Parsifal ve 3D pro vyvolené

Festival v Bayreuthu začne i letos tradičním Parsifalem, ovšem pro tento rok si pořadatelé připravili novinku, pro plnocenný zážitek bude potřeba brýle pro rozšířenou realitu. Háček je ovšem v tom, že ne na každého diváka v sále se dostane.
Ilustrační foto (zdroj Deep AI)
Ilustrační foto (zdroj Deep AI)

Pokud plánujete tento rok navštívit Bayreuthské slavnosti, nezapomeňte si na Parsifala zarezervovat ten „správný“ lístek – abyste si mohli plně vychutnat vizi režiséra Jaye Scheiba, amerického profesora hudby a divadelního umění, který se netají fascinací počítačovými hrami, budete potřebovat speciální 3D brýle pro rozšířenou realitu.

Tato pomůcka bude ovšem údajně z finančních důvodů dostupná pouze pro 330 z 1937 diváků – ovšem předloni byla Scheibova vize zcela jiná, plánoval tyto speciální brýle pro všechny diváky. Ředitelka festivalu Katharina Wagnerová v létě 2021 vyjádřila nadšení nad Scheibovými inovacemi a prohlásila, že s ním mají v plánu velké věci. Mluvila také o digitalizaci a o první kompletní inscenaci v rozšířené realitě.

Již od roku 2021 se vědělo, že pro Scheibovu inscenaci bude třeba zakoupit speciální vybavení, tento nákup ale správní rada Bayreuthských slavností neschválila. Zůstává tedy otázkou, co se skrývá skutečně za tímto polovičatým řešením – finanční potíže, nebo strach z inovací.

Je tu ovšem i jiný, praktičtější důvod – Festivalové divadlo Richarda Wagnera. Odborníci mezitím zjistili, že nový divácký zážitek bude možný pouze na prostředních sedadlech – zakřivené hlediště z 19. století není pro virtuální realitu ideální. Při stavbě se totiž s něčím takovým nemohlo počítat.

Pokud tedy budete patřit mezi šťastlivce, kteří „prominentní“ sedadlo ukořistí, vyzve vás festival e-mailem k doplnění případných dioptrií či jiných očních vad, aby vám mohli připravit vhodné čočky.

Letošního Parsifala bude dirigovat Pablo Heras-Casado a titulní roli ztvární Joseph Calleja, který bude v Bayreuthu debutovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments