Pavel Haas Quartet vydává nahrávku Šostakovičových kvartetů

Po dvou posledních albech s ryze českým repertoárem (Dvořákovy Kvintety op. 81 & 97 z roku 2017 a Smetanovy Smyčcové kvartety vydané v roce 2015) přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou již řadu let trvalou součástí koncertního programu souboru, ale teprve letos na jaře nazrál čas na jejich natočení. Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Šostakovič patří k základům kvartetního repertoáru a nám odjakživa přišel velmi osobní a velmi blízký.“ Houslista Marek Zwiebel dodává: „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života.“
Pavel Haas Quartet (zdroj pavelhaasquartet.com)

Druhý kvartet (1944), byť komponovaný v bezpečném zázemí, odráží bolest, nejistotu a rozervanost života uprostřed války. Kvartety č. 7 a 8 vznikly v roce 1960 a oba jsou velmi niternou zpovědí. Sedmý, nejkratší z celého cyklu, věnoval Šostakovič památce své první ženy. Osmý pak autor patrně zamýšlel jako svůj vlastní epitaf v době, kdy se nacházel na tenké hraně mezi životem a smrtí. Pavel Haas Quartet překračuje propast času i bariéru osobní fyzické existence a vstupuje do samého středu Šostakovičovy hudby v plné škále emocí a s bezprostředností, jako by to byla jejich nejvlastnější hudba. Slovy Veroniky Jarůškové: „Šostakoviče nestačí jen zahrát, ale je třeba ho prožít.“ Nové album vydává mezinárodně úspěšný kvartet 25. října 2019 u svého domovského vydavatelství Supraphon. Ve stejný den vychází vinylová verze kritikou vysoce ceněné nahrávky Smyčcových kvartetů Bedřicha Smetany z roku 2015 (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award ad.). Milovníci vinylů a dokonalého zvuku se mohou těšit na LP nejvyšších parametrů (180g virgin vinyl, DMM cutting), které je doplněno o digitální verzi v rozlišení Hi-Res.

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2019/20 na konci září ve slavné Tonhalle v Curychu. Během podzimu pak soubor vystoupí v dalších prestižních koncertních sálech Evropy, jakými jsou např. Muziekgebouw v Amsterdamu, Konserthuset ve Stockholmu, Wigmore Hall v Londýně nebo Sala Verdi v Miláně. Poprvé zavítá do Izraele, kde zahraje v Rappaport Auditoriu v Haifě a v YMCA Auditoriu v Jeruzalémě. Premiéra čeká Pavel Haas Quartet i ve Varšavě v National Philharmonic Chamber Hall nebo v Teatro Argentina v Římě. Jediný domácí koncert do konce roku proběhne v prosinci v rámci festivalu Janáček Brno. Ve druhé části sezony bude soubor pokračovat v evropském turné a kromě toho navštíví USA, Kanadu, Čínu a Singapur.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Za sedmnáct let svého působení na hudební scéně dosáhl Pavel Haas Quartet pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získal soubor mnoho prestižních cen, mezi které patří mj. vítězství v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartet Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a šestkrát Gramophone Award.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat