Petr Rudolf Manoušek: Každý zvon má svůj vlastní příběh

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V mariánském kostele ve Křtinách na Moravě mají vaši zvonohru už několik let. Kolik ta má zvonů?
Zvonohra ve Křtinách – opět Santiniho nedostižná architektura – má třiatřicet zvonů a má také příběh, který sahá až k dědovi. Je zatím největší pevnou zvonohrou v zemi.

Zvonohra v Hradci Králové už také zní?
Pro kostel sv. Ambrože československé církve husitské, pro architektonický skvost Gočárův, už mám zhotoveno padesát zvonů, lidé je mají v kostele na dosah a příští rok budeme zvonohru kompletovat a umisťovat ve věži.

Pozvěte nás na předvánoční koncerty mobilní zvonohry.
Začali jsme v listopadu, teď nás čeká 15. prosince Děčín, 16. prosince Praha, Chodovská tvrz, 17. prosince Praha Újezd, Kateřinské náměstí, 19. prosince Velká Chuchle, 21. prosince Mělník, náměstí Míru, 22. prosince Pyšely u Prahy, 23. prosince Praha 1 – loď u Karlova mostu, 25. prosince Praha, Staroměstské náměstí, 26. prosince Radotín, Balého ulice. Hraje většinou Radek Rejšek.

Zbývá ještě mnoho, na čem jste pracoval a pracujete – největší zvon světa, zvonky svatební, zvony vodní a jiné rarity, o tom můžeme hovořit příště. Teď jen upřesněme, že když důvěrně hovoříte o dědovi, vzpomínáte s obdivem Rudolfa Manouška zakladatele zvonařství, továrníka, kterého jste nezažil, ale na jeho obdivuhodném odkazu stavíte a pokračujete…

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat