Pavel Drábek, diverze v opeře a také Smetanův Dalibor

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Sám o sobě bezpochyby s nadsázkou říká, že po nezdárném úsilí hrát na několik hudebních nástrojů, po vystupování v rockové kapele, ve studentských orchestrech a kapele divadelní, a taky poté, co v brněnském Studiu Dům působil jako skladatel, hudebník a herec, si doznal, že jeho působení na hudbu bylo prozatím spíše negativní. A že prý jediným pozitivním přínosem jeho snažení byla manželka Hana.

A tak živobytím pro Pavla Drábka (1974) je Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, kde coby docent přednáší divadelní vědu, anglickou literaturu a dramatický překlad. Krom toho překládá z angličtiny a také je členem mezinárodní výzkumné skupiny Theater Without Bordes, specializující se na mezinárodní divadelní vztahy raně novověké Evropy.

To vše ale není tím hlavním důvodem, proč jsme Pavla Drábka oslovili. Tím je Ensemble Opera Diversa, soubor mladých profesionálních hudebníků a zpěváků, jehož je spoluzakladatelem, a ve kterém je už od roku 2003 uměleckým vedoucím a také libretistou. Společně se skladatelem Ondřejem Kyasem za tu dobu napsali na dvacet minioper, tři celovečerní komorní opery (Pickelhering> 1607 aneb Nový Orfeus z Bohemie, Společná smrt milenců v Šinagawě a Dýňový démon ve vegetariánské restauraci) a také anglické scénické oratorium (Vražda v katedrále).

Zapomenout bychom ovšem neměli ještě na jednu věc: Právě Pavel Drábek je oním mužem, který před dvěma lety odstartoval bouřlivou debatu zdaleka nejen milovníků opery, když s jeho novým libretem uvedlo olomoucké divadlo premiéru Smetanova Dalibora.


Operu i komorní hudbu se snažíte v Ensemblu Opera Diversa provádět diverzně, tedy odlišně (nebo až podvratně?). Řekněte, co vám na tom, jak se dnes opera hraje, vadí? A jak jinak to chcete dělat vy?

Nevím, jestli bych to vyjádřil tak, že mi zrovna na dnešním operní provozu něco vadí. Rozhodně činnosti našeho Ensemblu Opera Diversa (EOD) nechápu jako operní odboj nebo nějaké napravování operních nešvarů – vždyť naši umělci jsou hudební a operní profesionálové, kteří také v diversním počínání rozpor se svou profesí nevidí. Jak zmínil jeden recenzent po našem představení v rámci letošního festivalu Janáček Brno 2010, vystoupení bylo „zdařilým doplňkem k ,velkým‘ festivalovým událostem, v jejichž stínu by ale určitě nemělo zůstat“ – tedy ani on neviděl v těsné konfrontaci s velkou operou rozpor. Z pohledu operního teoretika a kritika jsme možná „doplňkem“, naše ambice je ale větší a vlastně na velké opeře nezávislá: jde nám o novou operu, která odpovídá i dnešní době – ačkoli se svými mnohdy vyhraněnými názory neshodneme na tom, co vlastně ta naše doba znamená.

Pokud bych měl jeden svůj osobní, vyhraněný názor o velké opeře prezentovat, tak je to její dokonalá mrtvolnost: ne tak v provádění – to bývá často nesmírně životné, inspirující, bohaté a dnešní – ale především v tom, co se hraje – říkám tomu nekonečný operní jukebox, jehož repertoár je až na několik málo výjimek z první části 20. století vlastně muzeální – byť sebekrásnější. Jako posluchač ano, ale jako tvůrce se nedokážu smířit s tím, že všechno už bylo napsáno a opera jako hudebně-divadelní žánr je už vyčerpaná – snad až na elitní experimenty. Jako člověk pak mám výhrady vůči tomu, jak klasická opera zachází s umělci. V kolonialistickém 19. století, kdy bohaté vrstvy chodily do opery jako do nejvznešenějšího stánku své kultury, to snad bylo v pořádku. Dnes mi přijde nedůstojné umístit šedesát hudebníků do podpalubí a jen naslouchat libým zvukům, které vydávají a jimiž doprovázejí vznešené jevištní dění: je to o to paradoxnější situace, že někdejší muzikantské nižší vrstvy oněm vyšším takto sloužily, protože to odpovídalo rozložení společnosti. Dnes, kdy každý z těchto muzikantů je vysoce talentovaný, vzdělaný a nákladně vybavený – kdy mnohdy drží v ruce nástroj, jehož cena je pro velkou část obecenstva vlastně nepředstavitelná – mi nepřijde korektní a důstojné orchestr skrývat – a je jedno, který z operních tvůrců se o tuto podřízenou pozici zasloužil a narušil mnohem humanističtější uspořádání v barokní opeře. Uvědomuji si, že tento názor je extrémní, a jsem si vědom toho, že návštěva opery je do značné míry stále návštěvou onoho nejvznešenějšího stánku kultury. Zároveň mně osobně tato výlučnost a sklon k elitnosti velké opery provokuje a dotýká se mě. Vůbec by mě zajímalo, do jaké míry je kouzlo dnešní opery živeno oním okouzlením „toto všechno, celé to nákladné divadlo, se děje kvůli mně“, tedy pocitem vyvolenosti a lichotivým pocitem, co všechno se pro mé pobavení muselo mobilizovat.

Dělat operu jinak, diversně – jak to chápu a svým podílem v EOD praktikuju – znamená brát v potaz existující operní díla, operní praxi a ctnost, vycházet z nich a zároveň začít jaksi antropologicky, humanisticky u člověka-umělce – krásného, talentem obdarovaného a před obecenstvem stojícího – a dávat mu příležitost své obecenstvo tímto obdarovat. Anebo jinak: začít u člověka-diváka – otevřeného, očekávajícího a majícího zájem – a hledat způsoby, jak mu způsobit radost. Jak a proč a co je to radost, si tady dovolím vynechat. Pokud jde o ono obdarování, hudební divadlo a opera k tomu skýtají největší možnost – jsou totální, dávají k dispozici všechny výrazové a umělecké nástroje.

Nevím, jestli je toto jasná odpověď, ale kdybych měl jasnou odpověď, tak bych se asi nezabýval uměním a vyrobil bych stroj.

Pickelhering 1607 aneb Nový Orfeus z Bohemie (Praha 2008)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments