Pavel Haas Quartet vystoupí v Praze pro Institut Bohuslava Martinů

V rámci 5. benefičního koncertu na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupí 8. listopadu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí Pavel Haas Quartet, jeden z nejúspěšnějších českých souborů současnosti, který vzhledem ke své vytíženosti koncertuje v České republice jen vzácně. Na koncertu provede smyčcové kvartety Bély Bartóka a Bohuslava Martinů.
Pavel Haas Quartet (zdroj pavelhaasquartet.com)

“Na tomto koncertě zahraje Pavel Haas Quartet s velkou radostí, rádi jsme nabídku Aleše Březiny přijali. Na programu bude mj. Druhý kvartet B. Martinů, který pro nás odstartuje velký projekt souborného provedení všech smyčcových kvartetů tohoto skladatele, řadícího se se svými sedmi číslovanými smyčcovými kvartety k významným představitelům tohoto žánru v hudbě dvacátého století,” říká violista souboru Jiří Kabát. S dílem Bohuslavem Martinů se Pavel Haas Quartet setkal již v minulých letech, v roce 2017 soubor například přednesl na několika koncertech s Esssener Philharmoniker pod vedením Tomáše Netopila Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr a o rok později provedli v hamburské Elbphilharmonie jeho Smyčcový sextet. Na benefičním koncertu zahraje Pavel Haas Quartet vedle průlomového Druhého kvartetu Bohuslava Martinů také Smyčcový kvartet č. 4 Bély Bartóka.

Hlavním cílem benefičního koncertu je především podpora Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, připravovaného Institutem Bohuslava Martinů z pověření Nadace Bohuslava Martinů v Praze. Projekt má od roku 2015 již 7 svazků, vydaných nakladatelstvím Bärenreiter. Hned první z nich získal na veletrhu ve Frankfurtu ocenění Best Edition Award a dočkal se skvělých recenzí v předních odborných časopisech doma i v zahraničí (časopis NOTES ho označil za ukázkový příklad svého druhu – „a model of its kind“). Všechny dosud vydané svazky již vstoupily do koncertního života, jsou používány při nahrávacích projektech a vytvářejí nový standard vydávání hudby skladatelů 20. století.

V minulých letech vystoupili na benefičních koncertech bez nároku na honorář umělci mezinárodního renomé, jako například houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekerou, sopranistka Martina Janková společně s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem nebo cembalista Mahan Esfahani.

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 houslistka Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem. Po vítězství na soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet rychle zařadil mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti. Kvarteto vystupuje v nejvýznamnějších koncertních síních po celém světě a všechna jeho CD byla ověnčena mnoha prestižními cenami mezinárodní kritiky. V roce 2019 je britský časopis Gramophone označil jako „jedno z deseti nejlepších kvartet dneška.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat