo ozvučit i nevyužívaný pozitiv v zábradlí kůru, rozhodla se nakonec pro větší třímanuálový nástroj. “Pojali jsme to trochu velkoryseji, můžeme říct, že je to nástroj alespoň na sto let,” řekl Dobeš.

Varhany v kostele sv. Martina v Třebíči (zdroj varhany-trebic-martin.cz)

Asi tři miliony se podařilo vybrat ve veřejné sbírce, další zhruba tři miliony poskytli větší dárci, přispěl i kraj nebo město. Už před třemi lety stavba pokročila tak daleko, že bylo možné nový nástroj používat. “Teď plánovanou oslavu chápeme jako završení díla, i když některé drobnosti ještě bude nutné dokončit,” řekl Dobeš. Zbývá také dokončit financování, protože na účtu pro nové varhany stále chybí asi 1,6 milionu.

V písemných pramenech jsou varhany v kostele zmiňované v roce 1675 a pak o 60 let později v souvislosti s jejich opravou. V roce 1796 ale úplně nový dvoumanuálový nástroj s 16 rejstříky postavil varhanář Jan Komorník. Prošly několika opravami a v roce 1883 k nim přibyla středová skříň od varhanáře Josefa Andrýse. Upraveny byly znovu v roce 1905. A v roce 1931 byly celé vyměněny, zůstala jen skříň. Stavěla je krnovská firma Rieger. V roce 1997 je poškodila voda, která se do kostela dostala při opravě věže.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na