Osobnosti české opery: Jaroslav Horáček

Co zpíváte?“, zeptal se v lednu 1943 někdejší šéf ostravské opery Jaroslav Vogel mladíka, který přišel požádat o přijetí a kterému nebylo ještě ani sedmnáct. „Tenor“, odpověděl mladík. „Máte s sebou nějakou operní árii?“ „Prosím, nemám“, odvětil hoch a pořádně ani nevěděl, cože se po něm chce. Vzápětí si vzpomněl na tehdy populární film Muzikantská Liduška a zanotoval proto Lásko bože lásko. Dirigent Vogel mladíkovi přátelsky poklepal na rameno a pravil: „Pojďte se mnou do kanceláře, angažuji vás jako druhý bas“.

Tak se jeden z nejvýraznějších českých basistů poválečné éry Jaroslav Horáček dostal k opeře. Měsíc poté už zpíval sólo v kvartetu Mozartova Únosu ze serailu.

 

Paloucký ve Smetanově Hubičce

Basista Jaroslav Horáček (29.dubna 1926– 16.února 2011) po svých začátcích ve sboru ostravské opery (1943-1945) působil jako sólista v Opavě a začátkem padesátých let se do Ostravy vrátil. V roce 1953 se Horáček stal sólistou Národního divadla, kterému věnoval čtyři desítky let svého uměleckého života. Již rok před příchodem do Prahy se v Národním pohostinsky poprvé představil jako Kecal v Prodané nevěstě. Kritika vyzdvihovala jeho neobyčejně krásný hlas, ve vyšších polohách barytonově projasněný, se značným rozsahem, smysl pro dramatickou charakteristiku a mimořádnou hudebnost a pohotovost. Dovedl ztvárnit role komické i vážné, publikum oceňovalo jeho hereckou přesvědčivost i mužný zjev. V roce 1954 se stal laureátem mezinárodní pěvecké soutěže v rámci Pražského jara, v roce 1961 začal působit jako pedagog na pražské konzervatoři. Od roku 1992 až do odchodu do důchodu působil jako sólista Státní opery Praha.

Grigoris v Martinů Řeckých pašijích
Mozartův Don Giovanni (s Leporellem Karla Bermana)

Během své kariéry nastudoval přes 150 rolí českého i světového operního repertoáru. Jako režisér se podílel na vzniku řady operních inscenací včetně jevišť v Irsku, Itálii a USA. Ve spolupráci s komorním souborem Camerata nova vystoupil v desítkách zemí. Za svou nejoblíbenější roli Horáček považoval Dona Giovanniho, byl uznávaným Vodníkem z Dvořákovy Rusalky, Palouckým ze Smetanovy Hubičky, Mozartovým Figarem. Rád vzpomínal na spolupráci se Zdeňkem Chalabalou, Jaroslavem Krombholcem, Zdeňkem Košlerem, Bohumilem Gregorem, Václavem Kašlíkem, Karlem Jernekem a dalšími režiséry a dirigenty. Často hostoval v zahraničí, zejména v Irsku a v Bostonu ve Spojených státech amerických. Zde v roce 1972 zpíval právě Kecala a v roce 1977 sám Prodanou nevěstu režíroval. S italskými zpěváky režijně připravil v roce 1966 Mozartova Tita v milánském divadle Piccola Scala, osm operních inscenací nastudoval v Dublinu.

Hunding ve Wagnerově Valkýře

 

Kutuzov v Prokofjevově Vojně a míru

V roce 2006 převzal Jaroslav Horáček právě v Národním divadle prestižní cenu Thálie za celoživotní mistrovství. “Toto ocenění přijímám s velkou pokorou. Jsem rád, že jsem se toho dožil a že mohu pořád sledovat své kolegy a následovníky. Pokaždé mě velice potěší, když odcházím po představení spokojen a mohu je pochválit,” řekl tehdy osmdesátiletý basista.

foto archiv ND Praha

Mohlo by vás zajímat


5
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Sbohem, mistře! Viděla jsem Vás ve většině Vašich rolí v desítkách představení. Nikdy nezapomenu.
Marie Doležalová

Otakar

Sbohem,pane profesore.Byl jste pro mě neocenitelným přínosem.Nikdy na Vás nezapomenu!

Anonymous

Opravdu zpěvák, kterého nejde v poválečné historii naší opery přehlédnout.

Anonymous

Pohřeb Jaroslava Horáčka je zítra 25.2.ve Velké obřadní síni ve Strašnicích ve 12 hodin. Je s podivem,že tomuto užasnému umělci není pohřeb vypraven z Národního divadla….

Anonymous

Jeden muj velmi dobry znamy rika, kdyz se mu do neceho vubec nechce, i kdyz by treba mel: "mam jine starosti."

ND ma asi "jine starosti." Skoda…

VT